Zamiatarka – ręczna, spalinowa i elektryczna. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Zamiatarka

Zamiatarka to narzędzie wykorzystywane do oczyszczania podłoża z liści i innych pozostałości. Może być zasilana elektrycznie lub poprzez silnik spalinowy, sterowana ręcznie lub samojezdna. Zamiatarki są doskonałymi urządzeniami znacznie ułatwiającymi wykonywanie powtarzalnych czynności.

Zamiatarka przydaje się wszędzie tam, gdzie podłoże wymaga oczyszczenia z liści, nadmiaru piachu, różnych drobin i innych nieczystości. Kupując urządzenie do domu jednorodzinnego, możesz wybierać spośród zamiatarek ręcznych i elektrycznych. Do czyszczenia dróg i chodników (w użytku profesjonalnym) wykorzystywane są głównie spalinowe zamiatarki samojezdne.

Zamiatarka – czym jest i w jaki sposób działa?

Liście, piach i zanieczyszczenia nie są łatwe do usunięcia. Korzystając ze zwykłej miotły, trzeba liczyć się ze zmęczeniem, a czasem nawet bólem pleców. Jeżeli takie czynności wykonujesz często, bo np. masz dom jednorodzinny, rozważ zakup urządzenia, które znacznie cię odciąży. Takim narzędziem jest właśnie zamiatarka, która skutecznie pomoże w czyszczeniu powierzchni z liści i innych niepożądanych elementów.

Zamiatarki stworzone zostały z myślą o precyzyjnym i wygodnym dla użytkownika zbieraniu drobin z ziemi. W przeciwieństwie do dmuchaw do liści produkty te zostały wyposażone we własne kosze na odpady, różniące się pojemnością. Dzięki temu zebrane nieczystości w łatwy sposób można usunąć z urządzenia, żeby pozbyć się ich skutecznie.


Przeczytaj również: Dmuchawa do liści – opis, rodzaje i przeznaczenie. Jaką dmuchawę do liści warto wybrać?

Zamiatarki do użytku amatorskiego i profesjonalnego

W zależności od rozmiaru czyszczonych powierzchni wybierać można spośród różnych wariantów urządzeń. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczą modele ręczne. Zamiatarka do kostki brukowej, chodnika asfaltowego lub ogrodu jest doskonałym narzędziem, usprawniającym wszelakie prace.

Nieco inaczej wyglądają zamiatarki do użytku profesjonalnego. Urządzenia te są wykorzystywane m.in. przez służby porządkowe niektórych polskich miast. Najczęściej są to zamiatarki spalinowe. W tym zakresie wyróżnia się głównie samojezdne zamiatarki chodnikowe i zaawansowane zamiatarki drogowe. Jeszcze innym produktem jest nowoczesna zamiatarka-odśnieżarka, która – zgodnie z nazwą – służy również do odśnieżania terenu.

Powszechnie prezentowane urządzenia wykorzystywane są także na wsiach. Aby w wygodny i efektywny sposób uporządkować pole, można zdecydować się na zakup zamiatarki do traktora (zamiatarki ciągnikowej). Narzędzia tego typu charakteryzują się większymi rozmiarami, a co za tym idzie – większą pojemnością kosza ładującego.

Rodzaje zamiatarek ze względu na rodzaj napędu

Zamiatarki można podzielić na ręczne i samojezdne. Te pierwsze mają bardziej ograniczone możliwości, mniejszy parametr szerokości roboczej i pojemności ładowania odpadów. W związku z tym w praktyce są przeznaczone tylko do użytku prywatnego. Z kolei zamiatarki samojezdne, drogowe i chodnikowe to urządzenia najczęściej zasilane napędem spalinowym. Charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością i z pewnością nie zawiodą wymagających użytkowników. Duża moc sprawia, że urządzenia te mogą być z powodzeniem stosowane w trudnych warunkach oraz na nierównych nawierzchniach. Wyróżnia się także zamiatarki elektryczne – akumulatorowe lub sieciowe. Oba rodzaje dysponują zwykle mniejszą mocą, ale są przyjazne dla środowiska. Zamiatarki sieciowe mogą być używane wyłącznie na niewielkim terenie ze względu na konieczność stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego.


Zainteresuje Cię: Rodzaje sekatorów – na co zwracać uwagę przy zakupie? Wskazówki

Na co zwrócić uwagę, kupując zamiatarkę?

Rodzaj zasilania i napędu determinuje najważniejsze parametry zamiatarek, ale w każdym przypadku warto sprawdzić także inne czynniki. Jednym z nich jest wytrzymałość szczotki zamiatającej. Od materiału, z jakiego została wykonana, zależy jej wytrzymałość. Pośrednio to właśnie ten czynnik weryfikuje, jak żywotne będzie zakupione narzędzie.

Kolejnym ważnym aspektem jest konstrukcja uchwytu zamiatarki. Wysoki uchwyt przyda się osobom o wyższym wzroście, gdyż wyeliminuje konieczność niewygodnego schylania się. Pod tym względem zamiatarka powinna być dopasowana indywidualnie do użytkownika. Należy jednak pamiętać, że zamiatarka z dużym, wysokim i nieskładanym uchwytem jest narzędziem znacznie trudniejszym do załadowania i przewiezienia w samochodzie osobowym.

Oprócz powyższych czynników warto wziąć pod uwagę wytrzymałość całej obudowy. Zaleca się zakup zamiatarki z obudową metalową (nierdzewną). To rozwiązanie ma jednak pewną wadę – takie urządzenia są cięższe od modeli z tworzyw sztucznych, przez co dla niektórych użytkowników mogą okazać się niezbyt dobrym pomysłem.

Biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsza parametry, wybierz zamiatarkę najlepszą dla siebie. Kup urządzenie u jednego z partnerów PAYBACK, np. OBI, Jula czy MediaExpert, i zyskaj punkty w Programie.


Przeczytaj również: Przydomowy ogród – jak go urządzić? Wskazówki i porady

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?