Jak dbać o trawę z rolki i jak kłaść?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Trawa z rolki

Piękny trawnik to chluba każdego posiadacza nawet niewielkiego skrawka ogrodu, który można dowolnie zaaranżować. Jednak najpierw trawnik trzeba założyć. Tutaj pomocne może okazać się wykorzystanie trawy z rolki. Co to takiego?


Po trawę w rolce coraz chętniej sięgają osoby marzące o szybkim założeniu trawnika. Rozwiązanie to pozwala praktycznie w jeden dzień uzyskać efekt, na który normalnie trzeba czekać kilka tygodni – idealny i równy kawałek zieleni przy domu lub na działce ogrodniczej. W jaki sposób zakłada się taki trawnik? Czy pielęgnuje się go tak samo, jak tradycyjny? Ile on kosztuje?

Jakie zalety ma żywa trawa w rolce?

Trawnik z rolki budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów planujących aranżację miejsca wokół domków jednorodzinnych, a także większych deweloperów szukających sposobu na zagospodarowanie terenu przy stawianych budynkach. Dzieje się tak, ponieważ trawa z rolki pozwala na bardzo szybkie uzyskanie równego, gęstego i wytrzymałego trawnika. Wskazuje się, że w wielu przypadkach wygląda on o wiele lepiej w porównaniu z tym, który tworzony jest na bazie ręcznie wysiewanej trawy. Co więcej, ze względu na sposób produkcji, jest on pozbawiony chwastów oraz drobnoustrojów mogących powodować rozwój mchów.

Baza pod trawę, czyli rolka, może być przygotowywana na dwa sposoby: na gruncie i na folii. W pierwszym przypadku nasiona sieje się bezpośrednio do gruntu, a po tym, jak trawa urośnie, wycina się pasy darni i roluje je. W drugim nasiona sieje się na substracie torfowym ułożonym na folii. Ważny jest dobór podłoża bogatego w składniki mineralne i o odpowiednim pH (zalecane jest lekko kwaśne). To daje roślinom optymalne warunki do rozwoju. Zazwyczaj, zanim rolka z trawą trafi do klienta, mija około roku od momentu wysiewu na podłoże.


Zainteresuje Cię: Jak skutecznie pozbyć się chwastów z przydomowego ogrodu? Wskazówki

Jak przebiega układanie trawy z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki jest szybkie i stosunkowo łatwe, jednak powinno być przeprowadzone przez specjalizującą się w tym firmę. Istotne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Teren, na którym planowane są prace, powinien być wyrównany i wyczyszczony z wszelkich kamieni, korzeni drzew czy pozostałości po materiałach budowlanych. Ziemię warto przekopać, by była lepiej napowietrzona. Jeżeli zajdzie taka konieczność, na glebę zastaną można nanieść warstwę mieszanki, która jest przystosowana do wymagań trawy.

Ważna jest też technika układania wcześniej przygotowanej darni na podłożu. Z uwagi na to, że po przeschnięciu może się ona nieco skurczyć, poszczególne pasy należy dociskać do siebie. Dzięki temu uniknie się powstawania między innymi nieestetycznych przerw. Kiedy wszystkie części są już ułożone, należy docisnąć je do podłoża przy pomocy wału oraz podlać. Przy rozwijaniu rolek nie powinno się ich naciągać czy rzucać nimi, gdyż to może wpłynąć na jakość produktu, a także ostateczny efekt. Trzeba także pamiętać, że podłoże powinno być cały czas wilgotne.

Warto wcześniej zaplanować prace związane z układaniem trawnika, gdyż rolki nie powinny długo leżeć nieułożone. Może to spowodować ich przeschnięcie i utratę właściwości, co ostatecznie wpłynie na wynik prac aranżacyjnych w ogrodzie.

Pielęgnacja trawnika z rolki – najważniejsze informacje

O trawnik z rolki należy dbać podobnie jak ten wysiewany tradycyjnie. Podstawą jest odpowiednie podlewanie (powierzchnię najlepiej zraszać z rana lub wieczorem), a także regularne koszenie. Do tej czynności można używać podkaszarek żyłkowych, a przy dużych i równych powierzchniach wykorzystać większą kosiarkę spalinową lub elektryczną. Po koszeniu należy wygrabić trawnik. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nawozić go przy pomocy specjalnych preparatów, kilka razy do roku. Wybierając nawóz, warto zwrócić uwagę, aby był on bogaty w takie składniki jak azot, magnez, wapń oraz fosfor czy potas. Co istotne, w zależności od pory roku, zaleca się nawozy o zróżnicowanych proporcjach wymienionych składników. Przykładowo na wiosnę lepszy będzie preparat z większą dawką azotu. Natomiast pod koniec sezonu warto zastosować takie mieszanki, w których jest go nieco mniej.

Jaka jest cena trawy z rolki?

Trawnik przygotowywany na bazie gotowej darni jest droższy w porównaniu z tym samodzielnie wysiewanym z nasion. Jednak trzeba mieć tutaj na względzie to, że otrzymuje się produkt gotowy do użytku, o wysokiej jakości i estetyce. Należy też uwzględnić fakt, że w cenie często zawarta jest już robocizna. Ile zatem kosztuje trawa z rolki? Produkt (wraz z jego ułożeniem) to wydatek ok. 20–40 zł/m2. Cena samej darni zależy od metody jej przygotowania – zależy, czy jest z folii, czy z gruntu. Trawa przygotowywana na gruncie kosztuje ok. 8 zł/m2, natomiast na folii ok. 15 zł/m2.


Przeczytaj również: Kosiarki do ogrodu i na pole – elektryczne, spalinowe, rotacyjne i bębnowe

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK