Kosiarki do ogrodu i na pole – elektryczne, spalinowe, rotacyjne i bębnowe. Porady przy wyborze kosiarki

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Kosiarka

Kosiarka to narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie pielęgnację przydomowego ogrodu. Istnieje jednak wiele rodzajów tych urządzeń, np. kosiarki elektryczne, kosiarki spalinowe czy też akumulatorowe. Czym charakteryzują się poszczególne modele i który wybrać?

Docelowe przeznaczenie kosiarki jest pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym kryterium wyboru. Poszukując sprzętu do koszenia trawy w przydomowym ogrodzie, warto zdecydować się na lekką kosiarkę elektryczną bez napędu (np. kosiarkę Wolf Garten A 320 E, dostępną w programie Payback). Posiadając jednak większą posesję o nie do końca równym terenie, należy rozważyć zakup rotacyjnej kosiarki spalinowej z napędem ułatwiającym pracę.

Jak wybrać kosiarkę? Zastosowanie sprzętu i kryteria wyboru

Wybór kosiarki nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Podjęcia decyzji nie ułatwia też fakt, że niektóre modele mogą znacznie odchudzić portfel przeciętnego użytkownika.

Najważniejsze kryterium przy zakupie kosiarki stanowi jej docelowe przeznaczenie. Czy potrzebny jest sprzęt do pielęgnacji przydomowego ogrodu, czy do koszenia trawy na działce poza miastem, która ma dużą powierzchnię? A może ma to być kosiarka dla firmy profesjonalnie zajmującej się pielęgnacją wielkopowierzchniowych trawników?

Oprócz przeznaczenia niezwykle istotne są takie kryteria jak napęd kosiarki (lub jego brak), rodzaj mechanizmu tnącego, moc silnika i możliwość regulacji poziomu cięcia trawy. Ze względu na napęd produkty te można podzielić na kosiarki elektryczne, spalinowe, kosiarki akumulatorowe oraz urządzenia pozbawione napędu, czyli kosiarki bez silnika, obsługiwane ręcznie.


Przeczytaj również: Dmuchawa do liści – opis, rodzaje i przeznaczenie

Mechanizm tnący kosiarek

Istnieje wiele rodzajów mechanizmów tnących, które mogą być zaimplementowane w poszczególnych urządzeniach. Do najczęściej spotykanych rozwiązań zalicza się kosiarki bębnowe i rotacyjne. Różnica wynika ze sposobu umiejscowienia ostrzy i ich rodzajów. W pierwszym wariancie ostrza są osadzone i schowane w bębnie, dzięki czemu urządzenie bębnowe jest bardzo bezpieczne. Dobrze koszą równe powierzchnie i stanowią idealne rozwiązanie do przydomowego ogródka. Warto nadmienić, że istnieją też warianty kosiarek z otwartymi bębnami, idealne do cięcia wysokich traw i zarośli.

Kosiarki rotacyjne to z kolei urządzenia przeznaczone do cięcia traw na terenach o różnej wysokości. Ostrza znajdują się na pionowej, odsłoniętej osi. Podobne do tych produktów są kosiarki bijakowe i listwowe, które występują także w wariantach pozwalających na podłączenie ich do traktora lub ciągnika. Idealnie sprawdzają się na dużych i niekoniecznie równych powierzchniach.

Zupełnie innym rodzajem produktów są kosiarki żyłkowe, najczęściej elektryczne, które dzięki niewielkim gabarytom zapewniają dużą wygodę i precyzję cięcia. Doskonałym przykładem takiego produktu jest kosiarka żyłkowa Black and Decker, która jest jedną z propozycji programu PAYBACK.

Wybór kosiarki: silnik i rodzaj napędu

Na rynku obecnie są dostępne najróżniejsze produkty i nie inaczej jest w przypadku modeli kosiarek. Pod względem silnika najpopularniejsze są kosiarki elektryczne i kosiarki spalinowe. Idealnym reprezentantem pierwszego rodzaju produktów jest elektryczna kosiarka Wolf Garten A 320 E, dostępna w programie PAYBACK, przeznaczona do trawników o powierzchni do 250 m2. Niewątpliwymi zaletami urządzeń elektrycznych są: bardzo cicha praca oraz (zazwyczaj) mniejsza waga. Wadą natomiast jest konieczność podłączenia ich kabla do gniazdka. Tego mankamentu są pozbawione kosiarki akumulatorowe, które należy jednak co jakiś czas ładować. Modele spalinowe również mogą wydawać się bardziej mobilne. Urządzenia te mają zwykle najmocniejsze silniki, jednak dla wielu osób istotną wadą może być generowany podczas pracy hałas i emitowanie zanieczyszczeń.

Docelowy sposób prowadzenia kosiarki staje się równie ważnym kryterium wyboru, co sposób zasilania. Na tej płaszczyźnie wyróżnić można modele z napędem (przekładnia ślimakowa bądź kątowa) i bez napędu. Kosiarki z napędem oznaczają duży komfort użytkowania – wystarczy wybrać kierunek jazdy, a urządzenie samo będzie się poruszało i ścinało trawę. Urządzenia z napędem są jednak bardzo ciężkie, dlatego schowanie sprzętu po skończonej pracy do schowka, piwnicy lub innego pomieszczenia może być trudne. Szukając urządzenia do strzyżenia ogrodu, warto wybrać kosiarkę bez napędu, która w zupełności powinna sprostać wymaganiom.


Zainteresuje Cię: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?