Kosa spalinowa - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Kosa spalinowa

Kosy spalinowe to narzędzia, które doskonale sprawdzają się albo jako alternatywa dla kosiarek, albo jako dodatkowa pomoc w koszeniu trudno dostępnych miejsc. Wybierając kosiarkę spalinową, warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, aby kupić najlepsze urządzenie.

Kosa spalinowa składa się z mechanizmu tnącego, rękojeści i silnika spalinowego. Najbardziej wytrzymałe i mocne są profesjonalne kosy spalinowe z tarczą tnącą. Do tanich produktów można zaliczyć kosy z głowicami z nylonowymi żyłkami, wymienianymi ręcznie. Bez względu na rodzaj urządzenia, każda kosa spalinowa, w przeciwieństwie do kosiarki, pomoże w dotarciu do trudno dostępnych miejsc.

Do czego służy i jak działa kosa spalinowa?

Kosiarka spalinowa to stosunkowo proste w budowie elektronarzędzie ogrodowe zasilane silnikiem spalinowym. Składa się z trzech podstawowych części: mechanizmu tnącego (głowicy z żyłką, tarczy lub noży), określanego także mianem szczotki, silnika i rękojeści.

Kosiarki spalinowe to produkty, które często są wykorzystywane na miejskich terenach zielonych przez służby odpowiedzialnych z utrzymywanie porządku i czystości. Długie, ręczne kosiarki zasilane silnikiem spalinowym są bardzo wygodne w użyciu. To produkty, które stosują także osoby mieszkające w domach z ogrodem.

Jak wiadomo, pielęgnacja ogrodu bywa zajęciem wymagającym. Chociaż wiele maszyn do koszenia (spalinowych lub elektrycznych) cechuje się bardzo dobrą wydajnością cięcia, nie docierają one do trudno dostępnych miejsc. Rozwiązanie stanowi w tej sytuacji dobra kosiarka spalinowa, której mechanizm tnący jest w stanie dotrzeć do wąskich przestrzeni. Za miejsca, które niełatwo skosić, uchodzą m.in. przestrzenie pod żywopłotem, pomiędzy krzakami, grządkami, przy chodniku lub pomiędzy kostkami brukowymi. Swoboda, wysoka poręczność i łatwość manewrowania to cechy sztandarowe tego rodzaju kosiarek.

Interesującą alternatywą dla urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe jest elektryczna, sieciowa kosiarka żyłkowa Black and Decker. Lekkie i wygodne narzędzie ma moc 350 W i umożliwia przyjemne podkasanie ostrzem o średnicy 25 cm. Ta ważąca tylko 1,55 kg kosiarka żyłkowa Black and Decker jest dostępna w formie nagrody w sklepie programu PAYBACK. W przeciwieństwie do produktów spalinowych elektryczne kosy żyłkowe pracują cicho i są przyjazne zdrowiu oraz środowisku, gdyż nie emitują substancji toksycznych.


Zainteresuje Cię: Zakładanie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?

Trzy rodzaje mechanizmów tnących w kosach spalinowych

Zastanawiając się, jaką kosę spalinową wybrać, należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry tych urządzeń. Kluczowym kryterium wyboru jest rodzaj mechanizmu tnącego, w jaki wyposażone zostało narzędzie.

Kosy spalinowe z głowicami z nylonową żyłką to najpowszechniej występujące rozwiązanie. Prosta konstrukcja mechanizmu tnącego sprzyja niższym cenom, w jakich występują tego typu produkty. Wyróżnić można jednak aż trzy warianty tych urządzeń: tanie kosy spalinowe ręczne, półautomatyczne i w pełni automatyczne maszyny.

W razie zerwania żyłki w kosie z głowicą o mechanizmie ręcznym należy ją wysunąć i wymienić. Czynność ta może być niełatwa i zabierać dużo czasu. Produkty wyposażone w mechanizm półautomatyczny mają to ułatwienie, że linka sama się wysuwa po naciśnięciu przycisku. Opcja automatyczna polega na tym, że zerwana żyłka wysuwa się automatycznie na pożądaną długość.

Drugim rodzajem mechanizmu tnącego jest głowica z nożami tnącymi wykonanymi z metalu lub tworzywa. Ostatnim wariantem są profesjonalne kosy z tarczą tnącą. Solidna, ostra na krawędziach tarcza jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które szukają najbardziej wytrzymałego urządzenia do karczowania twardych chwastów.

Kosa spalinowa – na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybierając pożądane urządzenie, należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry, nie tylko na mechanizm tnący. Istotna jest moc silnika – im większa, tym mocniejsza będzie kosa spalinowa. Moc kos spalinowych zwykle oscyluje między 400 W a 3500 W.

Kolejnym parametrem jest średnica cięcia. Im większa średnica, tym wyższa efektywność pracy. Kosa o większym zasięgu cięcia sprzyja szybkości strzyżenia, jednak zbyt duża średnica uniemożliwia operowanie w wąskich przestrzeniach.

Warto zwrócić uwagę również na regulację rękojeści. To opcja przydatna zwłaszcza wtedy, gdy z urządzenia docelowo ma korzystać więcej niż jedna osoba. Możliwe wydłużenie rękojeści kosy spalinowej wpływa bardzo pozytywnie na komfort użytkowania przez osoby o wyższym wzroście.


Przeczytaj również: Kosiarki do ogrodu i na pole – elektryczne, spalinowe, rotacyjne i bębnowe. Porady przy wyborze kosiarki

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK