Zakładanie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Trawnik

Równo przystrzyżony, idealnie zielony trawnik będzie ozdobą każdego ogrodu. Najczęściej służy on jako strefa rekreacyjna na posesji lub działce ogrodowej. Jednak, aby w pełni cieszyć się jego pięknem, należy wiedzieć, jak odpowiednio go pielęgnować.

Uzyskanie idealnego trawnika wymaga odpowiedniego rozplanowania terenu w ogrodzie, a także szeregu prac. Trzeba również pamiętać o tym, aby cały czas dbać o to zielone miejsce. Konieczne jest między innymi regularne nawadnianie, a także nawożenie i koszenie. Jak zatem założyć trawnik? Jakich nawozów i kosiarek używać? Które odmiany trawy najlepiej sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

Zakładanie trawnika – podstawowe informacje

Zanim przystąpi się do prac związanych z wysiewem, należy odpowiednio przygotować teren pod trawnik. Kiedy już zostanie on wyznaczony, trzeba go oczyścić z korzeni, większych kamieni itp. Szczególnie istotne jest dokładne usunięcie wszelkich chwastów. Warto też sprawdzić, czy w danym miejscu nie ma żadnych pozostałości po materiałach budowlanych, gdyż niektóre z nich mogą wpłynąć na odczyn gleby. Warto tutaj zaznaczyć, że ziemia pod trawnik powinna mieć odczyn od 5,5 do 6,5 pH, czyli lekko kwaśny. Wskaźnik ten można sprawdzić samodzielnie przy pomocy np. kwasomierza ze wskazówką lub pobrać próbki ziemi i zlecić ich badanie w laboratorium. Jeżeli okaże się, że pH gleby jest zbyt niskie (jest za kwaśna), można wykonać wapnowanie trawnika. Z kolei, jeżeli jest za wysokie, należy użyć preparatów, które pozwolą na odkwaszenie gleby. W sytuacji, gdy takie nawozy zostały zastosowane, należy odczekać około 2 tygodni z pierwszym wysiewem trawy.

Jeżeli ziemia w miejscu wyznaczonym pod trawnik jest zbyt piaszczysta lub gliniasta, można dosypać do niej bardziej urodzajną glebę, co powinno sprawić, że wybrana trawa będzie lepiej rosła. W wielu sklepach ogrodniczych jest łatwo dostępna specjalna ziemia do trawników, która jest sprzedawana w workach, najczęściej 50 l.


Zainteresuje Cię: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Jaka trawa na trawnik będzie najodpowiedniejsza?

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego gatunku trawy. Tutaj przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przeznaczenie miejsca – czy trawnik będzie miał jedynie ozdobny charakter, np. będzie znajdować się przy rabatach kwiatowych i stanowić dla nich tło, czy też będzie intensywniej użytkowany, np. do zabawy przez dzieci lub do uprawiania sportów.

Na opakowaniu z nasionami powinna się znaleźć informacja na temat tego, jakie jest ich przeznaczenie. Oprócz tego na etykiecie muszą widnieć takie dane jak: data ważności produktu, zdolność kiełkowania nasion. Mieszanka powinna też posiadać świadectwo kwalifikacji, które określa dokładnie jej skład.

Jak i kiedy wysiewać nasiona traw?

Termin wysiewu najlepiej wyznaczyć na wiosnę, by już latem móc cieszyć się pięknym, zielonym miejscem w ogrodzie. Warto wcześniej sprawdzić pogodę. Ważne, aby dzień nie był wietrzny – to pozwoli uniknąć roznoszenia nasion po całej działce. Siać można ręcznie, jednak wtedy trzeba bardzo uważać na to, jak gęsto rozłożone są nasiona. Dlatego, szczególnie przy dużym terenie do obsiania, warto zastanowić się nad skorzystaniem z siewnika. Takie urządzenie znacznie usprawnia pracę, a także pozwala na zachowanie optymalnej gęstości rozmieszczenia nasion na wyznaczonym terenie. Jest to o tyle ważne, że zbyt gęste ich rozłożenie może narazić w przyszłości trawnik na różne choroby, a za rzadkie sprawi, że w niektórych miejscach powstaną puste przestrzenie. Można też zdecydować się na trawnik z rolki, jednak jest to o wiele droższe rozwiązanie.

Kiedy już wszystkie nasiona znajdą się w glebie, należy przykryć je cienką warstwą ziemi i pozostawić do kiełkowania.

Pielęgnacja trawnika – najważniejsze informacje

Jedną z najważniejszych czynności jest regularne podlewanie trawnika. Podłoże powinno być wilgotne, dlatego zaleca się codzienne lekkie nawadnianie. Najlepiej robić to z rana lub pod wieczór, gdy temperatury powietrza są niższe i woda nie będzie od razu odparowywać. Do czynności tej najlepiej wykorzystać specjalne systemy zraszające.

Bardzo ważne jest też regularne nawożenie trawnika. Zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów kilka razy w ciągu okresu wegetacyjnego trawy. Najlepiej wykonywać to po koszeniu.

Pierwszy raz trawę zaleca się skosić, gdy osiągnie ona wysokość ok. 8 cm. Następne wykonuje się to w miarę potrzeb. Po zakończeniu czynności zawsze należy trawę zgrabić. A jakie urządzenia wybrać do koszenia? Obecnie bardzo popularne są kosiarki spalinowe i elektryczne. Zasilane sieciowo podkaszarki (kosiarki żyłkowe) sprawdzą się przy niewielkich trawnikach, a także tam, gdzie wymagane jest precyzyjne przycięcie trawy, np. wokół drzew czy przy rabatach kwiatowych. Większe modele spalinowe warto wybrać wtedy, gdy trawnik jest rozległy i nie ma się bezpośredniego dostępu do prądu sieciowego.


Przeczytaj również:Dmuchawa do liści – opis, rodzaje i przeznaczenie

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?