Sekator Fiskars model P921

Jaki sekator wybrać do prac ogrodowych? Jaki powinien być solidny sekator ogrodowy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Sekator Fiskars

Sekator Fiskars - recenzja

Ten, kto ma ogród czy balkon na pewno wie, ile wysiłku trzeba włożyć w pielęgnację roślin - dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich narzędzi, którymi pracujemy. By czynności ogrodowe były lekkie i przyjemne warto wybrać sprzęt, który będzie solidny, wytrzymały, stabilny oraz łatwy w konserwacji i który posłuży nam przez wiele lat. Do takich narzędzi, po wielu testach śmiało mogę zaliczyć sekator marki Fiskars, który sprawdzi się nie tylko podczas wiosennej pielęgnacji ogrodu, ale również przez cały sezon.

Jak działa i jak się pracuje sekatorem Fiskars?

Pierwsze, na co zwróciłam uwagę, gdy chwyciłam sekator w dłoń, to jego lekkość i poręczność, co jest dużym plusem, ponieważ ciężar i wygoda korzystania z narzędzi ogrodowych są bardzo ważne. Sekator ma antypoślizgową rączkę dzięki temu nie wymsknie nam się z dłoni podczas prac ogrodowych. Moją uwagę przykuły trzy cechy sekatora, które są bardzo ważne przy częstej pracy tego typu narzędziem ogrodowym.

  • Po pierwsze - mechanizm - działa lekko i nie stwarza żadnych oporów, więc wiem, że po całym dniu pracy tym sekatorem nie będzie bolała mnie ręka.
  • Po drugie - zasłonięcie mechanizmu narzędzia za pomocą osłony z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki, której nie przytnę palców, co często mi się zdarzało pracując innymi sekatorami.
  • Po trzecie, na rączce sekatora znajduje się blokada, która zabezpiecza go przed otworzeniem się ostrzy, gdy nosimy sprzęt, na przykład w kieszeni.

Jak sekator się sprawdził podczas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie?

Nauczona wieloletnim doświadczeniem przetestowałam działanie sekatora na kilku typach roślin. Testy zaczęłam na rabacie bylinowej, na której do przycięcia miałam bardzo dużo zaschniętej na zimę kocimiętki. Często przy wiosennym cięciu bylin czy traw ozdobnych, w mechanizm sekatora wplątują się fragmenty roślin, przez co ten się zapycha i zacina. W przypadku tego sekatora nic takiego się nie wydarzyło.

Jako kolejne pod sekatorem wylądowały krzewy. Narzędzie wyposażone jest w specjalną dźwignię, która wspomaga siłę cięcia dlatego skracanie krzewów było lekkie i bardzo przyjemne. Ostrze sekatora nie zgniata pędów i nie uszkadza kory roślin. Zgniecione, poszarpane tkanki roślin, to bardzo często zaproszenie dla patogenów oraz szkodników, przez które rośliny chorują oraz powoli zamierają.

Sekator tnący rośliny

Najcięższym testem cięcia do wykonania, była próba skrócenia miskanta chińskiego. Jego pędy są grube i sztywne, które śmiało mogę porównać do pędów bambusa. By przyciąć tę roślinę, potrzebny nam jest mocny i stabilny sprzęt. Takim okazał się testowany sekator.

W czasie wiosny, lata oraz jesieni czeka nas częste cięcie roślin zielnych, czyli niedrewniejących. Ścinamy rośliny do wazonu, przycinamy przekwitnięte byliny oraz zioła podczas grillowania czy gotowania. Do ostrza sekatora lubią się przyklejać żywe fragmenty roślin, co powoduje zacinanie się sprzętu i utrudnioną pracę. Ponieważ producent nas zapewnia, że do ostrza sekatora nie przyklejają się żywe fragmenty roślin, postanowiłam to przetestować. Przycięłam roślinę, o jednych z najbardziej lepkich sokach jakie możemy spotkać u roślin uprawianych w ogrodach, czyli sosnę. Po cięciu ostrze było czyste, jak nowe. Pamiętaj proszę, o tym, że częste cięcie pędów, przeskakiwanie z rośliny na roślinę może wiązać się z roznoszeniem chorób grzybowych, bakteryjnych czy wirusowych dlatego ważne jest systematyczne mycie i konserwacja narzędzia. Ostrze sekatora wykonane jest z wysokiej jakości stali, która nam nie zardzewieje.

Wrażenia z testów sekatora

Przy pracy w moim ogrodzie, ale również w ogrodach klientów korzystam ze sprzętów marki Fiskars - są solidne i trwałe. Taki również okazał się testowany sekator, który miałam w ręku po raz pierwszy. W jego użytkowaniu spodobało mi się to, że jest lekki, mechanizm pracuje płynnie oraz ma łatwo dostępną blokadę na rączce, która chroni ostrza przed niespodziewanym otworzeniem się w kieszeni.

Moje testy się już zakończyły, ale sekator Fiskars będzie mi towarzyszył w codziennej pracy w ogrodzie :)
Może Cię zainteresować: recenzja odkurzacza myjącego Vileda

Poręczny sekator

Sekatory i narzędzia ogrodowe dostępne w skelpie z nagrodami

Prezentowany sekator obecnie nie jest dostępny. Sprawdź ofertę pozostałych narzędzi i akcesoriów ogrodowych: https://sklep.payback.pl/kategorie/narzedzia-ogrodowe.

Anna Skorupska, architektka krajobrazu po warszawskiej SGGW, ogrodniczka z pokolenia na pokolenie, miłośniczka zieleni.

Na co dzień projektuje ogrody, a po godzinach prowadzi kanał na YouTube Make Your Life Greener gdzie dzieli się pasją i doświadczeniem w uprawie roślin domowych, ogrodowych oraz użytkowych.
Data publikacji: 29.04.2021

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?