Jakie rośliny oczyszczają powietrze? W jaki sposób o nie dbać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Rośliny oczyszczające powietrze

Coraz częściej słyszy się o złej jakości powietrza. Chodzi tutaj głównie o smog, który często pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Latem również powietrze jest zanieczyszczone przez spaliny i inne substancje. Czy rośliny oczyszczające powietrze będą dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, trzyma w domu rośliny doniczkowe, które pozwalają na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Roślin o takich właściwościach jest wiele. Niektóre są wyjątkowo dekoracyjne. Trzeba jednak pamiętać, że pewne gatunki mogą być toksyczne dla zwierząt domowych. Jakie rośliny oczyszczające powietrze dobrze mieć w swoim domu? Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – poznaj najpopularniejsze gatunki

Aby rośliny faktycznie pomagały w oczyszczaniu powietrza z toksyn, warto umieścić ich co najmniej kilka w całym domu. Optymalną liczbą jest od 3 do 6 kwiatów w pomieszczeniu (w zależności od wielkości danego wnętrza). Najpopularniejsze rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze to m.in. skrzydłokwiat, nefrolepis oraz dracena. Warto podkreślić, że rośliny wpływają pozytywnie na jakość powietrza w domu, nie oczyszczają go jednak ze smogu czy pyłów. Z tego powodu warto zainwestować też w dobry oczyszczacz powietrza.

Skrzydłokwiat to roślina wyróżniająca się dużymi, podłużnymi zielonymi liśćmi. Kwiat ten można rozpoznać także po białych kwiatostanach, które swoim kształtem przypominają żagiel, oraz wystających z nich dość długich pręcikach. Skrzydłokwiaty osiągają wysokość do 80 cm. To dobre rośliny oczyszczające powietrze w sypialni, ponieważ lubią półcień, a w tego typu pomieszczeniach często osłaniane są okna, w celu stworzenia przyjemnej atmosfery. Warto podkreślić, że te kwiaty latem powinny być dość obficie podlewane, a zimą bardziej oszczędnie.

Rośliną pokojową oczyszczającą powietrze, cieszącą się niesłabnącą popularnością od wielu lat, jest domowa paprotka, czyli nefrolepis. Kwiat ten osiąga długość do 60 cm. Dobrze prezentuje się ustawiony na wysokich słupkach lub szafach. Paproć można też bez problemu umieścić w wysokim koszyku. W pielęgnacji należy pamiętać, aby unikać bezpośredniej ekspozycji rośliny na słońce, często ją zraszać i nie dopuścić do przesuszenia korzeni, czyli zapewnić warunki zbliżone do tych, w jakich paprocie występują naturalnie.

Draceny to kolejna grupa roślin oczyszczających powietrze. Mają one bardzo dekoracyjny charakter. Podobnie jak paprocie lubią rozproszone światło, a ich podłoże musi być zawsze lekko wilgotne. Warto jednak pamiętać, że w doniczce, w której rośnie dracena, powinno znaleźć się podłoże chroniące korzenie przed przemoczeniem i gniciem, gdyż jest ona wrażliwa na zbyt duże ilości wody.


Może cię zainteresować: jak prawidłowo segregować odpady?

Jakie rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu i domu będą bezpieczne dla dzieci i zwierząt?

Jak to zostało wyżej wspomniane, niektóre z roślin domowych oczyszczających powietrze mogą niestety być niebezpieczne dla małych dzieci oraz zwierząt. Chodzi tu o m.in. opisany wyżej skrzydłokwiat, a także aglaonemę, żółcień wielokwiatowy, filodendron czerwieniejący czy fikusa benjamina. Zawierają one substancje, po których połknięciu u zwierzęcia może wystąpić biegunka i silne zatrucie pokarmowe. Niektóre rośliny, takie jak fikus, mogą być też niebezpieczne dla dzieci. Po jakie więc rośliny oczyszczające powietrze z toksyn warto sięgnąć, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta?

Z wyżej opisywanych roślin zagrożenia dla zwierząt nie stanowi nefrolepis wyniosły. Inne gatunki roślin, na jakie powinni zwrócić uwagę posiadacze psów czy kotów oraz rodzice małych dzieci, to:

  • trzykrotka – to roślina pnąca o drobnych, zielonych liściach. Mogą one mieć też białe podłużne paski. Trzykrotka lubi jasne stanowiska, ale dobrze rozwija się także w półcieniu. Przy jej pielęgnacji należy pamiętać o zapewnieniu dobrego podłoża próchniczego oraz umiarkowanym podlewaniu;
  • palma Areka – roślina o charakterystycznych listkach przypominających liście palmowe. Jeżeli zaobserwujesz, że zaczynają one żółknąć, może się okazać, że w pomieszczeniu jest bardzo niska wilgotność powietrza. Roślina ta lubi umiarkowane podlewanie oraz podłoże z dodatkiem gliny;
  • gerbera Jamesona – roślina o dużym, dekoracyjnym kwiatostanie. Nie lubi wystawiania bezpośrednio na słońce. Podłoże powinno być lekko przepuszczalne, z dodatkiem torfu. W okresie kwitnienia podlewa się ją często, ale niedużą ilością wody. Jesienią i zimą wystarczy minimalne podlewanie.

Przeczytaj: na jakie akcesoria i dodatki zwrócić uwagę w mieszkaniu?

Gdzie kupić rośliny do domu oczyszczające powietrze?

Rośliny, które oczyszczają powietrze, możesz kupić u naszych partnerów, np. na platformie Allegro. Znajdziesz tam różne odmiany roślin – zarówno nasiona, jak i gotowe rozsady. Niektórzy sprzedawcy oferują nawet dojrzałe, bardzo duże rośliny. Środki do pielęgnacji wybranych przez siebie kwiatów znajdziesz w PSB Mrówka. Kupując zarówno online na allegro.pl, jak i stacjonarnie w sklepach PSB Mrówka, możesz zbierać punkty PAYBACK. W sklepie stacjonarnym pokaż kasjerowi kartę lub aplikację. Przed zrobieniem zakupów online odwiedź nasz serwis bądź aplikacje i tam aktywuj kupony, aby zyskać więcej punktów.

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?