Myjka do okien – jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Myjka do okien - jak wybrać najlepszą?

Utrzymanie czystości szyb jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku domków jednorodzinnych, gdzie liczba okien jest duża. Myjki do okien, mimo że zazwyczaj nie wykorzystują zaawansowanych technologii, znacznie ułatwiają utrzymanie czystości.

Precyzyjne mycie okien jedynie za pomocą szmatki i detergentu zazwyczaj jest czasochłonne i nie przynosi zadowalających efektów. Dlatego myjka do okien to doskonałe rozwiązanie, które nie wymaga używania szkodliwych środków chemicznych. Jej zakup może wiązać się z większymi kosztami, jednak jest to wydatek jednorazowy. Na jakiej zasadzie działają takie urządzenia? Jak wybrać myjkę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb?

Myjki do okien – dlaczego warto je mieć?

Kupno parowej myjki do okien to dobra inwestycja na lata. Urządzenia generują parę, która dokładnie czyści szyby, bez konieczności dodatkowego stosowania detergentów. Dzięki temu uzyskuje się czyste okno pozbawione smug. Myjki do okien są wygodne w użytkowaniu oraz przyjazne dla środowiska. Ich ceny wahają się między 100 a 700 zł. Jest to co prawda dość duża kwota, jednak biorąc pod uwagę czas ich używania i brak konieczności kupowania płynów, okazuje się sporą oszczędnością. Od czasu do czasu każda myjka do mycia okien wymaga także naładowania akumulatora. Jednorazowe ładowanie średnio starcza na umycie około 150m2 powierzchni.

Głównymi zaletami ciśnieniowych myjek jest możliwość mycia okien bez konieczności podłączenia urządzenia do prądu. Nie posiadają długich przewodów, co zwiększa swobodę użytkowania, a przede wszystkim jest bezpieczne. Są łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalnych umiejętności. Myjka może przydać się nie tylko do czyszczenia szyb, ale również blatów z marmuru, luster, lakierowanych powierzchni i niektórych części samochodowych. Bez wątpienia urządzenie to ułatwia regularne porządki domowe.

Zasady wyboru najlepszej myjki do okien

Oferta myjek jest bardzo szeroka, dlatego wybór tej jedynej może przyprawić o zawrót głowy. Przed zakupem myjki ciśnieniowej do okien warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pierwszym kryterium powinna być wydajność akumulatora. Oczywiste jest zatem to, że im większa, tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno takiego sprzętu, który pozwala na około 40 minut pracy. Warto wziąć pod uwagę to, że z czasem wydajność sprzętu spada. Dlatego na samym początku dobrze zainwestować w te najbardziej wydajne myjki. Pozostając w tematyce samego akumulatora, najlepiej, aby podlegał wymianie. Sam czas ładowania nie powinien być dłuższy niż kilka godzin. Niestety zdecydowana większość sprzętów akumulator ma wbudowany na stałe. Oznacza to, że po jego zużyciu się, trzeba będzie zakupić nowy sprzęt.

Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium, jest waga. Teoretycznie im lżejsza myjka, tym wygodniejsza w użyciu. Jednak z drugiej strony bardzo małe myjki będą wymagały częstego uzupełniania wody. Najlepiej więc wybrać myjkę o średniej wadze od 500 do 700 g. Należy pamiętać, że myjka, którą sprawdzamy w sklepie, jest znacznie lżejsza, niż ta sama uzupełniona wodą. Zaleca się, aby osoby starsze wybierały lżejsze modele. Zapobiegnie to możliwym przeciążeniom i bólom stawowym.

Pomocne w czyszczeniu okna będą specjalne dodatki, w tym drążek i dodatkowa nasadka z mikrofibry. Ściereczka z mikrofibry pomaga wypolerować okno na sucho, przez co szyba jest lśniąca. Niektórzy producenci dołączają do myjek różne rodzaje końcówek, co pozwala dopasować się do wielu powierzchni, nie tylko okiennych. Z kolei myjka do okien teleskopowa okaże się pomocna przy bardzo wysokich oknach.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Podczas pracy z myjką parową do okien istotny jest także poziom emitowanego hałasu. Z reguły są to urządzenia ciche, a jedyny hałas może wynikać z faktu ogrzewania się wody wewnątrz zbiornika. Kupując taką myjkę parową w RTV Euro Agd czyli naszego partnera, warto zwrócić uwagę na sposób montażu zbiorniczka na brudną wodę. Musi być łatwy w eksploatacji i czyszczeniu. Dobrym pomysłem jest wybranie takiej myjki, która włącza się tylko w momencie przystawienia jej do szyby. Pozwala to na dużą oszczędność energii. Nowsze modele wyposażone są we wskaźniki LED, które informują o stopniu naładowania akumulatora. Niektóre, przeważnie te droższe modele, mają dodatkowo wbudowany filtr wody. Nie jest to jednak opcja znacznie ułatwiająca użytkowanie i nie wpływa w sposób decydujący na efekt lśniących szyb.


Zobacz również jak prawidłowo segregować odpady?Myjka do okien – czy warto kupić taki sprzęt?

Mimo że na rynku znajdują się modele w różnym zakresie cenowym, to warto zakupić taki, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, mając na uwadze liczbę i rozmiar okien w domu. Wystarczająco dobrej jakości myjkę do mycia szyb można nabyć za ok. 300 zł. Ich żywotność oceniania jest na kilka lat, w zależności od częstotliwości użytkowania.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK