Od czego zacząć sprzątanie domu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Porządki w domu

Chociaż za generalne porządki domowe zazwyczaj zabieramy się dopiero przed świętami, warto wprowadzić do życia codziennego kilka zasad, dzięki którym sprzątanie będzie przebiegało sprawniej. Sprawdź, jak szybko i efektywnie posprzątać dom lub mieszkanie.

Porządki domowe mogą być prawdziwą udręką, jednak przynajmniej raz w tygodniu warto poświęcić na sprzątanie mieszkania lub domu nieco więcej czasu. Nie ma chyba nikogo, kto nie lubiłby odpoczywać w świeżo wysprzątanych, pięknie pachnących pomieszczeniach. Zobacz, jak zabrać się za sprzątanie, żeby i sama praca, i jej efekty były zadowalające.

Generalne porządki w domu – od czego zacząć?

Generalne porządki możesz zacząć w dowolnym momencie, chociaż większość osób odkłada je na okres przed świętami. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Zanim zdecydujesz się na przedświąteczne mycie okien, szorowanie podłóg i porządki w szafie, zastanów się, czy w tym czasie nie będziesz miała jeszcze innych obowiązków. Jeśli musisz spędzić kilka godzin dziennie w kuchni, żeby przygotować posiłek dla dużej rodziny i gości, sprzątanie całego domu nie pomoże ci poczuć atmosfery świąt. Dlatego, jeśli możesz, generalne porządki przeprowadzaj regularnie – dzięki temu przed większymi wydarzeniami wystarczy, że odkurzysz i umyjesz podłogi oraz zetrzesz kurze.

Niezależnie od tego, kiedy zabierasz się za porządki w domu, zacznij od podzielenia sprzątania na kilka etapów. Jeśli naprawdę zależy ci na generalnym wysprzątaniu mieszkania, nie próbuj tego zrobić w jeden dzień. W ten sposób tylko się zniechęcisz, gdy późnym wieczorem okaże się, że zabrakło ci czasu, a wciąż zostało wiele do zrobienia. Najlepszym rozwiązaniem przy planowaniu pracy będzie wzięcie pod uwagę metrażu i ilości pokoi. Zwykle zaleca się rozpoczęcie generalnych porządków od umycia okien w całym domu, prania firan oraz zasłon. To zadanie na jeden lub dwa dni. W kolejnych dniach możesz zająć się robieniem porządków w poszczególnych pomieszczeniach – łazience, kuchni, sypialni i salonie.

Podział sprzątania na etapy

Po podzieleniu sprzątania na konkretne etapy warto również zaplanować porządkowanie poszczególnych pomieszczeń. W tym celu należy ustalić kolejność i oszacować czas, jaki jest potrzebny do wykonania określonych czynności, takich jak czyszczenie kafelków w łazience, mycie kabiny prysznicowej, szorowanie wanny i toalety. Taki plan warto mieć przy sobie podczas sprzątania i kolejno odznaczać wykonane punkty z listy. Skreślanie kolejnych zadań daje dużo satysfakcji i motywuje do dalszej pracy.

Przygotuj zestaw potrzebny do wysprzątania każdego z pomieszczeń. Dzięki planowaniu masz szansę uzupełnić brakujące środki czystości, aby mieć pod ręką wszystko to, co jest ci niezbędne. Pamiętaj, że do sprzątania świetnie nadaje się również mieszanka wody z octem. Chociaż zazwyczaj stosuje się ją do mycia okien, taki domowy środek czyszczący możesz wykorzystać też np. do mycia armatury. Ponadto możesz odwiedzić drogerię dm, w której również znajdziesz środki czystości i akcesoria czyszczące. Niezbędnych podczas generalnych porządków sprzętów, takich jak mopy, odkurzacze, ściereczki czyszczące i płyny, możesz poszukać na stronach internetowych partnerów PAYBACK, np. na mediamarkt.pl, neo24.pl, euro.com.pl, mediaexpert.pl oraz avans.pl.

Jeśli twoi domownicy lub członkowie rodziny mogą pomóc w generalnych porządkach, uwzględnij ich przy tworzeniu listy zadań. Dzielenie obowiązków między dzieci to dobra okazja do nauczenia ich odpowiedzialności i czystości, zwłaszcza że niektóre czynności można zlecić nawet kilkulatkom.

Jak dbać o porządek w domu? Regularne porządki

Czyste mieszkanie to również takie, w którym nie ma niepotrzebnych rzeczy. Pierwszym krokiem w generalnych porządkach, jeszcze przed rozpoczęciem szorowania i wycierania, powinno być pozbycie się przedmiotów, których nie będziesz już używać, bo są zepsute lub zużyte. Taki przegląd niepotrzebnych rzeczy musisz zrobić w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu możesz zyskać zaskakująco dużo miejsca. Do segregowania i zbierania zbędnych przedmiotów przyda się zwykły duży worek, do którego włożysz wszystkie znoszone i niepotrzebne ubrania, nietrafione prezenty, przeterminowane kosmetyki, zniszczone naczynia itd.

Przegląd swoich rzeczy zacznij od najczęściej używanych miejsc w domu, półek, szafek, szuflad. Do worka wrzucaj takie rzeczy jak:

  • wszelkiego rodzaju nagromadzone śmieci, w tym wyblakłe paragony, papierki po cukierkach, stare listy zakupów;
  • rzeczy zużyte lub niepotrzebne, których nie można przekazać dalej, a także takie, które straciły swoje właściwości i nie mogą już być używane;
  • rzeczy do oddania, w tym nienoszone, ale zadbane ubrania, przeczytane książki, gry pudełkowe.

Kiedy uda ci się już uzbierać cały worek, możesz wysypać jego zawartość na podłogę i dopiero wtedy zająć się podziałem rzeczy na powyższe kategorie, a następnie ich utylizacją albo przekazaniem znajomym lub potrzebującym.

Sposób na porządek w domu – praktyczne wskazówki

Sprzątanie w pomieszczeniach zawsze zaczynaj od dokładnego odkurzenia podłóg. Przy generalnych porządkach pamiętaj także o przesunięciu większych mebli i dokładnym zebraniu kurzu, który nagromadził się za nimi.

Do mycia podłóg zawsze używaj czystej wody i końcówki mopa, która nie zostawia smug. Jeśli po umyciu podłogi w przedpokoju widzisz, że woda stała się już mętna, wylej ją lub wykorzystaj do mycia tarasu, balkonu itd. Po sprzątaniu końcówkę mopa wypierz w pralce w temperaturze 60℃.

Pamiętaj o przetarciu podłogi w trudno dostępnych miejscach, pod szafkami czy sofą. W tym celu świetnie sprawdzą się mopy dostępne w sklepach internetowych sklepów PAYBACK, m.in. w Media Markt, Avans, Media Expert, Euro. Znajdziesz tam modele o różnym kształcie, twardości włosia, wielkości i teksturze. Kupując u partnerów Programu, otrzymujesz punkty PAYBACK, które później możesz wymienić na nagrody rzeczowe lub kupony zniżkowe.

Dobierz odpowiedni środek czystości do rodzaju sprzątanej powierzchni. Dotyczy to zarówno podłóg, jak i blatów czy armatury. Niektóre produkty nie nadają się do czyszczenia powierzchni, na których przygotowuje się posiłki, inne sprawdzają się w przypadku drewnianych paneli, ale mogą uszkodzić parkiet. Zawsze wybieraj środki, które są dopasowane do twojego mieszkania i posiadanych mebli, aby niczego nie zniszczyć i zadbać o dobry wygląd różnych powierzchni.

Pamiętaj, aby raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić wszystkie płytki i fugi w łazience oraz kuchni. Między kafelkami często osadza się kurz i brud, który jest trudny do usunięcia przy zwykłym wycieraniu podłóg. Podczas planowania generalnych porządków wydziel czas na szorowanie przestrzeni między płytkami szczoteczką do zębów i środkiem czyszczącym.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK