Rodzaje sekatorów

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Sekator

Prace w ogrodzie wymagają wielu poręcznych narzędzi. Jednym z nich jest sekator służący przede wszystkim do cięcia pędów. Bez niego praca wśród roślin i krzewów jest znacznie trudniejsza.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sekatorów, a każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Wybierać można wśród modeli dostosowanych do cięcia kwiatów, grubszych gałęzi czy też znacznie cięższych prac.

Jakie są rodzaje sekatorów?

Sekatory to narzędzia służące do cięcia mniejszych gałęzi na różnych wysokościach oraz podcinania zielonych i suchych pędów. Dzieli się je na kilka kategorii, przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie oraz zasięg.

  • Sekatory jednoręczne, inaczej krótkie, jak sama nazwa wskazuje, obsługuje się za pomocą jednej dłoni. Nadają się one do przycinania krótkich pędów i gałązek czy też kwiatów. Maksymalna grubość gałęzi, które można ciąć tym rodzajem sekatora, wynosi 30 mm. Idealnie nadaje się do tego np. sekator ogrodowy TOPEX.
  • Sekatory dwuręczne, inaczej długie, obsługuje się dwoma rękoma. Używa się ich do przycinania gałęzi o grubości ok. 50 mm.
  • Sekatory teleskopowe, inaczej tyczkowe, to narzędzia wyposażone w specjalny wysięgnik, dzięki któremu z łatwością można dostać się do gałęzi na wyższych poziomach.
  • Sekatory kowadełkowe lub jednoostrzowe to narzędzia, których nazwa nawiązuje ich konstrukcji przypominającej kowadło. Płaskie ostrze dociska się do metalowego elementu. Do ich zalet zalicza się łatwość użytkowania. Nie trzeba przykładać dużej siły, aby ciąć nawet twardsze pędy.
  • Sekatory nożycowe lub dwuostrzowe zalecane są do bardziej precyzyjnych cięć.
  • Sekatory elektryczne są już bardziej zaawansowanymi narzędziami, docenianymi przez doświadczonych ogrodników. Nie wymagają one użycia siły, a zatem są wygodniejsze niż tradycyjne. Są znacznie droższe niż ręczne sekatory, dlatego przed ich zakupem warto dopytać sprzedawcę o maksymalny czas pracy ich baterii.

Warto pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest przycinanie gałęzi sekatorami, które są do tego przystosowane. W teorii można co prawda spróbować ciąć je narzędziami jednoręcznymi, jednakże wiąże się to z pewnymi problemami. Po pierwsze konieczne będzie użycie większej siły. Po drugie na drzewie może powstać nieestetycznie wyglądająca rana, która ponadto może potrzebować dużo czasu, aby całkowicie się zasklepić.

Zainteresuje Cię: Dmuchawa do liści – opis, rodzaje i przeznaczenie

Co wziąć pod uwagę, wybierając sekator?

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się nad tym, jak wybrać idealny sekator. Najlepiej jest posiadać ich kilka rodzajów, przy czym każdy dostosowany powinien być do innej grubości pędów i gałęzi. W związku z tym, że praca w ogrodzie bywa czasochłonna, warto zaopatrzyć się w sekator, który jest nie tylko lekki, ale i odpowiednio dopasowany do dłoni. Te najlżejsze modele bardzo często wykonane są z poliamidu, który jest dość trwałym tworzywem sztucznym. Aby dłonie i nadgarstki nie męczyły się podczas prac, powinno wybierać się takie rączki sekatora, które wykończone są miękkimi i antypoślizgowymi materiałami. Ponadto prace w ogrodzie należy wykonywać w specjalnych rękawiczkach, co powinno zapobiec ewentualnym otarciom, odciskom i zranieniom. Jest to szczególnie ważne, gdy jest się posiadaczem dużego ogrodu z wieloma drzewami i krzewami.

Sekator powinien być również bezpieczny. Nie tylko dla samego użytkownika, ale i dla dzieci, które mogą potraktować takie urządzenie jako zabawkę. Należy zatem upewnić się, że sekator wyposażony jest w zamek, który blokuje ostrza. Takie blokady występują najczęściej w modelach jednoręcznych. Nie mniej ważne są same ostrza. Mogą być one wykonane ze stali węglowej, powlekanej lub nierdzewnej. Najtrwalsze są te pierwsze i dlatego kupowane są najchętniej. Część z modeli dostępnych na rynku ma także możliwość wymiany ostrzy.

Nie da się ukryć, że na jakość sekatora wpływa też jego producent. Bardziej znane marki, a co za tym idzie, wyższe ceny, mogą gwarantować dłuższą jego żywotność. Dlatego też, jeśli planuje się regularne prace ogrodowe, warto zainwestować w model lepszej jakości. Do zadań wykonywanych w małych, kwiatowych ogródkach wystarczą tańsze sekatory.

Ceny sekatorów

Ceny sekatorów zależą przede wszystkim od przeznaczenia i producenta. Najtańsze, ręczne modele wiążą się z wydatkiem rzędu 20–80 złotych. Sekatory tyczkowate, pozwalające na pracę na wysokościach, nabyć można za ok. 50–200 złotych. Droższą inwestycją są urządzenia elektryczne, za które należy zapłacić od 120 do nawet 400 złotych.

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepsze narzędzia ogrodnicze?

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK