Dmuchawa do liści – opis, rodzaje i przeznaczenie. Jaką dmuchawę do liści warto wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Dmuchawa do liści

Dmuchawa do liści jest powszechnie występującym elektronarzędziem ogrodowym w Europie Zachodniej, z którego korzystają nie tylko służby porządkowe, lecz także właściciele domów z ogrodem. Również w Polsce urządzenie to zyskuje coraz większą popularność. Jaką wybrać dmuchawę i jakie są jej rodzaje?

Kompletny zestaw ogrodowy składa się nie tylko z dobrych narzędzi i kosiarki (np. świetnej kosiarki żyłkowej Black and Decker), lecz także dobrej dmuchawy do liści. Urządzenia te można podzielić ze względu na rodzaj zasilania. Elektryczne modele pracują najciszej i cechują się najlżejszą wagą. Z kolei akumulatorowe dmuchawy są bardzo wygodne, gdyż mogą pracować bez kabla podłączonego do sieci. Osoby szukające największej wydajności powinny zainteresować się spalinowymi dmuchawami do liści.

Zastosowanie dmuchawy do liści: komu przyda się to urządzenie?


Dobra dmuchawa do liści to produkt, który może w dużym stopniu ułatwić prace w ogrodzie. Chociaż wciąż bardziej kojarzy się z miejskimi służbami porządkowymi, coraz więcej klientów indywidualnych odkrywa praktyczne korzyści wynikające z posiadania dmuchawy do liści. Jeżeli posiadaczom domów z ogrodem każda jesień kojarzy się z uciążliwym grabieniem liści, to znak, że czas kupić dobrą dmuchawę do liści.

Podstawowym atutem i zarazem przeznaczeniem dmuchaw jest oczyszczanie przestrzeni z opadłych liści. To ciekawe elektronarzędzie ogrodowe sprawi, że łatwiej będzie ułożyć listki w stosy i oczyścić z nich ogród. Zaletą tego typu produktów jest fakt, że do pracy z dmuchawą nie jest wymagana żadna siła fizyczna, wobec czego robienie przydomowych porządków właściwie wcale nie jest męczące.


Przeczytaj również: Skrzynia ogrodowa – która idealnie sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Elektryczne, akumulatorowe, spalinowe… Jaką dmuchawę do liści kupić?


Wbrew pozorom wybór dmuchawy do liści może nie być łatwy, gdyż istnieje wiele rodzajów takich urządzeń. Pierwszym kryterium jest naturalnie sposób zasilania. W tym obszarze wyróżnia się trzy rodzaje dmuchaw do liści – elektryczne, spalinowe i akumulatorowe.

Elektryczne dmuchawy to produkty, które zasilane są sieciowym prądem elektrycznym. Sposób zasilania sprawia, że ten rodzaj produktów ma wiele zalet i jedną, dość poważną wadę. Myśląc o korzystaniu z elektrycznej dmuchawy, należy zaakceptować ciągnący się po ziemi kabel elektryczny. W dodatku gniazdko zasilania o odpowiedniej mocy musi znajdować na tyle blisko wyjścia do ogrodu, aby długość kabla była wystarczająca.

Profesjonalna dmuchawa do liści zasilana sieciowo to gwarancja najcichszej pracy. Zapewnia to komfort reszty domowników i nie utrudnia życia sąsiadom. Dmuchawy elektryczne są najlżejszym rodzajem tego typu produktów, dlatego z łatwością mogą być używane nawet przez osoby drobne, kobiety czy dzieci. Średnia waga urządzenia oscyluje wokół 2–3 kilogramów.

Drugim wariantem, na który można się zdecydować, jest dmuchawa do liści akumulatorowa. Produkty te również są zasilane prądem elektrycznym, jednak dzięki wbudowanemu akumulatorowi nie muszą być podłączone do kabla. Swoboda i brak ograniczeń w postaci ciągnącego się po ziemi przewodu to bardzo duży atut tych urządzeń. Pewnym mankamentem akumulatorowych dmuchaw do liści może być ich większa waga, a także ograniczony czas pracy. Gdy akumulator się rozładuje, konieczne będzie przerwanie prac i naładowanie go.

Trzecim i ostatnim rodzajem są dmuchawy do liści spalinowe, które charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Produkty te przeznaczone są przede wszystkich dla użytkowników posiadających duże tereny sezonowo pokryte liśćmi. Dzięki ogromnej mocy urządzenia doskonale sprawdzą się także jako dmuchawy do śniegu, gałęzi lub darni. Niedoskonałość tych produktów spowodowana jest najwyższą głośnością pracy, emisją zanieczyszczeń oraz dużą wagą.

Wybór dmuchawy do liści i nie tylko – o czym warto pamiętać?


Zastanawiając się nad tym, jaką dmuchawę do liści wybrać, należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje tego urządzenia. Przydatna może okazać się opcja blokady obrotów, która zmniejszy wydajność dmuchawy w momencie, gdy pełna moc nie jest potrzebna do prac ogrodowych. Dobrej jakości produkty wyposażone są m.in. w zabezpieczenie przeciw przegrzaniu, dzięki czemu po długiej i intensywnej pracy urządzenie z pewnością się nie zepsuje, lecz po prostu wyłączy.

Kompletując zestaw niezbędnych produktów do pielęgnacji ogrodu, nie można zapomnieć o dobrej kosiarce. Produkty takie jak kosiarka żyłkowa Black and Decker czy zamiatarka ręczna Karcher S 650, które znajdują się w szerokiej ofercie nagród Payback, znacznie zwiększą efektywność prac ogrodowych. Jeśli posiadamy już kosiarkę żyłkową, wybór dmuchawy do liści, która świetnie sprawdza się także przy porządkowaniu skoszonej trawy, wydaje się oczywisty.


Zainteresuje Cię: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?