Domowa pułapka na muszki owocówki - jak pozbyć się muszek?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszki owocówki potrafią być prawdziwą zmorą w kuchni. Wystarczy, że na blacie zostawisz nieprzykryte niczym pokrojone owoce albo kilka skórek czy pestek w koszu – w kilkanaście godzin owadów pojawia się tyle, że trudno się ich samodzielnie pozbyć. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się owocówek.

Są przydatne nie tylko wtedy, kiedy nie chcesz używać chemicznych specyfików, ale również w sytuacjach, kiedy owady pojawiają się nagle, a trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Usunięcie żerujących na owocach i słodkim pożywieniu owocówek jest konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na zagrożenie zdrowia. Wśród najpopularniejszych skutecznych metod na pozbycie się latających muszek jest pułapka z owoców czy płynu do mycia naczyń oraz odkurzanie.

Muszki owocówki – jak je rozpoznać?

Muszki owocówki są dość charakterystyczne i raczej trudno pomylić je z innymi owadami. Ze względu na swoje upodobania pojawiają się zazwyczaj w kuchni. Jeśli jednak owoce, słodki sok, kompot czy otwarte wino pozostawisz w innym miejscu – owady pojawią się również tam. Muszki owocówki, czyli wyżyliny karłowate, to jeden z najmniejszych gatunków muchówek. Dorosłe osobniki osiągają zaledwie około 3 mm długości, a ich ciało może mieć barwę od żółtej po brązowawożółtą.

Owocówki najbardziej lgną do nadgniłych owoców, jednak nawet niewielkie zadrapania na skórce jabłka czy banana wystarczą, aby owady zaczęły się rozmnażać w ich pobliżu. Dzieje się to wyjątkowo szybko – już po kilku godzinach wyżyliny zaczynają składać jajeczka, z których wylęgają się dziesiątki kolejnych owadów.

Zainteresuje Cię: Jak szybko i efektywnie przeprowadzić gruntowne porządki w domu?

Domowe sposoby na muszki owocówki – jak pozbyć się owadów?

  • Pułapka owocowa
    To prosta i szybka w przygotowaniu pułapka, której zadaniem będzie przywabianie owadów. Do jej wykonania wystarczy miseczka lub płaski talerzyk, na którym ułożysz resztki owoców, skórki po jabłkach czy bananach, plastry cytryny albo pestki. Następnie owiń naczynie przezroczystą folią, tak aby ściśle przylegała do jego brzegów oraz nakłuj ją wykałaczką lub igłą. Pamiętaj, żeby dziurki w folii były naprawdę niewielkie – owocówki powinny mieć szansę się przez nie przedostać, jednak znacznie trudniej będzie im znaleźć wyjście z pułapki.
  • Płyn do mycia naczyń
    To stara i sprawdzona metoda na muszki owocówki. Przygotuj wysoki słoik, wlej do środka wodę, ocet owocowy lub słodki sok z owoców oraz płyn do mycia naczyń (w proporcjach 1:1:1). Dokładnie wymieszaj składniki pułapki i pozostaw blisko miejsca, w którym latają owady. Pozostaw całość na noc – rano wewnątrz naczynia powinno znaleźć się mnóstwo utopionych owocówek. W podobny sposób możesz przygotować również pułapkę z użyciem plastikowej butelki. W środku możesz umieścić powyższą mieszankę składników lub po prostu inne słodkie produkty spożywcze czy napoje. Żeby zapobiec ucieczce owocówek, w tej metodzie wykorzystuje się lejek zrobiony z kartki papieru, który znacznie ogranicza możliwości wyjścia owadów, jednocześnie nie blokując im wejścia do pułapki.
  • Odkurzacz
    To najszybszy domowy sposób na muszki owocówki, który nie wymaga planowania czy dłuższego przygotowania. Wystarczy włączyć domowy odkurzacz i zassać nim do środka zbiornika latające dookoła owoców owady. Ze względu na szybkie przemieszczanie się owocówek, metoda może okazać się mniej skuteczna niż pozostałe, jednak znacznie ograniczy ilość muszek, zwłaszcza jeśli pojawiły się w domu niedawno.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Środki chemiczne

Nie w każdej sytuacji domowe sposoby likwidowania owocówek okażą się skuteczne. W niektórych przypadkach, m.in. podczas zbyt szybkiego rozmnażania się owadów czy chmar latających w kilku pokojach jednocześnie, przygotowywanie pułapek własnoręcznie może okazać się zbyt czasochłonne, a na dłuższą metę mało skuteczne. Specjalne środki chemiczne dostępne w ofercie partnerów PAYBACK pozwolą na szybkie i dokładne pozbycie się wszystkich osobników. Lepy na owocówki czy spraye wabiące możesz kupić m.in. w sklepach internetowych OBI, Mrówka czy Sadowniczy. Zyskasz tym samym punkty, które następnie wymienisz na ciekawe nagrody rzeczowe. Pamiętaj, aby po zastosowaniu środków chemicznych dokładnie wyczyścić wszystkie blaty oraz naczynia znajdujące się w pobliżu. Na czas używania preparatu zabezpiecz pomieszczenie przed małymi dziećmi oraz zwierzętami domowymi.

Dlaczego należy pozbyć się owocówek?

Muszki owocówki nie są uznawane za szkodniki upraw, jednak potrafią być bardzo uciążliwe również w domach. Wielkie chmary owadów, które żywią się uszkodzonymi owocami i przetworami domowymi, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Żywiąc się drożdżami powstającymi na skórce gnijących lub obitych owoców, muszki pozostawiają na nich wiele wirusów, bakterii oraz grzybów, które w rezultacie mogą trafić do organizmu człowieka. Owady, które dostaną się do fermentującego wina, po kilku dniach zamienią je w ocet. Aby zapobiec zanieczyszczeniu artykułów spożywczych, wypróbuj kilka sprawdzonych domowych sposobów na pozbycie się owocówek.

Przeczytaj również: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK