Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Porządki wiosenne

Po zimie, kiedy wszystko budzi się do życia, przychodzi czas na wiosenne porządki. Coraz cieplejsze wieczory i dłuższe dni to idealny czas na doprowadzenie do porządku swojego domu i ogrodu. Sprawdź, jak szybko posprzątać mieszkanie i przygotować ogród na nowy sezon.

Wiosenne porządki to częsta czynność w wielu domach. Kiedy pierwsze promienie słońca wdzierają się do pomieszczeń, a temperatura za oknem cały czas rośnie, nie powinno zabraknąć ci energii do uporządkowania przestrzeni, w której na co dzień żyjesz. To dobry czas na generalne porządki w domu i na zewnątrz, niezależnie od tego, czy masz tylko mały balkon, taras, czy ogromny ogród, który wymaga grabienia i przycinania.

Skuteczne i szybkie porządki wiosenne, czyli plan działania

Niezależnie od metrażu mieszkania, wielkości domu i ogrodu porządki zawsze zaczynaj od sporządzenia planu działania. Zwłaszcza te wiosenne, w których trakcie trzeba posprzątać najciemniejsze zakamarki i miejsca, do których na co dzień nawet się nie zagląda. Warto przygotować harmonogram sprzątania dla każdego z pomieszczeń osobno.

Wiosenne porządki w domu – co sprzątać? Wskazówki krok po kroku

Zacznij od ściągnięcia oraz wyprania firan i zasłon, a także od umycia okien i ram okiennych. Użyj do tego skutecznych, ale delikatnych środków, które nie porysują plastikowych powierzchni ani nie zostawią smug. Na koniec w każdym pomieszczeniu poodkurzaj, zetrzyj kurze wilgotną szmatką i umyj podłogi. Możesz ściągnąć również klosze z lamp, przetrzeć żarówki i pozostałe elementy opraw oświetleniowych. Przy sprzątaniu kieruj się poniższą listą i modyfikuj ją zgodnie ze swoimi potrzebami. Wszystkie niezbędne sprzęty (odkurzacze, ściereczki, mopy) oraz nowe dekoracje do odświeżenia wnętrz znajdziesz u partnerów PAYBACK: na stronach internetowych w zakłądce "Sklepy Online", a także w stacjonarnych sklepach PSB-Mrówka.

Porządki wiosenne w kuchni

 • Wyciągnij wszystko z szafek kuchennych, przejrzyj ich zawartość i pozbądź się przeterminowanych produktów. Te z krótkim terminem przydatności zostaw na wierzchu i zjedz je przy najbliższej okazji. Suche produkty przesyp do szczelnie zamykanych pojemników.
 • Za pomocą wody z odrobiną płynu do mycia naczyń dokładnie umyj szafki na zewnątrz i wewnątrz.
 • Przetrzyj roztworem wody i octu kafelki na ścianach.
 • Wyszoruj zlew i armaturę kuchenną, wybierając przeznaczony do tego środek (niektóre materiały źle reagują na silne detergenty myjące).
 • Wyciągnij jedzenie z lodówki. Odłącz lodówkę od prądu i poczekaj, aż się rozmrozi, a następnie umyj dokładnie wszystkie półki. Plastikowe części możesz wyciągnąć i wyczyścić pod bieżącą wodą.
 • Umyj zmywarkę, wyczyść odpływ i wszystkie filtry.
 • Wyrzuć śmieci, a następnie dokładnie wyszoruj kosze służące do segregacji odpadów.
 • Wyczyść wnętrze piekarnika, mikrofalówki i kuchenkę. Skutecznym sposobem na pozbycie się dużych zabrudzeń i plam tłuszczu jest naniesienie na powierzchnię mleczka czyszczącego i owinięcie folią aluminiową. Po kilkunastu minutach całość będzie można zmyć samą wodą.

Generalne porządki w łazience

 • Wyszoruj kafelki podłogowe,
 • Wilgotną szmatką przetrzyj wszystkie ściany w łazience.
 • Wypierz wszystkie dywaniki.
 • Wyczyść toaletę i wnętrze muszli klozetowej.
 • Dokładnie wyszoruj wannę, prysznic, umywalkę i armaturę.
 • Wyczyść filtr w pralce, wyszoruj bęben i dozowniki na proszek oraz płyn do płukania.
 • Umyj lustra i szklane półki.
 • Przejrzyj i wytrzyj wnętrza szafek.
 • Sprzątanij sypialnię i pokój dzienny.
 • Wiosenne porządki zacznij od uporządkowania ubrań i oddania lub wyrzucenia tych, których już nie nosisz.
 • Wypierz narzuty i poduszki, zmień pościele na świeże. Jeśli chcesz kupić komplet pościeli wysokiej jakości, zajrzyj na bellastoria.pl.
 • Poodkurzaj dywany lub zanieś je do pralni chemicznej.
 • Wypierz wszystkie meble tapicerowane.
 • Powyciągaj i powycieraj wszystkie książki z domowej biblioteczki.

Wiosenne porządki: sprzątanie piwnicy i garażu

Podczas wiosennych porządków nie można zapomnieć również o piwnicy i garażu. Przynajmniej raz na rok warto zajrzeć do wszystkich zakamarków w tych pomieszczeniach, wyrzucić zepsute rzeczy i zrobić listę przedmiotów, które mogą się w najbliższym czasie przydać. Postaraj się podzielić przedmioty, które tam znajdziesz, na kilka kategorii, a następnie schować je do oddzielnych pudełek i oklej odpowiednimi etykietami. To dość czasochłonne zadanie, ale ułatwi ci szukanie w kolejnych latach. Tekturowe pudła na lekkie przedmioty, a także bardziej wytrzymałe plastikowe skrzynie i pojemniki znajdziesz u partnerów Programu, m.in. na stronach internetowych obi.pl albo stacjonarnie w markecie budowlanym PSB-Mrówka. Dzięki zakupom w sklepach partnerskich na twoje konto PAYBACK wpływają punkty, które możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody.

Kiedy wyrzucisz to, co niepotrzebne, pozostałe, pogrupowane przedmioty staraj się umieszczać w pudełkach tak, aby na samej górze znajdowały się rzeczy, które mogą się przydać w nadchodzącym sezonie. To, czego używasz jesienią lub zimą, schowaj na samym dole. W widocznym i łatwo dostępnym miejscu ustaw rowery, rolki lub wrotki, po wcześniejszym sprawdzeniu ich stanu technicznego i ewentualnym przetarciu wilgotną ściereczką.

Tutaj dowiesz się więcej o -> plastikowych pojemnikach oraz ich rodzajach kliknij w link.

Wiosenne porządki w ogrodzie – jak się za nie zabrać?

Posprzątany garaż i piwnica to dobra podstawa do porządkowania terenu poza domem. Jeśli masz wszystkie niezbędne narzędzia i sprzęt, poczekaj na cieplejszy dzień i przygotuj się do kilku lub nawet kilkunastu godzin pracy na świeżym powietrzu. W razie potrzeby nową kosiarkę, grabie, łopaty, sekatory i doniczki znajdziesz u partnerów PAYBACK.

Jeśli rozdzielisz zadania między członków rodziny, z pewnością pójdzie wam szybciej. Pamiętaj, że nawet małe dzieci mogą pomóc przy zbieraniu śmieci czy uschniętych gałęzi leżących wokół domu – dzięki temu nauczysz maluch odpowiedzialności. Ciężka praca z pewnością się opłaci, a jej efekty będzie można podziwiać przez kolejny sezon.

Pierwszym krokiem w porządkowaniu ogrodu jest ściągnięcie okryć, które zabezpieczały rośliny przed mrozem. Należy zrobić to dopiero wtedy, gdy skończą się wiosenne przymrozki, najlepiej w jasny, ale niezbyt słoneczny, wilgotny dzień. To najlepszy czas na rozpoczęcie nowego okresu wegetacji. Kolejnym krokiem powinny być porządki na rabatach i skalniakach, a także przycinanie drzew i krzewów ozdobnych. Wiosną należy przyciąć wszystkie przesuszone gałęzie i zbyt rozrastające się rośliny. Trawnik musisz dokładnie wygrabić, a w razie potrzeby przeprowadzić wertykulację oraz posypać odpowiednim nawozem. Przy okazji wiosennych porządków warto znaleźć miejsce do zasadzenia nowych roślin. Wszelkie rośliny ozdobne, drzewka owocowe, nasiona i cebulki warzyw, owoców oraz kwiatów możesz zamówić przez stronę internetową sadowniczy.pl. Każde zamówienie, podczas którego korzystasz z karty PAYBACK, to kolejne punkty. Środki te możesz wymienić na nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub vouchery zniżkowe do ulubionych sklepów.

Wszystkie betonowe i kamienne ścieżki oraz podjazdy w ogrodzie warto dokładnie wyczyścić. W tym celu świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa dostępna m.in. w sklepie OBI. Najtańszy model możesz kupić już za niecałe 200 złotych. W przypadku trudnych do usunięcia plam warto skorzystać również ze specjalistycznych środków do czyszczenia nawierzchni, które w połączeniu z ostrą szczotką powinny poradzić sobie nawet z największymi zabrudzeniami.


Powinieneś przeczytać: Segregacja śmieci – jak to prawidłowo robić?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?