Jak działa odkurzacz piorący

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący jest alternatywą dla klasycznych odkurzaczy workowych i bezworkowych. Pozwala na utrzymanie czystości w domu, bez względu na rodzaj powierzchni. Odkurzacze piorące polecane są alergikom.

Odkurzacze piorące są niezwykle uniwersalne. Ich sprzedaż z roku na rok rośnie. Jak działa odkurzacz piorący? Czy warto go mieć? Jaki odkurzacz piorący wybrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o odkurzaczach piorących.

Odkurzacz piorący – czym jest i jak działa?


Piorący odkurzacz to odkurzacz wodny dodatkowo wyposażony w funkcję prania. Jak wygląda? Bardzo podobnie do tradycyjnych odkurzaczy workowych. Jak przebiega pranie przy pomocy takiego odkurzacza? Najlepsze odkurzacze piorące najczęściej są wyposażone w dwa pojemniki. W jednym znajduje się woda czysta z detergentem piorącym, a do drugiego odprowadzana jest woda zabrudzona. Podczas prania najpierw należy rozprowadzić po dywanie czy tapicerce wytworzoną pianę, a następnie zebrać ją w taki sposób, jak przy klasycznym odkurzaniu. Brudna woda, piana i wszelkie zabrudzenia znajdą się w odpowiednim zbiorniku. Odkurzacze piorące do tapicerki i dywanów najczęściej kupowane są przez firmy zajmujące się sprzątaniem. Jednak coraz chętniej na zakup takiego urządzenia decydują się również osoby prywatne. Dobry odkurzacz piorący ma bowiem wiele zalet. Przy jego pomocy można wyczyścić tapicerkę w samochodzie, linoleum, dywany i wykładziny, a także panele podłogowe i parkiet.

Zalety odkurzaczy piorących


Odkurzacz piorący do domu czy do samochodu charakteryzuje się wieloma zaletami. Do najważniejszych zalicza się możliwość czyszczenia różnych powierzchni: paneli, posadzki z kamienia, drewna, glazury. Dobry odkurzacz wodno-piorący ma wiele funkcji, co pozwala dostosować parametry do powierzchni, tak aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i zwiększyć skuteczność działania. Kolejną zaletą jest możliwość czyszczenia zarówno na sucho, jak i na mokro, dzięki czemu można idealnie dopasować metodę do występujących zabrudzeń. Odkurzacze piorące nawilżają także powietrze w sprzątanych pomieszczeniach.

Wady odkurzaczy piorących


Wadą odkurzaczy piorących jest ich cena. Można co prawda znaleźć tani odkurzacz piorący, jednak jego moc może być słaba. Do ich poprawnego działania konieczne jest też wykorzystywanie specjalnych środków czyszczących. Płyn do odkurzaczy piorących jest dodatkowym wydatkiem, którego nie ponoszą właściciele klasycznych modeli. Odkurzacze piorące są także cięższe od normalnych odkurzaczy. Ponadto trzeba pamiętać o opróżnieniu pojemników z wodą po każdorazowym skorzystaniu z urządzenia. Jest to konieczne, gdyż w innym przypadku będą rozwijały się tam bakterie.


Zainteresuje Cię: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki

Odkurzacz piorący – jaki wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza piorącego? Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, gdzie odkurzacz będzie wykorzystywany i jak często. Odkurzacz piorący do samochodu używany okazjonalnie nie musi charakteryzować się najwyższą mocą. Jednak jeżeli częstotliwość stosowania będzie większa (np. będzie wykorzystywany w firmie sprzątającej samochody), wówczas należy zdecydować się na mocny, profesjonalny model.

Najważniejszymi parametrami są: siła ssania, moc urządzenia, pojemność zbiorników, liczba pojemników.


  • Siła ssania – im wyższa, tym odkurzacz piorący lepiej poradzi sobie z zabrudzeniami, a odkurzanie przebiegnie sprawniej i szybciej.
  • Moc urządzenia – to od niej zależy wydajność odkurzacza. Jeżeli w domu lub mieszkaniu jest dużo dywanów i innych powierzchni do czyszczenia, warto wybrać urządzenie o wysokiej mocy. Jeśli odkurzacz stosowany jest od czasu do czasu, można zdecydować się na mały odkurzacz piorący o średniej lub małej mocy. Moc ma największy wpływ na cenę odkurzacza piorącego: im większa, tym wyższy koszt odkurzacza.
  • Pojemność zbiorników – jeśli sprzątasz duże powierzchnie, potrzebujesz dużych zbiorników. I na odwrót, przy niewielkich powierzchniach, bardzo duże zbiorniki są zupełnie niepotrzebne, tym bardziej że po każdym praniu powinny zostać opróżnione z wody i zabrudzeń.
  • Liczba pojemników – najtańsze modele odkurzaczy piorących często wyposażone są w jeden pojemnik na wodę. Nie jest to dobre rozwiązanie. Najlepiej, jeżeli odkurzacz posiada dwa zbiorniki, wtedy woda czysta nie miesza się z wodą, w której znajdują się zabrudzenia.


Czy warto kupić odkurzacz piorący?


Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy odkurzacz piorący jest nam w ogóle potrzebny. W przypadku niewielkich powierzchni do sprzątania zazwyczaj taka potrzeba jest znikoma, ponadto kłopotliwe może być przechowywanie odkurzacza. Jednak przy większych przestrzeniach, zwłaszcza jeżeli znajduje się w nich wiele tapicerowanych mebli, dywanów i wykładzin, zakup odkurzacza piorącego to dobry pomysł. Cena małych odkurzaczy parowych nie jest wysoka. Podstawowe modele można kupić już od ok. 300 zł. Za profesjonalne modele trzeba natomiast zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.


Przeczytaj również: Robot odkurzający – czy warto go kupić? Co jest ważne przy wyborze?

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK