Robot odkurzający – czy warto go kupić? Co jest ważne przy wyborze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Robot odkurzający

Codzienne sprzątanie pozwala utrzymać dom w idealnym porządku. Jednak przy bardzo aktywnym trybie życia i długiej nieobecności w domu w ciągu dnia może być to trudne. Dlatego coraz większe zainteresowanie budzi urządzenie, jakim jest robot odkurzający.

Taki robot-odkurzacz można zaprogramować, by włączał się o określonej godzinie i sprzątał wybrane pomieszczenie. To pozwala zaoszczędzić cenny czas na inne czynności. Jednak aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje robot do odkurzania, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia. Co jest ważne? Jak wybrać odkurzacz automatyczny?

Robot odkurzający – co to takiego?

Roboty odkurzające stają się coraz popularniejsze ze względu na automatyzm działania i możliwość odkurzania różnych powierzchni nawet gdy użytkownik przebywa poza domem. Czym wyróżnia się robot sprzątający? Przede wszystkim jest to odkurzacz bezprzewodowy. Jednak robot od klasycznego odkurzacza, również bezprzewodowego, różni się głównie rozmiarami i funkcjonalnością. Urządzenie to jest niewielkie i zazwyczaj ma okrągły lub zbliżony do okręgu kształt. Jest też niewysokie, dzięki czemu łatwo dociera nawet w trudno dostępne miejsca.

Robot odkurzający wyposażony jest w czujniki, dzięki którym wykrywa zabrudzenia, a także przeszkody na swojej drodze. To pozwala na optymalizację odkurzania i zwiększa również bezpieczeństwo urządzenia – zmniejszone jest ryzyko tego, że robot zaklinuje się czy spadnie z dużej wysokości. Niektóre z modeli dodatkowo są wyposażone w kamery.

System czyszczący robota odkurzającego składa się ze szczoteczek, których zadaniem jest zaciąganie zabrudzeń pod główną szczotkę czyszczącą. Zewnętrzne szczotki zazwyczaj wystają poza urządzenie, co ma zwiększać obszar sprzątania, ale także ułatwiać „wciągnięcie” zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Następnie kurz czy drobinki trafiają do pojemnika znajdującego się w urządzeniu. Po jego zapełnieniu należy oczyścić odkurzacz.


Zobacz jak zorganizować sprawnie porządki w domu.

Robot odkurzający – jakie ma wady i zalety?

Do największych zalet tego rodzaju odkurzaczy zalicza się przede wszystkim ich automatyzację. Odkurzacz jest bezprzewodowy i można nim sterować zdalnie (w zależności od modelu). Urządzenie można zaprogramować w taki sposób, aby włączało się w określony dzień i o konkretnej godzinie.

Wiele osób wskazuje również, że zaletą odkurzaczy tego typu są ich kompaktowe rozmiary ułatwiające przechowywanie w niewielkich mieszkaniach, a także odkurzanie w trudno dostępnych miejscach. Warto zwrócić uwagę także na ich cichą pracę i stosunkowo niewielki pobór energii.

Najlepsze odkurzacze-roboty poradzą sobie z większością zabrudzeń, jednak warto pamiętać, że problematyczne mogą być dla nich pyły czy długa sierść zwierząt.

A jakie wady ma odkurzacz-robot? Wiele osób wskazuje na cenę i to właśnie ona sprawia, że rezygnują one z wyboru odkurzacza automatycznego. Często wymieniany jest także stosunkowo długi czas ładowania urządzenia w porównaniu do czasu jego pracy. Warto też pamiętać, że roboty sprzątające przeznaczone są w głównej mierze do czyszczenia powierzchni twardych, więc mogą sobie nie radzić z odkurzaniem dywanu czy miękkiej wykładziny. Dodatkowo należy liczyć się z dość wysokimi kosztami naprawy w razie awarii urządzenia.

Jaki robot odkurzający wybrać?

Przed wyborem odkurzacza sprzątającego należy określić swoje potrzeby. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ powierzchni będzie sprzątany i z jakiego rodzaju zabrudzeniami będzie musiało sobie radzić urządzenie. Jak to wcześniej zostało wspomniane, większość robotów sprzątających przeznaczonych jest do sprzątania powierzchni twardych – np. podłóg drewnianych, paneli czy gładkich wykładzin. Jeżeli zależy nam na urządzeniu sprzątającym dywany i miękkie wykładziny, a także trudne do usunięcia zabrudzenia, należy zainwestować w bardziej zaawansowane pod względem technologicznym, a tym samym droższe modele. Innym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być korzystanie z odkurzacza klasycznego, a podstawowy model robota sprzątającego stosować jako jego uzupełnienie.

Istotne kwestie związane z wyborem odkurzacza automatycznego to także czas pracy oraz jakość czujników i systemu mapowania przestrzeni. W tańszych modelach czas pracy to blisko pół godziny. W droższych, o bardziej pojemnych akumulatorach, czas pracy wydłuża się do około godziny lub półtorej. Dlatego też przed zakupem warto określić również to, jak duże powierzchnie jednorazowo będzie musiał sprzątać robot. Jeżeli chodzi o czujniki, to wraz z systemem czyszczącym mają wpływ na jakość sprzątania. To one pozwalają urządzeniu wykrywać zabrudzenia. Warto też zwrócić na to, jaką pojemność ma zbiornik na zabrudzenia.

Dla wielu osób istotne jest także to, w jaki sposób można sterować urządzeniem – czy można je zaprogramować jedynie z panelu znajdującego się u góry robota, czy także zdalnie, np. poprzez pilot czy aplikację na urządzenie mobilne.


Jak prawidłowo segregować odpady?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?