Sprzęt AGD co to jest?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Niezbędny sprzęt AGD do domu

Sprzęty AGD powinny znaleźć się w każdym domu. Ułatwiają one m.in. przechowywanie żywności (lodówka), mycie naczyń (zmywarka) i przygotowywanie posiłków (kuchenka). Nie można zapomnieć o także drobnych urządzeniach, do których zaliczyć należy czajnik elektryczny czy mikrofalówkę.

Sprzęt AGD sprawdza się nie tylko w kuchni. W łazience dobrze jest mieć, dostosowaną do liczby osób w rodzinie, pralkę i ewentualnie suszarkę. Miłośnicy ładu i porządku w mieszkaniu nie mogą obyć się także bez odkurzacza.

Wyposażenie kuchni w sprzęt AGD

Artykuły gospodarstwa domowego, czyli tytułowe AGD, to urządzenia, które można znaleźć w każdym nowoczesnym domu. Ich głównym zadaniem jest wspieranie użytkowników w utrzymaniu porządku i przygotowywaniu posiłków. Sprzęt AGD to m.in. lodówka, bez której życie byłoby zdecydowanie trudniejsze. Zapewnia ona odpowiednie warunki termiczne wybranym grupom produktów spożywczych. Podejmując decyzję o wyborze konkretnego jej modelu, należy wziąć pod uwagę liczbę osób, która będzie z niej korzystać. Do kawalerek i domków letniskowych wystarczą niewielkie urządzenia, w takich miejscach sprawdzają się zatem lodówki jednodrzwiowe. Są one wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik. Do typowego mieszkania zajmowanego przez czteroosobową rodzinę można kupić z kolei model dwudrzwiowy ze strefą do zamrażania usytuowaną na dole. Rodzinie wielodzietnej przyda się lodówka Side by Side, która cechuje się dużą pojemnością. Niektóre typy tego rodzaju chłodziarkozamrażarek wyposażone są w podajnik lodu.

Najlepszy sprzęt AGD powinien należeć do odpowiedniej klasy energetycznej. W ten sposób można zmniejszyć rachunek za prąd. Najmniej energii zużywają urządzenia klasy A.

Na uwagę zasługuje również kuchenka – bez niej przygotowywanie ciepłych posiłków byłoby niemożliwe. Niestety wybór jej może okazać tak samo skomplikowany, jak lodówki. Trzeba zdecydować się na kuchenkę z płytą ceramiczną, gazową lub indukcyjną. W starym budownictwie w dalszym ciągu królują modele gazowe emaliowane, które są tańsze od kuchenek gazowych ze stali nierdzewnej. Najbardziej efektownymi urządzeniami są te wykonane ze szkła hartowanego. Do zwolenników nowoczesności adresowane są zasilane elektrycznie płyty ceramiczne, które są także bezpieczniejsze od gazowych. Niestety, długo się rozgrzewają i po gotowaniu pozostają ciepłe. Tymczasem płyta indukcyjna, która rozgrzewa potrawy za pomocą szybkozmiennego pola elektromagnetycznego, jest najdroższym, ale i najlepszym wyborem. Szybko się nagrzewa i nawet w trakcie kilkugodzinnego gotowania pozostaje jedynie lekko ciepła.

Pozostałe sprzęty AGD do kuchni są bardziej lub mniej potrzebne, w przeciwieństwie do kuchenki i lodówki nie są niezbędne. Ich wybór wynika z indywidualnych potrzeb. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez zmywarki, inni bez kuchenki mikrofalowej. Tymczasem rodzice niemowląt i miłośnicy zdrowych koktajli powinni zaopatrzyć się w blender.

Kupując lodówkę, piekarnik z kuchenką, zmywarkę należy również zadecydować, czy mają to być urządzenia wolnostojące, czy pod zabudowę. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Sprzęt AGD pod zabudowę na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od znajdujących się w sąsiedztwie mebli. Ma to wpływ na estetykę aranżacji wnętrza. Z kolei wolnostojące artykuły gospodarstwa domowego są tańsze i w razie awarii szybko można je wymienić na nowe.

Jaki sprzęt AGD do łazienki wybrać?

Pralka to kolejny sprzęt należący do kategorii AGD, który jest niezbędny w każdym w domu. Znajduje się z reguły w łazience. Urządzenia te dzieli się ze względu na sposób załadunku prania: mogą być ładowane od frontu i z góry (tzw. top-loader). Ponadto kupując pralkę, ma się do wyboru sprzęt pod zabudowę i wolnostojący. W sklepach oferujących artykuły gospodarstwa domowego znaleźć można urządzenia o różnej ładowności. Największe modele, wykorzystywane w domach rodzin wielodzietnych, jednorazowo mogą wyprać przeszło 10 kg odzieży. Niewielkie sprzęty, polecane do kawalerek z niewielką łazienką, mają z kolei ładowność do 6 kg. Warto również wspomnieć o pralce wirnikowej. Jest to najtańszy sprzęt AGD do prania, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji.

Osoby dysponujące większym budżetem mogą także zdecydować się na pralkosuszarkę, która łączy proces prania z suszeniem. Właściciele dużych domów z osobną pralnią lub dużą łazienką mogą z kolei wybrać dwa osobne urządzenia, tzn. pralkę i suszarkę.

Odkurzacz – niezbędny sprzęt AGD do sprzątania

Zaopatrując się w sprzęt AGD, nie można zapomnieć o odkurzaczu. Wyróżnia się urządzenia workowe i bezworkowe. Pierwsze z wymienionych polecane są alergikom, wyposażone są one bowiem w wymienny worek, który po zapełnieniu należy zastąpić nowym. Osoby uczulone na kurz i roztocza powinny też szukać odkurzaczy z filtrem wodnym i HEPA, które zatrzymują szkodliwe alergeny. Można również wybierać między modelami bezprzewodowymi i zasilanymi sieciowo. Pionowy odkurzacz akumulatorowy ma mniejszą moc niż tradycyjny sprzęt, dlatego polecany jest do kawalerek. Do dużych i małych mieszkań proponowany jest też model samosprzątający.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK