Jaki odkurzacz kupić i czym kierować się podczas wyboru?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Jaki odkurzacz kupić i czym kierować

04.12.2019

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów, które powinny znaleźć się w czystym i zadbanym domu. Może on być mały, duży, bezprzewodowy, z workiem lub bez… – nic więc dziwnego, że jego wybór może sprawić problem. Jaki odkurzacz wybrać i na jakie jego parametry zwrócić uwagę?

Jeszcze w latach 90. XX wieku w Polsce można było kupić zaledwie kilka modeli odkurzaczy. Dziś producenci prześcigają się w ulepszaniu sprzętu do sprzątania domu, a na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej jego rodzajów, co rusz wyposażonych w nowe funkcje. Nic dziwnego, że wybór dobrego odkurzacza może przyprawić o zawrót głowy.

Jaki odkurzacz wybrać? Rodzaje odkurzaczy

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli odkurzaczy, różniących się od siebie wyglądem, parametrami i funkcjami. Odkurzacz najlepiej dobrać odpowiednio do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

 • RĘCZNY ODKURZACZ
  Najmniejszym rodzajem odkurzacza jest odkurzacz ręczny, który wyglądem przypomina dużą suszarkę do włosów. Używa się go zazwyczaj do sprzątania samochodów lub małych powierzchni. Jest to bardzo poręczny odkurzacz, więc z powodzeniem zabrać go można np. w podróż.

 • ODKURZACZ WORKOWY
  Odkurzacz workowy to – jak sama nazwa wskazuje – jest wyposażony w worek, w którym zbiera się wciągnięty przez urządzenie brud i kurz. Istnieją zarówno modele, w których worki są jednorazowe (i wyrzuca się je po wypełnieniu), jak i te z workami na stałe wbudowanymi w urządzeniu (po zapełnieniu worek należy opróżnić).

 • ODKURZACZ BEZWORKOWY
  Odkurzacz bezworkowy to zamiast worka ma tzw. cyklon, czyli zbiorniczek, w którym zbierają się wszelkie zanieczyszczenia. Pojemnik należy regularnie myć. Zaletą odkurzaczy bezworkowych jest fakt, iż ich moc ssania nie zmienia się, bez względu na stopień zapełnienia cyklonu.

 • ODKURZACZ PIONOWY
  Ogromną zaletą odkurzaczy pionowych jest fakt, że nie wymagają one schylania się podczas odkurzania. Dodatkowo są łatwe do przechowywania, gdyż mieszczą się nawet w wąskich szczelinach, np. między ścianą a szafą lub pod łóżkiem. Niestety mają one zazwyczaj bardzo małe pojemniki na kurz, co bywa uciążliwie zwłaszcza podczas częstego odkurzania.

 • ODKURZACZ WIELOFUNKCYJNY
  Wielu uważa, że najlepsze odkurzacze to te, które można wykorzystać także do innych czynności niż tylko odkurzanie podłogi. Na rynku dostępne są więc odkurzacze piorące, dzięki którym oprócz odkurzania, można dodatkowo wyprać dywan lub wyczyścić tapicerkę kanap i foteli.

Sklepy w których kupisz opisywany produkt

Zakupy zaczynaj na naszej stronie, wtedy otrzymasz punkty :)

Mały czy duży odkurzacz?

Istnieje przekonanie, że mniejszy odkurzacz będzie mniej wydajny. Rzeczywiście, mały odkurzacz ma często zredukowaną liczbę dodatkowych funkcji i akcesoriów. Jednakże nie wielkość odkurzacza świadczy o jego jakości, a moc ssania i wszelkie funkcje. Co więcej, mały odkurzacz jest łatwiejszy w przechowywaniu, gdyż nie zajmuje dużo miejsca. Jedyną jego wadą jest fakt, że wbudowany w niego worek lub cyklon również są mniejsze, a więc trzeba je opróżniać częściej niż w przypadku dużych odkurzaczy.

Jakie funkcje odkurzaczy są ważne?

Przy wyborze odkurzacza należy zwrócić uwagę na jego parametry. Najważniejsza jest jego moc ssania. To od niej zależy bowiem, jak szybko i łatwo uda się danym odkurzaczem odkurzyć całe mieszkanie. Kolejnym ważnym aspektem jest głośność pracy urządzenia. Nie podlega bowiem dyskusji, że cichy odkurzacz jest przyjemniejszy w używaniu, nie przeszkadza sąsiadom, nie budzi małych dzieci i nie denerwuje domowych zwierząt. Na etykietach produktów w sklepach z RTV i AGD można zazwyczaj sprawdzić poziom hałasu danego urządzenia. Kupując nowy sprzęt do odkurzania, warto również zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje i załączone akcesoria. Tanie odkurzacze są ich pozbawione. Natomiast te z wyższej półki cenowej bardzo często posiadają np. dodatkowe wkładki do rury, różnorodne przełączniki trybów, funkcje piorące, regulację mocy ssania itd. W odkurzaczu ważne są także jego waga i rozmiar. Lżejsze modele są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie wymagają dużej siły do ich przemieszczania. Mniejsze modele są za to łatwiejsze do przechowywania. Sprawdzą się więc przede wszystkim w małych mieszkaniach. Osoby, które szukają odkurzacza do dużego domu, powinny sprawdzić także zasięg pracy urządzenia. Dotyczy to zarówno długości kabla, jak i długości rury i węża. Kable do odkurzaczy mają zazwyczaj od 6 do 9 metrów.

Zarejestruj swoją kartę PAYBACK, żeby dostawać kupony, a zebrane punkty wymieniać na nagrody. Nie masz karty? Zamów ją za darmo do domu!