Za ile można wykończyć mieszkanie? Ceny i przykładowe koszty

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga wykończenia. Rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że obecnie jest to dość drogie – ale bezwzględnie konieczne przedsięwzięcie. Na ten cel trzeba przeznaczyć minimum 2000 zł/m², jeśli zależy Ci na dobrym standardzie. Ostateczna cena będzie zależała od wybranych materiałów i rozwiązań, jakie zamierzasz zastosować w swoim mieszkaniu.

Jeśli zamierzasz kupić lub właśnie kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim „pod klucz”, czeka Cię ogromne wyzwanie – wykończenie jego wnętrza. I nie chodzi tu tylko o dobór elementów dekoracyjnych, ale o podstawowe prace, takie jak malowanie ścian, położenie podłóg czy montaż systemu oświetleniowego. Ceny materiałów budowlanych i prądu – który jest niezbędny do wykonania prac wykończeniowych – są dość wysokie, więc wiele osób zastanawia się, jak zredukować koszty. Sprawdź, jak może ci w tym pomóc karta PAYBACK.

Mieszkania w stanie deweloperskim – jakie prace wykończeniowe trzeba wykonać?

Jeśli kupujesz mieszkanie wykończone „pod klucz”, Twoje działania ograniczają się do aranżacji wnętrz oraz zakupu mebli i sprzętu AGD. Jednak zdecydowana większość lokali oddawana jest nowym mieszkańcom w standardzie deweloperskim. W praktyce oznacza to, że przed zamieszkaniem musisz zainwestować w prace wykończeniowe, takie jak m.in.:

 • malowanie sufitów oraz ścian;
 • położenie podłogi,
 • montaż systemu oświetleniowego i urządzeń grzewczych;
 • kupno i montaż wyposażenia łazienki;
 • wykonanie praktycznej kuchni i podłączenie niezbędnych urządzeń;
 • budowa dodatkowych ścian działowych lub schodów, jeśli planujesz nieco zmodyfikować rozkład mieszkania przewidziany przez architekta.

Dopiero po zakończeniu tych podstawowych zadań możesz rozpocząć urządzanie pomieszczeń i sięgnąć po artykuły dekoracyjne, które sprawią, że twoje wnętrza będą miały indywidualny charakter.

Przykładowy cennik: koszt robocizny, średni koszt za m²

Wykończenie wnętrz to równie duże przedsięwzięcie jak remont mieszkania. Ekipy, które się tym zajmują, zazwyczaj kompleksowo wyceniają swoje usługi. Podstawa rozliczenia to metr kwadratowy. Malowanie otynkowanych już ścian i sufitów to ok. 20–30 zł/m², oprócz tego trzeba kupić farbę i materiał gruntujący. Położenie tapety kosztuje ok. 30–50 zł/m², a glazury nawet 50–100 zł/m². Wyłożenie podłogi panelami laminowanymi wynosi 30–50 zł/m², deską drewnianą 80–150 zł/m²ł gresem 50–100 zł/m². Wykonanie sufitu podwieszanego to koszt 50–80 zł/m² Instalację elektryczną założysz za 20–30 zł/m², a hydrauliczna będzie cię kosztować 30–50 zł/m².

Za dodatkowe prace, takie jak montaż drzwi, zapłacisz od 200 do 1000 zł zł za sztukę, a na wykończenie schodów wydasz ok. 1000–3000 zł/m² (schody drewniane), 1500–4000 zł/m² (schody kamienne), 500–1500 zł/m² (schody z płytek ceramicznych), 300–1000 zł/m² (schody z paneli laminowanych). Do koniecznych i dość drogich usług należy zakup i montaż armatury sanitarnej. To koszt w granicach 10 tys. zł, w zależności od wybranych materiałów i unowocześnień.

Weź pod uwagę również dodatkowe koszty, m.in.:

 • wywóz gruzu – 100–200 zł za kontener;
 • transport materiałów – zależy od ilości materiałów, odległości i stawek firmy przewozowej;
 • ubezpieczenie – cena zależy od zakresu ochrony.

Ile w sumie trzeba zapłacić za wykończenie mieszkania?

Szacuje się, że w 2024 roku średni całkowity koszt wykończenia mieszkania wynosi przynajmniej 2000 za m², jeśli zależy Ci na dobrym standardzie i nowoczesnych rozwiązaniach. Wykończenie mieszkania o powierzchni 50 m² może kosztować od 60 000 do 112 500 zł w 2024 roku. Pamiętaj jednak, że są to wartości zmienne. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości materiały i zdecydujesz się na montaż innowacyjnych rozwiązań, takich jak inteligentny system oświetlenia, musisz liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy postanowisz spełnić marzenie o artystycznych płytkach w łazience. Marzy Ci się nowoczesny wystrój wnętrz? Rób zakupy u takich partnerów Programu jak PSB Mrówka, Castorama czy IKEA, zdobywaj punkty PAYBACK, które możesz później wymienić na praktyczne nagrody rzeczowe dla domu.

Od czego zależy ostateczna cena wykończenia mieszkania?

Na ostateczny koszt wykończenia mieszkania mają wpływ takie czynniki jak:

 • zakres prac – koszt będzie wyższy, jeśli zdecydujemy się na kompleksowe wykończenie mieszkania, obejmujące m.in. prace budowlane, instalacyjne, elektryczne i glazurnicze. W przypadku samodzielnego wykonywania niektórych prac, np. malowania ścian, koszty mogą być nieco niższe;
 • rodzaj i jakość materiałów – wybór droższych i bardziej markowych materiałów znacząco wpływa na końcowy koszt wykończenia.
 • lokalizacja – ceny usług wykończeniowych mogą się różnić w zależności od regionu kraju. W dużych miastach zazwyczaj są one wyższe.

Czy da się zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania?

Wykończenie mieszkania to inwestycja, na której nie warto przesadnie oszczędzać. Kupno wątpliwej jakości materiałów sprawi, że za kilka lat będziesz musiał zrobić kolejny remont, a wybór niekompetentnej ekipy może skończyć się powtarzaniem tych samych prac i dwukrotnym płaceniem za usługę. Jeśli szukasz oszczędności, samodzielnie wybierz materiały budowlane (np. w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka) i pokryj tylko koszty robocizny. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz wykorzystać je u tego partnera Programu, aby obniżyć wysokość rachunku za zakupy. Korzystaj z kuponów promocyjnych, jeszcze szybciej zbieraj punkty i wymieniaj je na atrakcyjne nagrody rzeczowe z kategorii „Dom”.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jaki jest średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim i jakie prace trzeba wykonać przed zamieszkaniem w lokalu.
 • Jakie czynniki mają wpływ na wysokość kosztów.
 • Jak wygląda przykładowy cennik najważniejszych usług wykończeniowych i ile trzeba średnio zapłacić za wykończenie mieszkania o powierzchni 50 m².
 • Jak zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania: gdzie nie należy szukać oszczędności i na jakich usługach nie opłaca się oszczędzać.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK