Za ile można wykończyć mieszkanie? Ceny i przykładowe koszty

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga wykończenia. Rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że obecnie jest to dość droga – aczkolwiek bezwzględnie konieczna – inwestycja. Na ten cel trzeba przeznaczyć 800–2300 zł/m², w zależności od wielkości lokalu i twoich indywidualnych oczekiwań. Sprawdź, jak rozsądnie i bez szkody dla jakości zredukować koszty.

Jeśli zamierzasz kupić lub właśnie kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim „pod klucz”, czeka cię ogromne wyzwanie – wykończenie jego wnętrza. I nie chodzi tu tylko o dobór elementów dekoracyjnych, lecz także o takie skomplikowane prace jak malowanie ścian, położenie podłóg czy montaż systemu oświetleniowego. Ceny materiałów budowlanych i prądu, który jest niezbędny do wykonania prac wykończeniowych, wciąż są dość wysokie, dlatego wiele osób zastanawia się, jak rozsądnie zredukować te koszty. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pewnej sumy może być wykorzystanie zgromadzonych punktów PAYBACK do obniżenia rachunku za zakupy w sieci marketów z artykułami budowlanymi PSB Mrówka.

Mieszkania w stanie deweloperskim – jakie prace wykończeniowe trzeba wykonać?

Jeśli kupujesz mieszkanie wykończone „pod klucz”, twoje działania ograniczają się do aranżacji wnętrz oraz zakupu mebli i sprzętu AGD. Zdecydowana większość lokali oddawana jest nowym mieszkańcom w standardzie deweloperskim. W praktyce oznacza to, że przed zamieszkaniem trzeba będzie wykonać prace wykończeniowe, takie jak m.in.:

 • tynkowanie i malowanie sufitów oraz ścian;
 • położenie podłogi,
 • montaż systemu oświetleniowego i urządzeń grzewczych;
 • kupno i montaż wyposażenia łazienki;
 • wykonanie praktycznej kuchni i podłączenie niezbędnych urządzeń;
 • budowa dodatkowych ścian działowych lub schodów, jeśli planujesz nieco zmodyfikować rozkład mieszkania.

Dopiero po zakończeniu tych podstawowych zadań możesz rozpocząć urządzanie pomieszczeń i sięgnąć po artykuły dekoracyjne, które nadadzą im indywidualnego charakteru.

Przykładowy cennik: koszt robocizny, średni koszt za m²

Wykończenie wnętrz to równie duże – a może nawet większe – przedsięwzięcie jak remont mieszkania. Ekipy, które się tym zajmują, zazwyczaj kompleksowo wyceniają swoje usługi. Podstawa rozliczenia to metr kwadratowy. Tynkowanie ścian kosztuje ok. 26 zł za m², do tego należy doliczyć ok. 6 zł za m² zaprawy tynkarskiej. Malowanie ścian i sufitów to ok. 10–15 zł za m², oprócz tego trzeba kupić farbę i materiał gruntujący. Ułożenie podłóg może kosztować nawet 100 zł za m², jeśli zdecydujesz się na montaż wysokiej klasy płytek ceramicznych. Tańszym rozwiązaniem będzie położenie paneli podłogowych.

Za dodatkowe prace, takie jak montaż drzwi, zapłacisz ok. 200 zł za sztukę, a na wykończenie schodów wydasz nawet 200 zł za m². Do koniecznych i dość drogich usług należy zakup i montaż armatury sanitarnej. To koszt w granicach 8–10 tys. zł, w zależności od wybranych materiałów i unowocześnień.

Ile w sumie trzeba zapłacić za wykończenie mieszkania?

Szacuje się, że w 2024 roku średni całkowity koszt wykończenia mieszkania wynosi ok. 1200–2250 za m². To szacunkowe ceny prac w mieszkaniach o metrażu 25–45 m². Za większe lokum powyżej 50 m² zapłacisz nieco mniej, bo 800–1900 zł. Można więc łatwo policzyć, że cena za wykończenie mieszkania będzie mieściła się w przedziale 60–90 tys. zł. Pamiętaj jednak, że są to wartości zmienne. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości materiały i zdecydujesz się na montaż innowacyjnych rozwiązań takich jak inteligentny system oświetlenia, musisz liczyć się ze znacznym wzrostem kosztów. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy postanowisz spełnić marzenie o artystycznych płytkach w łazience.

Marzy ci się nowoczesny wystrój wnętrz? Rób zakupy u takich partnerów Programu jak Mrówka czy IKEA, zdobywaj punkty PAYBACK, które możesz później wymienić na praktyczne nagrody rzeczowe dla domu.

Jak wykończyć mieszkanie i nie zbankrutować? Rozsądne sposoby na oszczędzanie

Wykończenie mieszkania to kosztowna inwestycja, na której nie warto przesadnie oszczędzać. Kupno wątpliwej jakości materiałów sprawi, że za kilka lat będziesz musiał zrobić kolejny remont, a wybór niekompetentnej ekipy może skończyć się powtarzaniem tych samych prac i dwukrotnym płaceniem za usługę. Jeśli szukasz oszczędności, spróbuj samodzielnie kupić materiały budowlane w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka i pokryć tylko koszt robocizny. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz wykorzystać je u tego partnera Programu, aby obniżyć wysokość rachunku za zakupy. Korzystaj z kuponów promocyjnych, jeszcze szybciej zbieraj punkty i wymieniaj je na atrakcyjne nagrody rzeczowe z kategorii „dom”.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jaki jest średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim i jakie prace trzeba wykonać przed zamieszkaniem w lokalu.
 • Jakie czynniki mają wpływ na wzrost kosztów.
 • Jak wygląda przykładowy cennik najważniejszych usług wykończeniowych.
 • Jak zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania i gdzie nie należy szukać oszczędności – pamiętaj, że zakup zbyt tanich materiałów to kiepski pomysł.
 • W jaki sposób wykończyć mieszkanie i oszczędzać – pomogą w tym punkty PAYBACK, których możesz użyć do obniżenia rachunku za zakupy w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka lub nagrody rzeczowe z kategorii „dom”.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK