Ile kosztuje malowanie pokoju za metr?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Malowanie pokoju

Koszt malowania pokoju zależy od kilku czynników. Na ostateczną cenę mają wpływ m.in.: wielkość pomieszczenia, zakres koniecznych robót, wybrana farba oraz stawka ustalona przez ekipę remontową. Usługa ta może być różnie wyceniana w zależności od województwa. Sprawdź, w jaki sposób można – bez szkody dla jakości – zaoszczędzić na wykonaniu tych prac.

Malowanie ścian to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowo-wykończeniowych. Podstawą do wyceny tej usługi jest metr kwadratowy (m²) pomieszczenia. Koszt malowania nie musi nadwyrężać domowego budżetu – wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz działania remontowe. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz dzięki nim obniżyć wysokość rachunku za zakupy w markecie budowlanym PSB Mrówka i kupić dobrej jakości farbę lub grunt w niższej cenie. Zgromadzone punkty bez problemu wymienisz też na voucher na Allegro, dzięki któremu mniej zapłacisz za akcesoria malarskie. Nie oszczędzaj jednak na ekipie remontowej – jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, aby pomalować pokój samodzielnie, zleć prace fachowcom, którzy cieszą się dobrą opinią.

Malowanie pokoju – co wchodzi w zakres prac?

Malowanie ścian w pokoju to jedna z niezbędnych prac wykończeniowych lub remontowych. Czynność ta nie jest skomplikowana, ale składa się z kilku etapów:

 • Ocena stanu ściany – wnętrza w stanie deweloperskim, w przeciwieństwie do starych pomieszczeń, zazwyczaj nie sprawiają żadnych trudności. Ściany, które były wielokrotnie malowane powinny być poddane ocenie profesjonalisty.
 • Naprawa podłoża ściany (jeśli to konieczne) – stare pomieszczenia mogą wymagać zerwania tapet, usunięcia starej farby i wyrównania ścian.
 • Nałożenie farby – możesz zdecydować się na klasyczny, biały kolor lub warianty dekoracyjne.

Im większy zakres prac, tym droższe malowanie. Wielkość pomieszczenia również ma kluczowe znaczenie, ponieważ na tej podstawie wylicza się potrzebną ilość farby.

Ile kosztuje malowanie pokoju? Materiały

Koszt malowania pokoju zależy przede wszystkim od wybranych materiałów. Aby obliczyć, ile farby potrzeba do pomalowania danego pokoju, pomnóż jego powierzchnię przez liczbę warstw farby, które zamierzasz nałożyć. Wybierz rodzaj farby i dokładnie zapoznaj się z jej parametrami. Do wyboru są m.in.:

 • Farby emulsyjne – najtańszy rodzaj farb, idealny do sufitów i ścian w pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Ceny farb emulsyjnych to 10–30 zł za litr;
 • Farby lateksowe – bardziej odporne na wodę i zabrudzenia niż farby emulsyjne. Dobrze sprawdzają się w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Ceny kształtują się w przedziale od 20 do 50 zł za litr.
 • Farby ceramiczne – są najbardziej odporne na wodę i zabrudzenia ze wszystkich farb. Łatwe do mycia i szorowania. Jest to najdroższa opcja w cenie od 50 do 150 zł za litr.

Do tego trzeba doliczyć cenę gruntu, który poprawia przyczepność farby do podłoża. Cena farby gruntującej również zależy od wybranego rodzaju. Za 10 l uniwersalnego gruntu zapłacisz od 15 do 30 zł, ale już 1-litrowy pojemnik farby gruntowej izolującej waha się w przedziale 50–100 zł. Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz w prosty sposób zaoszczędzić na zakupie materiałów. Za zgromadzone punkty obniżysz koszt zakupów w sieci marketów budowlano-remontowych PSB Mrówka, gdzie czeka na Ciebie duży wybór farb do malowania ścian. Jeśli nie masz wystarczającej liczby punktów, malowanie to doskonały moment, aby zacząć je zbierać! Każda złotówka wydana u partnera Programu to dodatkowe punkty, które możesz wymienić na pozostałe zakupy budowlane. Aby jeszcze szybciej i efektywniej zbierać punkty, sprawdzaj ofertę kuponów promocyjnych, która jest na bieżąco aktualizowana na stronie internetowej i w aplikacji. Dzięki nim za pojedynczą transakcję otrzymasz nawet do 20 razy więcej środków na swoje konto.

Przeczytaj również: Ocieplenie domu - koszty

Ile kosztuje malowanie pokoju za metr? Robocizna

Malowanie ścian nie jest skomplikowane, jednak wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej. Ceny tych usług różnią się w zależności od województw. Najwięcej będą kosztowały w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim i wielkopolskim, a nieco mniej w podkarpackim, lubelskim czy świętokrzyskim. Szacuje się, że cena malowania pokoju za metr kwadratowy w 2024 roku waha się w przedziale od 15 do 60 zł.

Do tego musisz doliczyć prace przygotowawcze. Oto ich średni koszt za ㎡:

 • mycie ścian i sufitów: ok. 10–20 zł/m²;
 • usuwanie starej farby: ok. 8–12 zł/m²;
 • naprawa ubytków: ok. 12–20 zł/m²;
 • gruntowanie ścian: ok. 5–10 zł/m²;
 • zabezpieczenie folią: ok. 5–11 zł/m².

Pamiętaj, że ekipy remontowe o większej renomie oferują zazwyczaj nieco droższe usługi.

Zainteresuje Cię: Koszt remontu łazienki - robocizna

Koszt malowania pokoju – jak oszczędzić?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje malowanie pomieszczenia 20 m², czyli standardowej wielkości pokoju dziennego. Szacunkowy koszt mieści się w przedziale 400–1800 zł. Ostateczna suma zależy od koniecznego zakresu prac, wybranego rodzaju farby i ilości warstw, a także poziomu skomplikowania zadania – malowanie ścian o nietypowym kształcie z trudno dostępnymi zakamarkami może być droższe. Aby obniżyć cenę malowania ścian, ogranicz zakres prac przygotowawczych. Zabezpieczenie mebli folią i mycie ścian możesz wykonać samodzielnie. Dzięki punktom PAYBACK obniżysz wysokość rachunku za zakup wybranej farby, gruntu lub akcesoriów remontowych. Jeśli nie potrafisz malować ścian samodzielnie, nie oszczędzaj na usługach fachowców. Po nierzetelnej ekipie często trzeba poprawiać, a to wiąże się z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami.

Może Cię zainteresować: Koszt budowy domu

Najważniejsze informacje z tego artykułu

 • Jakie prace wchodzą w zakres malowania ścian;
 • Jakie materiały są niezbędne do malowania ścian i ile kosztują;
 • Ile trzeba zapłacić za robociznę. W których województwach usługi te są najdroższe, a w których zapłacimy za nie nieco mniej.
 • Jak zaoszczędzić na malowaniu. Aby wydać mniej, część prac przygotowawczych (mycie sufitów i ścian, zabezpieczanie mebli) możesz wykonać samodzielnie. Przygotowując się do remontu pokoju, pamiętaj o swojej karcie PAYBACK. Zgromadzone punkty możesz wymienić na kartę podarunkową do wykorzystania na Allegro i kupić potrzebne akcesoria remontowe.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK