Ile kosztuje malowanie pokoju?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Malowanie pokoju

Koszt malowania pokoju jest uzależniony od kilku czynników. Na ostateczną cenę ma wpływ m.in.: wielkość pomieszczenia, zakres koniecznych robót, wybrana farba oraz stawka ustalona przez ekipę remontową. Usługa ta może być różnie wyceniana w zależności od województwa.

Malowanie ścian to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowo-wykończeniowych. Podstawą do wyceny tej usługi jest metr kwadratowy pomieszczenia, a na jej ostateczny koszt mają wpływ różne czynniki. Koszt malowania nie musi nadwyrężać domowego budżetu – wystarczy odpowiednio zaplanować działania remontowe. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz je wykorzystać do obniżenia wysokości rachunku za zakupy w markecie budowlanym PSB Mrówka i kupić dobrej jakości farbę lub grunt w niższej cenie. Zgromadzone punkty bez problemu wymienisz też na voucher na Allegro, dzięki któremu mniej zapłacisz za akcesoria malarskie. Nie warto jednak oszczędzać na ekipie remontowej – jeśli nie planujesz malować ścian samodzielnie, zleć prace fachowcom, którzy cieszą się dobrą opinią.

Malowanie pokoju – co wchodzi w zakres prac?

Malowanie ścian w pokoju to jedna z niezbędnych prac wykończeniowych lub remontowych. Czynność ta nie jest skomplikowana, ale składa się z kilku etapów:

 • Ocena stanu ściany – wnętrza w stanie deweloperskim, w przeciwieństwie do starych pomieszczeń, zazwyczaj nie sprawiają żadnych trudności.
 • Naprawa podłoża ściany (jeśli to konieczne) – stare pomieszczenia mogą wymagać zerwania tapet, usunięcia starej farby i wyrównania ścian.
 • Nałożenie farby – możesz zdecydować się na klasyczny, biały kolor lub warianty dekoracyjne.

Im większy zakres prac, tym droższe malowanie. Wielkość pomieszczenia również ma kluczowe znaczenie, ponieważ na tej podstawie wylicza się potrzebną ilość farby.

Ile kosztuje malowanie pokoju? Materiały

Materiały mają ogromny wpływ na całkowity koszt malowania ścian. Najważniejsze są oczywiście farby, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, lecz także parametrami. 2,5-litrowy pojemnik standardowej farby emulsyjnej to koszt ok. 60 zł. Na taką samą ilość produktu o wyższych parametrach (np. odporność na tłuszcz lub wilgoć) musisz przeznaczyć ok. 100 zł. Do tego trzeba doliczyć cenę gruntu – specjalna farba gruntująca używana podczas prac przygotowawczych to koszt ok. 33 zł za 3 l.

Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz w prosty sposób zaoszczędzić na zakupie materiałów. Za zgromadzone punkty obniżysz koszt zakupów w sieci marketów budowlano-remontowych PSB Mrówka, gdzie znajdziesz duży wybór farb do malowania ścian. Jeśli nie masz wystarczającej liczby punktów, malowanie to doskonały moment, aby zacząć je zbierać. Każda złotówka wydana u partnera Programu to dodatkowe punkty, które możesz wymienić na pozostałe zakupy budowlane. Aby jeszcze szybciej i efektywniej zbierać punkty, sprawdź ofertę kuponów promocyjnych, dzięki którym za pojedynczą transakcję otrzymasz nawet do 20 razy więcej środków na swoje konto.

Przeczytaj również: Ocieplenie domu - koszty

Ile kosztuje malowanie pokoju za metr? Robocizna

Malowanie ścian nie jest skomplikowane, jednak wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej. Ceny tych usług różnią się w zależności od województw. Według najnowszych danych najtaniej jest w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim, gdzie trzeba zapłacić 13–15 zł za ㎡. W województwach mazowieckim i wielkopolskim ta sama usługa kosztuje nawet 18 zł za ㎡.

Do tego musisz doliczyć prace przygotowawcze. Oto ich średni koszt za ㎡:

 • mycie ścian i sufitów: ok. 12 zł/㎡;
 • usuwanie starej farby: ok. 9 zł/㎡;
 • naprawa ubytków: ok. 13 zł/㎡;
 • gruntowanie ścian: ok. 5 zł/㎡;
 • zabezpieczenie folią: ok. 12 zł/㎡.

Pamiętaj, że ekipy remontowe o większej renomie oferują zazwyczaj nieco droższe usługi.

Zainteresuje Cię: Koszt remontu łazienki - robocizna

Koszt malowania pokoju – jak oszczędzić?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje malowanie pomieszczenia 20 ㎡, czyli standardowej wielkości pokoju dziennego. Przy założeniu, że będzie konieczne usunięcie starej farby oraz naprawa drobnych ubytków, łączna cena wyniesie ok. 850 zł. Do tego należy doliczyć cenę materiałów, czyli ok. 170–250 zł za farbę oraz grunt. Trzeba więc przygotować się na wydatek powyżej 1000 zł.

Aby obniżyć cenę malowania ścian, ogranicz zakres prac przygotowawczych. Zabezpieczenie mebli folią i mycie ścian możesz wykonać samodzielnie. Dzięki punktom PAYBACK obniżysz wysokość rachunku za zakup wybranej farby, gruntu lub akcesoriów remontowych. Jeśli nie zamierzasz przeprowadzać remontu ścian samodzielnie, nie oszczędzaj na usługach fachowców. Po nierzetelnej ekipie często trzeba poprawiać, co wiąże się z dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami.

Może Cię zainteresować: Koszt budowy domu

Najważniejsze informacje z tego artykułu

 • Jakie prace wchodzą w zakres malowania ścian. Podstawą jest fachowa ocena powierzchni oraz naprawa ewentualnych ubytków, bez której trudno we właściwy sposób nałożyć grunt, a następnie farbę.
 • Ile kosztują materiały do malowania ścian. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz dzięki nim kupić taniej farbę w sieci sklepów PSB Mrówka.
 • Ile trzeba zapłacić za robociznę. Ceny różnią się w zależności od województwa oraz renomy ekipy budowlanej.
 • Jak zaoszczędzić na malowaniu. Aby wydać mniej, część prac przygotowawczych (mycie sufitów i ścian, zabezpieczanie mebli) można wykonać samodzielnie. Przygotowując się do remontu pokoju, pamiętaj o swojej karcie PAYBACK. Zgromadzone punkty możesz wymienić na kartę podarunkową do wykorzystania na Allegro, gdzie znajdziesz potrzebne akcesoria remontowe.

Zacznij oszczędzać dzięki punktom PAYBACK