Koszt budowy domu – jak zaoszczędzić na materiałach i robociźnie?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Koszt budowy domu

Wszyscy, którzy marzą o własnym domu z ogródkiem, zastanawiają się, ile kosztuje jego budowa. Oszacowanie budżetu na inwestycję budowlaną jest kluczową kwestią jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie. Warto również wiedzieć, gdzie szukać oszczędności.

W związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych koszt budowy domu po 2021 roku może przekraczać możliwości finansowe wielu inwestorów. Warto jednak śledzić na bieżąco promocje i dowiedzieć się, gdzie w trakcie budowy i na jakich jej etapach można szukać oszczędności.

Wybudowanie domu – jak zaplanować i od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o budowie domu powinno wiązać się z dokładnym przeanalizowaniem swoich możliwości finansowych. Konieczne będzie stworzenie kosztorysu inwestycji budowlanej. Warto wiedzieć, że w przypadku budowy domu budżet uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wielkość i kształt budynku, rodzaje materiałów budowlanych i robocizna. Ceny materiałów od 2021 roku intensywnie rosną – jeszcze w 2020 roku możliwe było wybudowanie domu do 100 ㎡ (a właściwie doprowadzenie go do stanu surowego) za około 200 000 zł, jednak teraz może się okazać konieczne przygotowanie sumy co najmniej o połowę wyższej.

Mimo to nadal można zaoszczędzić w trakcie budowy domu, dzięki dokonaniu świadomych wyborów na etapie planowania budynku. Nie od dziś wiadomo, że koszt wybudowania domu o prostej i zwartej bryle, wykończonego dwuspadowym dachem, będzie znacznie niższy od budowli o tej samej kubaturze, ale o bardziej skomplikowanej geometrii i połaci. Oszczędności przyniesie również zdecydowanie się na mniejszy budynek. Należy zastanowić się, np. czy garaż przeznaczony dla dwóch aut jest koniecznością, jeśli aktualnie masz jeden pojazd, czy warto uwzględnić dodatkowy pokój gościnny, jeżeli rzadko nocują u Ciebie goście.

Zainteresuje Cię: Budowa drewutni - krok po kroku

Jak oszczędzać na kosztach materiałów i robocizny?

Nie warto wybierać najtańszych rozwiązań, które mogą wiązać się ze słabszą jakością. Należy też wziąć pod uwagę, że ceny pewnych grup materiałów od 2021 roku wzrosły o około 20%. Przykładowo, duże podwyżki można było zauważyć w przypadku materiałów izolacyjnych i drewna.

Oszczędności podczas szacowania kosztów budowy domu możesz szukać, obserwując oferty promocyjne marketów budowlanych i samodzielnie kupując materiały. Sporych zniżek mogą się spodziewać uczestnicy Programu PAYBACK. Robiąc zakupy u partnerów takich jak np. sieć marketów budowlanych PSB Mrówka, zbierasz punkty, które możesz później wykorzystać do obniżenia wysokości rachunku za kolejne zamówienie.

Przeczytaj też: Ocieplenie domu - koszty

Ile kosztuje budowa domu 100 ㎡ lub 150 ㎡?

Jeśli chodzi o kwestię oszczędzania na budowie, istotne znaczenie ma również sam projekt domu, dlatego warto dokładnie przeanalizować wielkość budynku. Jeżeli będziesz chciał postawić tani dom, jego powierzchnia użytkowa powinna odpowiadać nie tylko Twoim indywidualnym potrzebom przestrzennym, lecz także możliwościom finansowym. Zastanów się, ile pokoi potrzebuje Twoja rodzina i czy na pewno dodatkowe pomieszczenia są konieczne. Może się okazać, że np. druga łazienka i pokój dla gości będą całkowicie zbędne. Bez względu na to, czy chodzi o budowę domu o powierzchni 100, czy 150 ㎡, trzeba pamiętać, że każdy dodatkowy metr kwadratowy zwiększa ostateczny koszt postawienia budynku o kilka tysięcy złotych.

Wykończenie domu – co można zrobić samemu, aby zaoszczędzić?

Wykończenie domu to etap budowy, który w dużej mierze może przynieść największe oszczędności, jeśli chodzi o koszty inwestycji budowlanej. Ogromny wybór rodzajów i cen materiałów wykończeniowych sprawia, że możesz podejmować decyzje najbardziej dla Ciebie opłacalne. W przypadku budulca do stawiania przegród zewnętrznych czy dachu wybór najtańszych produktów może wiązać się z niższą jakością domu, jednak dobre materiały wykończeniowe dostaniesz także w atrakcyjnej cenie. Wybór tańszych paneli lub płytek podłogowych często wcale nie oznacza gorszego wyglądu kuchni czy pokoju.

Sporych oszczędności podczas stawiania domu możesz się spodziewać, jeśli całą inwestycję przeprowadzisz systemem gospodarczym. Samodzielne wykonanie większości prac budowlanych pozwala zaoszczędzić nawet do 20% kosztów budowy. Jednak nie każdy ma takie predyspozycje i możliwości, aby własnoręcznie stawiać fundamenty i ściany swojego przyszłego domu. Na szczęście malowanie, układanie paneli czy np. podłączenie umywalki jest już w Twoim zasięgu i to właśnie na robociźnie podczas wykańczania wnętrz jesteś w stanie zaoszczędzić sporą sumę.

Może Cię zainteresować: Ile kosztuje remont łazienki? Robocizna

Budowa domu – przybliżony koszt

Jako jedna z największych w życiu, a przy tym bardzo indywidualna inwestycja budowa domu jest trudna do precyzyjnego określenia pod względem finansów. Przybliżony koszt postawienia 200-metrowego budynku ze względu na stopień skomplikowania bryły, materiały budowlane, a także system prowadzenia budowy może różnić się nawet o kilkaset tysięcy. Szacuje się jednak, że po podwyżce cen w 2021 roku koszt postawienia domu w średnim standardzie będzie wynosił około 3000–4000 zł za 1 ㎡ powierzchni użytkowej. Jeśli więc zamierzasz wybudować wspomniany 200-metrowy dom, musisz liczyć się z wydatkiem wynoszącym co najmniej 600 000 zł. Najczęściej na dodatkowe koszty będzie składał się zakup działki, ogrodzenie placu oraz zaaranżowanie ogrodu.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jak zaplanować budowę domu i od czego zacząć planowanie inwestycji – od samego początku warto szukać oszczędności – najlepiej zdecydować się na prostą bryłę oraz m.in. zbierać punkty PAYBACK podczas zakupów u naszych partnerów, takich jak PSB Mrówka.
  • Jak oszczędzać, kupując materiały budowlane samodzielnie – warto obserwować promocje w markecie budowlanym PSB Mrówka. Kupując u partnera PAYBACK, uczestnicy Programu mogą spodziewać się szeregu korzyści. Zebrane punkty podczas zakupów można wymienić później na nagrody lub wykorzystać je do obniżenia wysokości rachunku za zakupy u wybranych partnerów PAYBACK.
  • Jakie są koszty budowy domu o wielkości 100 i 150 metrów kwadratowych. Trzeba pamiętać, że większy dom to zawsze większy koszt budowy. Warto przy tym wyważyć swoje potrzeby i możliwości finansowe.
  • Jak zaoszczędzić na wykończeniu – przede wszystkim należy stawiać na samodzielne wykończenie i tańsze materiały wykończeniowe, które wcale nie muszą wyróżniać się gorszą jakością. Kupując u partnera PAYBACK, np. w PSB Mrówka, możesz liczyć nie tylko na korzystne promocje, lecz także wiele produktów z danej kategorii w różnych przedziałach cenowych.
  • Jaki jest przybliżony koszt budowy domu zależnie od metrażu i wykończenia – wpływ na ostateczną cenę będzie miała m.in. podwyżka kosztów zakupów materiałów budowlanych. Tych warto szukać samodzielnie i w promocyjnych cenach. Do sklepu najlepiej udać się z przydatną listą zakupów, którą można stworzyć w aplikacji PAYBACK. Tym sposobem nie tylko o niczym nie zapomnisz, lecz także poznasz wszystkie aktualne promocje danego partnera Programu.

Zacznij oszczędzać dzięki punktom PAYBACK