Ile kosztuje budowa domu? Jak zaoszczędzić na budowie?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Koszt budowy domu

Jeśli marzysz o własnym domu z ogródkiem, z pewnością zastanawiasz się, ile będzie kosztowała jego budowa. Oszacowanie budżetu na inwestycję budowlaną jest kluczową kwestią, którą musisz dokładnie przeanalizować jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie. Będzie to ważne m.in. dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Sprawdź, ile średnio trzeba zapłacić za wybudowanie domu.

W związku z wysokimi cenami materiałów budowlanych koszt budowy domu po 2024 roku może przekraczać możliwości finansowe wielu osób, dlatego zdecydowana większość z nich decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Przy planowaniu kosztorysu weź pod uwagę promocje na materiały i dowiedz się, na których etapach budowy możesz – bez szkody dla jakości inwestycji – zaoszczędzić.

Wybudowanie domu – jak zaplanować i od czego zacząć?

Jeśli zamierzasz wybudować własny dom, musisz oszacować koszty i sprawdzić, czy jest to inwestycja na Twoją kieszeń lub na miarę Twojej zdolności kredytowej. Konieczne będzie stworzenie kosztorysu inwestycji budowlanej. Warto wiedzieć, że w przypadku budowy domu budżet uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wielkość i kształt budynku, rodzaje materiałów budowlanych i robocizna. Ceny materiałów intensywnie rosną – jeszcze w 2020 roku możliwe było wybudowanie domu do 100 m² (a właściwie doprowadzenie go do stanu surowego) za około 200 000 zł, jednak teraz koszty te kształtują się w przedziale 250 000–350 000 zł. Już sam projekt architektoniczny otwiera drogę do oszczędności. Np. koszt wybudowania domu o prostej i zwartej bryle, wykończonego dwuspadowym dachem, będzie znacznie niższy od budowli o tej samej wielkości, ale bardziej skomplikowanej konstrukcji. Oszczędności przyniesie również zdecydowanie się na mniejszy metraż, np. dwuczęściowy garaż nie będzie potrzebny, jeśli dysponujesz tylko jednym autem, a liczbę pokoi można zmniejszyć, jeśli nie planujesz powiększenia rodziny i rzadko nocują u ciebie goście.

Zainteresuje Cię: Budowa drewutni - krok po kroku

Budowa domu – jakie prace trzeba wykonać i ile to kosztuje?

Budowa domu to proces, który składa się z kilku etapów, a każdy z nich wiąże się z kosztami. Samo przygotowanie terenu jest już dość kosztowne. Wykarczowanie i wyrównanie działki może kosztować 5000–10 000 zł, wytyczenie fundamentów to koszt 1000–2000 zł, natomiast wykonanie przyłączy (kanalizacja, prąd, gaz) kosztuje nawet 20 000 zł. Aby doprowadzić budynek do stanu surowego otwartego, konieczne będzie:

 • profesjonalny projekt budynku – gotowy projekt kosztuje ok. 3000–8000 zł, a za indywidualny musisz zapłacić nawet 25 000 zł.
 • wykonanie fundamentów – koszt 30 000–50 000 zł;
 • postawienie ścian zewnętrznych – koszt 40 000–80 000 zł (w zależności od wybranego materiału);
 • strop – koszt 20 000–40 000 zł.

Kolejnym krokiem będzie zadaszenie budynku, które kosztuje 50 000–100 000 zł (w zależności od wybranego materiału) oraz wstawienie okien i drzwi zewnętrznych, czyli koszt ok. 40 000 zł. Na dalszym etapie trzeba będzie wykonać prace wykończeniowe, które są wycenione przynajmniej na 2000 zł/m², jeśli zależy Ci na dobrym standardzie i nowoczesnych rozwiązaniach.

Budowa domu – przybliżony koszt

Budowa domu to inwestycja, w przypadku której można mówić jedynie o przybliżonych kosztach, ponieważ każdy inwestor ma indywidualne wymagania dotyczące materiałów wykonania czy wybranych rozwiązań wykończeniowych. Cena zależy m.in. od stopnia skomplikowania bryły, wybranych materiałów budowlanych i robocizny. Różnice w realizacji poszczególnych projektów mogą wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Cena za 1m² powierzchni użytkowej wynosi przynajmniej 2000 zł/m². Inwestycja będzie o wiele droższa, jeśli oprócz postawienia budynku musisz kupić działkę budowlaną, ogrodzić plac i zaaranżować ogród.

Przeczytaj też: Ocieplenie domu - koszty

Ile kosztuje budowa domu 100 ㎡ lub 150 ㎡?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników.

 • W przypadku domu o powierzchni 100 m² stan surowy zamknięty kosztuje ok. 300 000 zł, a stan deweloperski ok. 500 000 zł. Wykończenie domu o takiej powierzchni użytkowej pod klucz to koszt rzędu 800 000 zł.
 • W przypadku domu o powierzchni 150 m² będzie to wydatek proporcjonalnie większy, czyli ok. 500 000 zł za stan surowy, ok. 750 000 zł za deweloperski i nieco ponad 1 000 000 w przypadku wykończenia pod klucz.

Wykończenie domu – co można zrobić samemu, aby zaoszczędzić?

Wykończenie domu to etap budowy, który w dużej mierze może przynieść największe oszczędności, jeśli chodzi o koszty inwestycji budowlanej. Ogromny wybór rodzajów i cen materiałów wykończeniowych sprawia, że możesz podejmować decyzje najbardziej dla Ciebie opłacalne. W przypadku budulca do stawiania przegród zewnętrznych czy dachu wybór najtańszych produktów może wiązać się z niższą jakością domu, jednak dobre materiały wykończeniowe dostaniesz także w atrakcyjnej cenie. Wystarczy, że będziesz sprawdzać aktualne promocje w marketach budowlanych takich jak PSB Mrówka, który należy do grona partnerów programu PAYBACK.

Wybór tańszych paneli lub płytek podłogowych często wcale nie oznacza gorszego wyglądu kuchni czy pokoju. Sporych oszczędności podczas stawiania domu możesz się spodziewać, jeśli całą inwestycję przeprowadzisz systemem gospodarczym. Samodzielne wykonanie większości prac budowlanych pozwala zaoszczędzić nawet do 20% kosztów budowy. Jednak musisz uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy masz odpowiednie predyspozycje i możliwości, aby własnoręcznie stawiać fundamenty i ściany swojego przyszłego domu. Jest jednak sporo innych prac – np. malowanie ścian czy podłączanie umywalki – które możesz wykonać samodzielnie i w ten sposób zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Może Cię zainteresować: Ile kosztuje remont łazienki? Robocizna

Jak oszczędzać na kosztach materiałów i robocizny?

Jeśli chodzi o kwestię oszczędzania na budowie, istotne znaczenie ma sam projekt domu, dlatego warto dokładnie przeanalizować wielkość budynku. Zastanów się, ile pokoi potrzebuje Twoja rodzina i czy na pewno dodatkowe pomieszczenia są konieczne. Może się okazać, że np. druga łazienka i pokój dla gości będą całkowicie zbędne. Pamiętaj, że każdy dodatkowy metr kwadratowy zwiększa ostateczny koszt postawienia budynku o kilka tysięcy złotych. Nie warto wybierać najtańszych rozwiązań, które mogą wiązać się ze słabszą jakością. W 2024 ceny materiałów budowlanych wykazują tendencję spadkową w porównaniu do 2023, jednak cały czas są dość wysokie. Dlatego obserwuj oferty promocyjne marketów budowlanych i samodzielnie kupuj materiały. Jeśli jesteś uczestnikiem programu PAYBACK, możesz liczyć na spore zniżki w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka. Punkty trafią na Twoje konto również wtedy, gdy robisz zakupy w IKEA czy Castoramie.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Jak zaplanować budowę domu i od czego zacząć planowanie takiej inwestycji;
 • Jakie czynniki mają wpływ na koszt budowy domu;
 • Ile średnio kosztuje zbudowanie i doprowadzenie pod klucz budynków o najczęściej wybieranych powierzchniach 100 lub 150 m²;
 • Jak oszczędzać, kupując materiały budowlane samodzielnie – warto obserwować promocje w markecie budowlanym PSB Mrówka;
 • Jak zaoszczędzić na wykończeniu – pamiętaj, że istnieje wiele prac, które możesz wykonać samodzielnie bez szkody dla jakości. Jeśli podejmujesz takie wyzwanie, musisz mieć pewność swoich kompetencji.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK