Ile kosztuje ocieplenie domu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Koszt ocieplenia domu

Ocieplenie ścian budynku i wykończenie elewacji to dość spory – ale bezwzględnie konieczny – wydatek, jeśli chodzi o budowę domu. Najczęściej wybieranymi materiałami do ocieplenia domu są wełna mineralna lub styropian. Sprawdź, jakie jest koszt tej usługi i gdzie można znaleźć oszczędności.

Koszt ocieplenia domu zależy od cennika fachowców, ceny zakupu materiałów budowlanych, a także indywidualnych potrzeb związanych z komfortem termicznym w danym budynku. Ocieplenie ścian, przez które może uciekać nawet 40% ciepła z wnętrza domu, to konieczność w starych budynkach i standard w nowym budownictwie.

Ocieplenie domu – najczęściej wybierane materiały

Ocieplenie domu powinno odbywać się na etapie stanu surowego zamkniętego, czyli po zakończeniu budowy ścian zewnętrznych, dachu i stolarki okiennej. Najczęściej wybierane materiały izolacyjne to – podobnie jak w poprzednich latach – styropian, który inwestorzy cenią ze względu na niską cenę, łatwość montażu, szeroką dostępność i dobre właściwości izolacyjne, oraz wełna mineralna, która również nie tylko dobrze izoluje ściany, ale również jest niepalna i pozwala ścianom „oddychać”.

Oprócz tego coraz częściej stosowane – choć droższe – są również inne materiały izolacyjne:

  • cienkie płyty PIR/PUR;
  • płyty celulozowe wykonane z ekologicznego materiału;
  • płyty z włókna drzewnego.

Dobra ekipa budowlana a koszty ocieplenia domu

Cena ocieplenia domu jest w dużym stopniu uzależniona od cennika usług fachowców, a ten może różnić się w zależności od regionu, a także użytych materiałów budowlanych. Najczęściej ekipa budowlana podaje inwestorowi stawkę za metr kwadratowy wykonania elewacji budynku.
Szukając odpowiednich specjalistów, weź pod uwagę, że tylko dobrzy, doświadczeni fachowcy wykonają termoizolację budynku w sposób profesjonalny, bez błędów budowlanych w postaci mostków cieplnych czy nieestetycznego wykończenia ścian tynkiem. Wybierając ekipę budowlaną do ocieplenia domu, nie szukaj oszczędności, ponieważ niskie koszty mogą iść w parze z niską jakością usług oraz koniecznością wykonania kosztownych poprawek. Przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej porównać oferty kilku firm zajmujących się termoizolacją domów. Koszt wykonania ocieplenia budynku za metr kwadratowy w 2024 roku waha się w przedziale od 80 do 180 zł. W cenniku firm budowlanych znajdziesz takie usługi jak wykonanie termoizolacji styropianem lub wełną mineralną i wykończenie ścian tynkiem bądź innym materiałem elewacyjnym. Do podanej sumy najczęściej musisz doliczyć zakup materiałów budowlanych, wykonanie obwódek wokół parapetów i okien oraz montaż obróbek, czego też najczęściej podejmuje się wybrana firma. Nie oszczędzaj na ekipie budowlanej, ale szukaj oszczędności podczas zakupu materiałów izolacyjnych, zwłaszcza że proces ten może być znacznie łatwiejszy z PAYBACK. Jako uczestnik Programu, nie tylko oszczędzisz dzięki zbieraniu punktów i wykorzystywaniu ich do obniżania wysokości rachunku za zakupy u naszych partnerów, lecz także w prosty sposób dokonasz zamówienia materiałów budowlanych w sieci marketów PSB Mrówka przez internet lub telefonicznie.

Może Cię zainteresować: Koszt budowy domu

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem?

Styropian należy do najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych do ocieplenia przegród zewnętrznych. Wpływa na to kilka czynników. Płyty styropianowe mają bardzo dobre właściwości izolacyjne – w standardowej wersji współczynnik izolacji termicznej wynosi około 0,040 W/mK. Styropian zawdzięcza popularność również swojej niskiej cenie. Zazwyczaj do ocieplenia ścian zewnętrznych wybiera się płyty o grubości 10, 12 lub 15 cm, a te kosztują średnio nawet do 90 zł/㎡. Do tego należy oczywiście doliczyć cenę dodatkowych materiałów, takich jak kleje, siatki z włókna szklanego czy tynki (możliwy jest wybór najtańszej opcji, czyli tynku akrylowego). Koszt ocieplenia styropianem był w ostatnich latach niższy od izolacji wełną mineralną, nie tylko jeśli chodzi o zakup materiałów budowlanych, lecz także robociznę. Za wykonanie elewacji z płytami styropianowymi trzeba zapłacić od 80 do 180 zł/m². Aby nieco zredukować koszty, śledź promocje w składach i marketach budowlanych. Pomocna w tym zadaniu będzie aplikacja Programu PAYBACK, która umożliwia tworzenie przydatnej listy zakupów, jak również włączenie powiadomień dotyczących promocji u wybranych partnerów.

Cena ocieplenia domu wełną mineralną

Wełna mineralna ma doskonałe właściwości termiczne i jest ognioodporna. Dawniej cieszyła się mniejszą popularnością niż styropian, głównie ze względu na nieco wyższą cenę zakupu i robocizny. Do ocieplenia przegród zewnętrznych stosuje się wełnę mineralną skalną lub szklaną. Za m² tego materiału musisz zapłacić od 40 do 120 zł, a ceny robocizny wahają się w przedziale 70–150 zł. Tak jak w przypadku styropianu musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem zaprawy klejącej, siatki zbrojeniowej i klejów. Przy metodzie suchej koszty będą większe ze względu na konieczność stworzenia stelaża i wykończenia ścian oblicówką. W przypadku metody mokrej do ostatecznej ceny termoizolacji przegród dolicza się koszt zakupu tynku mineralnego, silikonowego lub silikatowego (przy wełnie nie jest zalecane stosowanie najtańszych tynków akrylowych, które mają niską paroprzepuszczalność).

Przeczytaj również: Koszt remontu łazienki - robocizna

Co jest bardziej opłacalne?

Ostateczny koszt ocieplenia domu uwarunkowany jest wybranymi materiałami izolacyjnymi, a także cennikami usług ekip budowlanych, różniącymi się w zależności od regionu. Najtańszy system ocieplenia budynku w 2024 roku to ocieplenie styropianem grafitowym. Cena za metr kwadratowy waha się w przedziale od 80 do 120 zł, w zależności od grubości płyty i firmy wykonawczej.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Na na robociźnie nie warto oszczędzać, oszczędności warto szukać jedynie podczas zakupów materiałów budowlanych. Z aplikacją PAYBACK okaże się to jeszcze prostsze. Nie tylko bowiem stworzysz listę zakupów, lecz także będziesz monitorować aktualne promocje u naszych partnerów;
  • Jakie są rodzaje materiałów termoizolacyjnych, które z nich są najczęściej wybierane i dlaczego;
  • Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem, a ile wełną mineralną;
  • Jakie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne;
  • Jak zaoszczędzić na ociepleniu domu z kartą PAYBACK. Robiąc zakupy u partnera Programu, takiego jak np. Hipermarkety budowlane PSB Mrówka, zbierasz punkty PAYBACK. Pamiętaj, żeby przed wybraniem się na zakupy sprawdzić i aktywować kupony, dzięki temu zbierzesz jeszcze więcej punktów za pojedynczą transakcję.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK