Ile kosztuje ocieplenie domu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Koszt ocieplenia domu

Ocieplenie ścian budynku i wykończenie elewacji to najczęściej dość spory wydatek, jeśli chodzi o budowę domu. Najczęstszy wybór inwestorów stanowi wełna mineralna lub styropian. Jaki jest koszt ocieplenia domu tymi materiałami i gdzie szukać oszczędności?

Koszt ocieplenia domu uzależniony jest od cennika fachowców, ceny zakupu materiałów budowlanych, a także indywidualnych potrzeb związanych z komfortem termicznym w danym budynku. Ocieplenie ścian, przez które może uciekać nawet 40 procent ciepła z wnętrza domu, w przypadku starej budowli jest najczęściej koniecznością, a w nowo budowanym budynku zależy od rodzaju przegród zewnętrznych i stanowi standard.

Dobra ekipa budowlana a koszty ocieplenia domu

Cena ocieplenia domu jest w dużym stopniu uzależniona od cennika usług fachowców, a ten może różnić się w zależności od regionu, a także użytych materiałów budowlanych. Najczęściej ekipa budowlana podaje inwestorowi stawkę za metr kwadratowy wykonania elewacji budynku. Szukając odpowiednich specjalistów, weź pod uwagę, że tylko dobrzy, doświadczeni fachowcy wykonają termoizolację budynku w sposób profesjonalny, bez błędów budowlanych w postaci mostków cieplnych czy nieestetycznego wykończenia ścian tynkiem. Wybierając ekipę budowlaną do ocieplenia domu, nie warto oszczędzać, gdyż niskie koszty mogą iść w parze z niską jakością usług. Przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej porównać oferty kilku firm zajmujących się termoizolacją domów.

W cenniku firm budowlanych znajdziesz takie usługi jak wykonanie termoizolacji styropianem lub wełną mineralną i wykończenie ścian tynkiem bądź innym materiałem elewacyjnym. Zależnie od regionu ich koszt to średnio około 70 zł/m2. Do podanej sumy doliczyć musisz najczęściej zakup materiałów budowlanych, wykonanie obwódek wokół parapetów i okien oraz montaż obróbek, czego też najczęściej podejmuje się wybrana firma. Oszczędności warto szukać podczas zakupu materiałów, zwłaszcza że proces ten może być znacznie łatwiejszy z PAYBACK. Będąc uczestnikiem Programu, nie tylko oszczędzisz dzięki zbieraniu punktów i wykorzystywaniu ich do obniżania wysokości rachunku za zakupy u naszych partnerów, lecz także w prosty sposób dokonasz zamówienia materiałów budowlanych w sieci marketów PSB Mrówka przez internet lub telefonicznie.

Może Cię zainteresować: Koszt budowy domu

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem?

Styropian należy do najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych do ocieplenia przegród zewnętrznych. Wpływa na to kilka czynników. Płyty styropianowe mają bardzo dobre właściwości izolacyjne – w standardowej wersji współczynnik izolacji termicznej wynosi około 0,040 W/mK. Styropian zawdzięcza popularność również swojej niskiej cenie. Zazwyczaj do ocieplenia ścian zewnętrznych wybiera się płyty o grubości 10, 12 lub 15 cm, a te kosztują średnio 35 zł/㎡. Do tego należy oczywiście doliczyć cenę dodatkowych materiałów, takich jak kleje, siatki z włókna szklanego czy tynki (możliwy jest wybór najtańszej opcji, czyli tynku akrylowego). Koszt ocieplenia styropianem był w ostatnich latach niższy od izolacji wełną mineralną, nie tylko jeśli chodzi o zakup materiałów budowlanych, lecz także robociznę. Za wykonanie elewacji z płytami styropianowymi w wielu przypadkach zapłacisz mniej niż 70 zł/㎡. Obecnie (na początku 2022 roku) w związku z podwyżką cen materiałów, warto bacznie obserwować promocje w składach i marketach budowlanych. Pomocna w tym zadaniu będzie aplikacja Programu PAYBACK, która umożliwia tworzenie przydatnej listy zakupów, jak również włączenie powiadomień dotyczących promocji u wybranych partnerów.

Cena ocieplenia domu wełną mineralną

Wełna mineralna ma doskonałe właściwości termiczne i jest ognioodporna. Dawniej cieszyła się mniejszą popularnością niż styropian, głównie ze względu na nieco wyższą cenę zakupu i robocizny. Od 2021 roku ceny materiałów budowlanych stale rosną, spore podwyżki dotyczą zwłaszcza styropianu i tynku, jednak wełna utrzymuje się na w miarę stałym poziomie, więc zainteresowanie jej wykorzystaniem staje się coraz większe.

Do ocieplenia przegród zewnętrznych stosuje się wełnę mineralną skalną lub szklaną. Ceny pierwszej z nich są nieco niższe niż szklanej i obecnie zaczynają się od około 26 zł/㎡. Koszt wełny mineralnej szklanej do izolacji ścian zewnętrznych to średnio 30 zł/㎡. Tak jak w przypadku styropianu musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem zaprawy klejącej, siatki zbrojeniowej i klejów. Przy metodzie suchej ocieplenia budynku wełną mineralną koszt wykonania zwiększa konieczność stworzenia stelaża i wykończenia ścian oblicówką. W przypadku metody mokrej do ostatecznej ceny termoizolacji przegród dolicza się koszt zakupu tynku mineralnego, silikonowego lub silikatowego (przy wełnie nie jest zalecane stosowanie najtańszych tynków akrylowych, które mają niską paroprzepuszczalność).

Przeczytaj również: Koszt remontu łazienki - robocizna

Co jest bardziej opłacalne?

Ostateczny koszt ocieplenia domu uwarunkowany jest wybranymi materiałami izolacyjnymi, a także cennikami usług ekip budowlanych, różniącymi się w zależności od regionu. Dotychczas najtańszym wyborem była termoizolacja z wykorzystaniem płyt styropianowych wykończonych tynkiem akrylowym, jednak w związku ze stale rosnącymi cenami materiałów warto na bieżąco śledzić aktualne promocje w składach budowlanych. Bardziej opłacalne może się bowiem okazać ocieplenie domu wełną mineralną.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Dobra ekipa fachowców zawsze jest w cenie – na robociźnie nie warto oszczędzać, tylko szukać specjalistów z doświadczeniem i wiedzą. Można jednak poczynić pewne oszczędności w trakcie ocieplania domu, kupując samodzielnie styropian i wełnę. Z aplikacją PAYBACK okaże się to jeszcze prostsze. Nie tylko bowiem stworzysz listę zakupów, lecz także będziesz monitorować aktualne promocje u naszych partnerów.
  • Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem – do tej pory było tańsze od ocieplania z wykorzystaniem wełny mineralnej, jednak po podwyżce cen materiałów budowlanych może okazać się to droższą inwestycją. Kupując więc płyty styropianowe, warto mieć pod ręką kartę Programu PAYBACK, dzięki której zaoszczędzisz, zbierając punkty, które potem można wymienić na nagrody rzeczowe, vouchery lub wykorzystać do obniżenia rachunków za zakupy u wybranych partnerów PAYBACK.
  • Jaka jest cena ocieplenia wełną mineralną – może się okazać nieco niższa od ocieplenia budynku styropianem. Kompletując materiały budowlane do izolacji domu, warto obserwować promocje i korzystać z oferty sklepów partnerskich. Robiąc zakupy u partnera Programu, takiego jak np. Hipermarkety budowlane PSB Mrówka, zbierasz punkty PAYBACK. Pamiętaj, żeby przed wybraniem się na zakupy sprawdzić i aktywować kupony, dzięki temu zbierzesz jeszcze więcej punktów za pojedynczą transakcję.

Zacznij oszczędzać dzięki punktom PAYBACK