Koszt remontu łazienki - ile trzeba zapłacić za materiały i robociznę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Remont łazienki

Na ostateczny koszt remontu łazienki składają się takie czynniki jak: metraż pomieszczenia, zakres robót, jakość używanych materiałów oraz stawki ekipy remontowej. Rosnąca inflacja i kryzys spowodowane pandemią COVID-19 znacząco wpłynęły na ceny materiałów i tzw. robocizny. Ile kosztuje remont łazienki i jak na nim zaoszczędzić z kartą PAYBACK?

Szacuje się, że najdroższe województwa pod względem kosztów remontu łazienki to mazowieckie i małopolskie. Ta sama usługa najmniej kosztuje w świętokrzyskim, podkarpackim i lubuskim. Różnica wynika przede wszystkim z warunków ekonomicznych panujących w danym regionie. Na cenę mają wpływ również indywidualne preferencje osoby, która zleca remont – np. sprowadzenie wysokiej jakości materiałów zza granicy może podwyższyć koszt nawet o kilkanaście tysięcy zł. Istotną kwestią jest także robocizna – ceny firm remontowych są bardzo zróżnicowane, ale w tym obszarze nie warto szukać oszczędności.

Koszt remontu łazienki – co się na niego składa?

Remont łazienki to olbrzymie wyzwanie. Bez względu na to, czy zamierzasz odnowić starą łazienkę, czy wykończyć pomieszczenie w stanie deweloperskim, musisz sporządzić dokładny kosztorys. Na koszt remontu składają się następujące elementy:

 • zakup materiałów – im większa powierzchnia pomieszczenia, tym więcej płytek będziesz potrzebować. Te kupowane w markecie budowlanym są tańsze od kafelków z artystycznymi wzorami, z kolei płytki gresowe to droższe rozwiązanie niż glazura. Do materiałów należy doliczyć także farby, grunt i wylewkę samopoziomującą;
 • zakup armatury łazienkowej – przed wyposażeniem nowej łazienki z pewnością czeka cię wybór nowej umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu oraz dodatków (lustra, wieszaki na ręczniki, wieszaki na pranie itd.);
 • Koszt robocizny – zakres robót ekipy remontowej zależy od stanu łazienki. W starych pomieszczeniach konieczne będzie skuwanie płytek oraz gruntowne przygotowanie podłoża. Do tego trzeba doliczyć prace wykończeniowe, np. montaż armatury. W pomieszczeniach w stanie deweloperskim prac będzie nieco mniej.

Przeczytaj również: Koszt budowy domu

Ile kosztuje remont łazienki? Materiały

Wybór materiałów ma ogromny wpływ na cenę. Najtańsze płytki ścienne kupisz już za niecałe 20 zł/㎡, natomiast za ich gresowy odpowiednik zapłacisz nawet 50 zł/㎡. Ceny płytek podłogowych są podobne, podobnie – najtańszy jest gres techniczny, który kosztuje ok. 20 zł/㎡, z kolei wariant zdobiony ma wartość ok. 50 zł/㎡. Pamiętaj, że malowanie łazienki wymaga specjalnego rodzaju farby odpornej na wilgoć, która jest nieco droższa niż ta służąca do malowania salonów i sypialni. Za 2,5 l zapłacisz ok. 65 zł. Jeśli zdecydujesz się na produkt wyższej jakości, cena wzrośnie. Koszt zakupu wylewki samopoziomującej nie jest zbyt wygórowany – za 25-kilogramowy worek produktu trzeba zapłacić ok. 40 zł. 5 l emulsji gruntującej z kolei kosztuje ok. 30 zł.

Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz kupić potrzebne materiały w sieci sklepów budowlanych PSB Mrówka i jeszcze na tym skorzystać. Każda wydana złotówka to dodatkowe punkty, które można wymienić na zakup kolejnych materiałów u tego partnera. Punkty PAYBACK zgromadzone dzięki zakupowi farb czy płytek łazienkowych warto też wymienić na voucher do wykorzystania na platformie Allegro i kupić w niższej cenie niezbędne elementy wyposażenia twojej nowej łazienki.

Zainteresuje Cię: Ocieplenie domu - koszty

Remont łazienki – koszt robocizny

Największą część budżetu trzeba przeznaczyć na robociznę. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont łazienki, sprawdź orientacyjne ceny najpopularniejszych usług glazurniczych:

 • skuwanie płytek: ok. 40–60 zł/㎡;
 • wylewka samopoziomująca: ok. 25–40 zł/㎡;
 • gruntowanie ścian: ok. 6–9 zł/㎡;
 • ułożenie glazury: ok. 90–125 zł/㎡;
 • ułożenie gresu: ok. 130–170 zł/㎡;
 • malowanie ścian: ok. 10 zł/㎡ (jeśli chcesz uzyskać dekoracyjny efekt, cena będzie dużo wyższa);
 • montaż umywalki: ok. 120 zł;
 • montaż kabiny prysznicowej: ok. 370 zł;
 • montaż bidetu: ok. 150 zł;
 • montaż wanny: ok. 250 zł;
 • montaż WC: ok. 150 zł.

Usługi firm remontowych mogą mieć różne ceny, ale w tym przypadku nie warto decydować się na najtańszą ofertę. Możesz nieco zaoszczędzić na materiałach, jednak przesadna oszczędność na robociźnie ma zazwyczaj negatywne konsekwencje i wiąże się z koniecznością wprowadzania poprawek przez inną – najczęściej droższą – ekipę.

Może Cię zainteresować: Wyprowadzka z domu - ile kosztuje firma przeprowadzkowa?

Ostateczny koszt remontu łazienki

Koszt remontu łazienki 5 ㎡ zazwyczaj mieści się w granicach 20–40 tys. zł. Cenę tę zwiększa droga armatura, zdobione materiały lub zamówienie usług remontowych w renomowanej firmie. Pamiętaj, że możesz nieco zmniejszyć swoje wydatki z kartą PAYBACK – kupując elementy wyposażenia łazienkowego, wykorzystaj zgromadzone punkty do obniżenia rachunku za zakupy u wybranych partnerów Programu.

Najważniejsze informacje z tego artykułu

 • Co składa się na remont łazienki. Pamiętaj, że na materiałach i armaturze możesz nieco zaoszczędzić, ale nie na robociźnie.
 • Ile kosztują materiały budowlane. Jeśli kupisz je w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka, zyskasz dodatkowe punkty PAYBACK, które możesz wymienić na nagrody rzeczowe, vouchery lub zniżki na zakupy w wybranych sklepach partnerskich.
 • Ile kosztuje robocizna. Jej koszt różni się w zależności od lokalizacji oraz stanu pomieszczenia, które jest remontowane.
 • Jaki jest orientacyjny koszt remontu łazienki. Przygotuj się na wydatek ok. 20–40 tys. zł. Pamiętaj, że punkty PAYBACK możesz wymienić np. na voucher do wykorzystania na Allegro. Dzięki niemu kupisz elementy armatury łazienkowej w niższej cenie.

Zacznij oszczędzać dzięki punktom PAYBACK