Koszt remontu łazienki - ile trzeba zapłacić za materiały i robociznę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Remont łazienki

Na ostateczny koszt remontu łazienki składają się takie czynniki jak: metraż pomieszczenia, zakres robót, jakość używanych materiałów, koszt armatury, stawki ekipy remontowej oraz oczywiście indywidualne preferencje właściciela mieszkania. Sprawdź Ile kosztuje remont łazienki i jak można na nim zaoszczędzić z kartą PAYBACK?

Szacuje się, że najdroższe województwa pod względem kosztów remontu łazienki to mazowieckie i pomorskie. Ta sama usługa najmniej kosztuje w świętokrzyskim i podkarpackim. Różnica wynika przede wszystkim z warunków ekonomicznych panujących w danym regionie. Na cenę ma wpływ również wizja osoby, która zleca remont – np. sprowadzenie wysokiej jakości materiałów zza granicy może podwyższyć koszt nawet o kilkanaście tysięcy zł. Istotną kwestią jest także robocizna – ceny firm remontowych są bardzo zróżnicowane, ale w tym obszarze nie warto szukać oszczędności.

Koszt remontu łazienki – jakie prace obejmuje?

Remont łazienki to olbrzymie wyzwanie. Bez względu na to, czy zamierzasz odnowić starą łazienkę, czy wykończyć pomieszczenie w stanie deweloperskim, musisz sporządzić dokładny kosztorys. Na koszt remontu składają się następujące elementy:

 • zakup materiałów – im większa powierzchnia pomieszczenia, tym więcej płytek będziesz potrzebować. Te kupowane w markecie budowlanym są tańsze od kafelków z artystycznymi wzorami, z kolei płytki gresowe to droższe rozwiązanie niż glazura. Do materiałów należy doliczyć również farby, grunt i wylewkę samopoziomującą;
 • zakup armatury łazienkowej – przed wyposażeniem nowej łazienki z pewnością czeka cię wybór nowej umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu oraz dodatków (luster, wieszaków na ręczniki, wieszaków na pranie itd.);
 • koszt robocizny – zakres robót ekipy remontowej zależy od stanu łazienki. W starych pomieszczeniach konieczne będzie skuwanie płytek, gruntowne przygotowanie podłoża, położenie nowych płytek lub/i malowanie. Do tego trzeba doliczyć prace wykończeniowe, np. montaż armatury. W pomieszczeniach w stanie deweloperskim prac będzie nieco mniej.

Przeczytaj również: Koszt budowy domu

Ile kosztuje remont łazienki? Materiały

Wybór materiałów ma ogromny wpływ na cenę. Za położenie płytek ściennych wykonanych z ceramiki musisz zapłacić 20–200 zł/m², ich gresowy odpowiednik kosztuje 50–300 zł/m², natomiast płytki cementowe to koszt nawet 100–500m². Podobnie kształtują się ceny płytek podłogowych. Pamiętaj, że malowanie łazienki wymaga specjalnego rodzaju farby odpornej na wilgoć,która jest nieco droższa niż ta służąca do malowania salonów i sypialni. Farby lateksowe to najpopularniejszy rodzaj farb do łazienek. Są odporne na wilgoć i pleśń, łatwe do mycia i dostępne w szerokiej gamie kolorów. Ich ceny zaczynają się od ok. 15 zł/l i mogą sięgać nawet 100 zł/l lub więcej. Farby akrylowe do łazienek są bardziej elastyczne i odporne na ścieranie niż farby lateksowe. Ich ceny zaczynają się od ok. 20 zł/l i mogą sięgać nawet 150 zł/l lub więcej. Najbardziej trwałe są farby epoksydowe, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemikalia. Ich ceny zaczynają się od ok. 50 zł/l i mogą sięgać nawet 300 zł/l lub więcej. Koszt zakupu wylewki samopoziomującej nie jest zbyt wygórowany – za 25-kilogramowy worek produktu trzeba zapłacić ok. 25–60 zł. Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz kupić potrzebne materiały w sieci sklepów budowlanych PSB Mrówka i jeszcze na tym skorzystać. Każda wydana złotówka to dodatkowe punkty, które można wymienić na zakup kolejnych materiałów u tego partnera. Za punkty PAYBACK zgromadzone dzięki zakupowi farb czy płytek łazienkowych możesz otrzymać również voucher do wykorzystania na platformie Allegro i kupić w niższej cenie niezbędne elementy wyposażenia Twojej nowej łazienki.

Zainteresuje Cię: Ocieplenie domu - koszty

Remont łazienki – koszt robocizny

Największą część budżetu trzeba przeznaczyć na robociznę. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont łazienki, sprawdź orientacyjne ceny najpopularniejszych usług glazurniczych:

 • Prace przygotowawcze:
  demontaż starych elementów (glazura, terakota, sanitariaty): 30-50 zł/m²
  skuwanie tynków: 20-30 zł/m²
  wyrównanie ścian i podłóg: 30-40 zł/m²
  hydroizolacja: 20-40 zł/m²

 • Prace instalacyjne:
  wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej: 300-600 zł/punkt
  wymiana instalacji elektrycznej: 200-400 zł/punkt
  montaż ogrzewania podłogowego: 150-300 zł/m²

 • Prace wykończeniowe:
  układanie glazury na ścianach: 40-120 zł/m²
  układanie terakoty na podłodze: 50-150 zł/m²
  montaż cokołów: 20-40 zł/mb
  malowanie ścian: 15-30 zł/m²
  montaż sufitów podwieszanych: 50-80 zł/m²
  montaż oświetlenia: 30-100 zł/punkt

 • Wyposażenie:
  nowa wanna: 1000-5000 zł + 200-700 zł za montaż
  nowy prysznic: 1500-10 000 zł + 300-1000 zł za montaż
  nowa umywalka: 500-2000 zł + 95-135 zł za montaż
  nowa miska WC: 300-1500 zł + 130-200 zł za montaż
  nowa bateria umywalkowa: 100-500 zł + 50-150 zł za montaż
  nowa bateria prysznicowa: 200-1000 zł + 150-400 zł za montaż

Usługi firm remontowych mogą mieć różne ceny, ale w tym przypadku nie warto decydować się na najtańszą ofertę. Najdrożej jest w województwach mazowieckie, pomorskie, dolnośląskie i małopolskie, a najtaniej w świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim i warmińsko-mazurskim. Możesz nieco zaoszczędzić na materiałach, jednak przesadna oszczędność na robociźnie ma zazwyczaj negatywne konsekwencje i wiąże się z koniecznością wprowadzania poprawek przez inną – najczęściej droższą – ekipę.

Może Cię zainteresować: Wyprowadzka z domu - ile kosztuje firma przeprowadzkowa?

Remont łazienki – dodatkowe koszty

Zakup materiałów i robocizna to nie wszystko. Do kosztów remontu trzeba czasem doliczyć dodatkowe usługi, takie jak: wywóz gruzu i starych elementów (200-500 zł), zabezpieczenie innych pomieszczeń (50-100 zł) lub wypożyczenie narzędzi (50-100 zł/dzień), jeśli zdecydujesz się przeprowadzić część prac samodzielnie. Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, montaż ogrzewania podłogowego kształtuje się w przedziale 100-200 zł/m², natomiast montaż wentylacji mechanicznej to wydatek rzędu 500-1000 zł.

Ostateczny koszt remontu łazienki

Koszt remontu łazienki 5 ㎡ zazwyczaj mieści się w granicach 20–40 tys. zł.

Cenę tę może zwiększyć droga armatura, zdobione materiały lub zamówienie usług remontowych w renomowanej firmie. Remont większych łazienek będzie proporcjonalnie droższy. Pamiętaj, że możesz nieco zmniejszyć swoje wydatki z kartą PAYBACK – kupując elementy wyposażenia łazienkowego, wykorzystaj zgromadzone punkty do obniżenia rachunku za zakupy u wybranych partnerów Programu.

Najważniejsze informacje z tego artykułu

 • Co składa się na remont łazienki: zakup materiałów, robocizna, ale również dodatkowe koszty takie jak wywóz gruzu czy montaż ogłoszenia podłogowego;
 • Ile kosztują materiały niezbędne do remontu łazienki. Jeśli kupisz je w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka, zyskasz dodatkowe punkty PAYBACK, które możesz wymienić na nagrody rzeczowe, vouchery lub zniżki na zakupy w wybranych sklepach partnerskich.
 • Ile kosztuje robocizna i w których województwach zapłacisz najwięcej i najmniej. Jej koszt różni się w zależności od lokalizacji oraz stanu pomieszczenia, które jest remontowane.
 • Jaki jest orientacyjny koszt remontu łazienki. Przygotuj się na wydatek ok. 20–40 tys. zł. Pamiętaj, że koszt zależy od wielu czynników, takich jak: wybrane materiały, lokalizacja czy rozwiązania (np. nowoczesny system oświetleniowy), które planujesz wdrożyć.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK