Drewutnia do przechowywania drewna – wygląd, budowa, wykonanie

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Drewutnia

Drewutnia to największe miejsce do składowania drewna opałowego, jakie można wybudować w przydomowym ogrodzie. Wykonanie prostej konstrukcji nie wymaga specjalnego doświadczenia, dlatego można ją zrobić nawet samemu. O czym warto pamiętać przy budowie drewutni?

Drewutnia ogrodowa może być wykonana z różnych materiałów, jednak najczęściej wznosi się konstrukcje drewniane lub domki z drewutnią. W porównaniu do regałów ogrodowych lub koszyków drewutnia jest obiektem, pozwalającym na przechowywanie największej ilości drewna. Ma również niewątpliwe walory estetyczne. Prostą drewutnię zbudować można samemu, dokonując wcześniej zakupu wymaganych elementów konstrukcyjnych i materiałów budowlanych.

Drewutnia ogrodowa – charakterystyka i zastosowanie

Palenie w kominku prawdziwym drewnem daje nie tylko ciepło, lecz także niesamowitą atmosferę. Korzystając z drewna drzew owocowych, olchy lub dębu, zyskuje się również niezwykły aromat rozchodzący się po całej powierzchni domu. Aby to jednak było możliwe, potrzeba jednak najważniejszego – drewna. Surowiec ten z kolei wymaga specjalnego sposobu składowania.

Drewno można składować na wiele różnych sposobów. Popularne są np. kosze na drewno stawiane przy kominku. Ich wadą jest jednak to, że nie mogą pomieścić zbyt wiele surowca. Rozwiązanie stanowią zadaszone pergole lub regały tarasowe. Drewno może być również przechowywane przy ścianie domu. Osoby, które potrzebują dużo surowca opałowego lub chcą po prostu zabezpieczyć się na przyszłość, kupując większą ilość drewna, zdecydowanie częściej decydują się na jeszcze inne rozwiązanie – drewutnię ogrodową.

Drewutnia lub domek narzędziowy z drewutnią to niedużych rozmiarów pomieszczenie wykonane najczęściej z zaimpregnowanego drewna. Zazwyczaj ma wysunięty dach i lekko podniesioną podłogę. W niektórych projektach zostały wydzielone pomieszczenia lub segmenty przeznaczone do przechowywania narzędzi i elektronarzędzi ogrodowych, takich jak kosiarki lub niezbędne przy obróbce drewna siekiery. Przygotowywanie szczap ułatwi np. siekiera NEO 27-021, która jest jedną z nagród w programie Payback.

Drewutnia na drewno kominkowe to sprawdzony sposób na przechowywanie dużej ilości surowca opałowego. Co więcej, w takim pomieszczeniu można nawet składować drewno paletowe. Osoba decydująca się na posiadanie drewutni staje przed ważnym wyborem, gdyż domek do przechowywania drewna można wykonać samemu od podstaw, wybudować na podstawie zakupionego projektu albo kupić gotową już konstrukcję.


Jak wybudować drewutnię w ogrodzie? Wykonanie krok po kroku


Pierwszy krok do wykonania drewutni ogrodowej stanowi stworzenie projektu. Konieczne jest odpowiedzenie sobie na pytania: jak ma wyglądać drewutnia, jakich powinna być rozmiarów i z jakich materiałów ją wybudować. Mając gotowy projekt i wymiary docelowej drewutni, można przystąpić do realizacji następnych kroków.

Klasyczną drewutnię buduje się z drewna. W tym przypadku drugim krokiem jest połączenie ze sobą poszczególnych segmentów i ram drewna za pomocą metalowych kątowników. Połączenia te mogą przebiegać w formie „na czop” lub innej. Następnie przystępuje się do tworzenia konstrukcji. Ramy mogą być ze sobą połączone krawędziakami. Na rogach powinny znajdować się belki stabilizujące całą konstrukcję.

Przedostatnim krokiem jest budowa pokrycia drewutni. O ile domek z drewutnią będzie wymagał bardziej zaawansowanego dachu, o tyle zwykła i prosta drewutnia ogrodowa może mieć zwyczajną, drewnianą krokiew, pokrytą od zewnątrz np. blachodachówką. Konieczna jest też impregnacja wszystkich elementów drewnianych, wchodzących w skład konstrukcji. Jak się okazuje, budowa nieskomplikowanej drewutni może być bardzo łatwa i przyjemna.


Zainteresuje Cię: Jak skutecznie pozbyć się chwastów z przydomowego ogrodu? Wskazówki

Budowa drewutni: informacje praktyczne


Średniozaawansowana konstrukcja drewutni drewnianej z metalowymi elementami budowlanymi to wydatek rzędu ok. 2000 złotych. Ostateczna cena wybudowania drewutni może się jednak znacznie różnić w zależności od rozmiarów obiektu, wykorzystanych materiałów i ich jakości, a także projektu stylistycznego. Do postawienia drewutni lub domku drewnianego z drewutnią w niemal każdym przypadku należy zaopatrzyć się w następujące elementy:


  • pionowe belki drewniane,
  • krawędziaki metalowe,
  • łaty konstrukcyjne,
  • krokwie,
  • deski wykończeniowe,
  • płyty OSB (opcjonalnie),
  • deski ścienne,
  • płaskowniki metalowe,
  • wkręty,
  • stopa i bloczki fundamentowe.


Stworzenie wymarzonej drewutni wymaga naturalnie posiadania odpowiednich sprzętów budowlanych. Oprócz tego przyda się zapał i dużo energii.


Przeczytaj również: Zakładanie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?