Rodzaje poduszek

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Poduszka

Materiał, wielkość, a nawet kształt poduszki mają wpływ na jakość i efektywność snu. Szeroki wybór oferowanych modeli pozwala wybrać poduszkę odpowiednią dla swoich potrzeb, dlatego zapoznaj się ze wszystkimi rodzajami poduszek dostępnymi na rynku. Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wybór poduszki do spania nie może być przypadkowy. Zanim zdecydujesz się na konkretną, zapoznaj się z parametrami różnych modeli. Różnią się one nie tylko wielkością i kształtem, ale przede wszystkim rodzajem wypełnienia, które odgrywa ogromną rolę w jakości i efektywności snu. Szeroki wybór poduszek znajdziesz m.in. w sklepie podpierzyna.com lub na aukcjach Allegro. Serwisy te są partnerami PAYBACK, dlatego robiąc w nich zakupy, możesz zbierać punkty lojalnościowe i wymieniać je potem na atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Jak wybrać poduszkę do spania?


Wybierając idealną poduszkę do spania, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Ważna jest zarówno jej wielkość i kształt, jak również rodzaj i jakość wypełnienia. Idealnie dobrana poduszka powinna stanowić solidne podparcie dla kręgosłupa i szyi w zależności od pozycji spania. Dobrze wyprofilowany model powinien wspierać naturalne krzywizny ciała i nie powodować nadwyrężania karku. Jeśli budzisz się z odrętwiałym karkiem, bolącymi plecami czy barkami – twoja poduszka jest dobrana nieprawdłowo. Zwróć również uwagę na pozycję, w jakiej najczęściej sypiasz. Osoby śpiące na boku powinny szukać specjalnie wyprofilowanych modeli z wałkiem podpierającym kręgi szyjne. Większość dostępnych poduszek nadaje się jednak do spania w różnych pozycjach. Przy wyborze sprawdź stosunek grubości poduszki do twojej krzywizny karku. Zbyt wysoki spowoduje nienaturalne wygięcie szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Osoby śpiące głównie na brzuchu powinny zdecydować się na modele jak najniższe lub specjalnie profilowane. Dobra poduszka nie powinna być również zbyt miękka lub przeciwnie – zbyt twarda. Najbardziej rekomendowane modele mają średnią twardość.

Poduszki ortopedyczne z pianki memory


Poduszki memory to modele wykonane z pianki termoplastycznej. Wyróżnia je średnia miękkość i wysoka sprężystość. Największą zaletą tego typu poduszek jest ich dostosowywanie się do naturalnej krzywizny odcinka kręgów szyjnych. Pod wpływem temperatury ciała pianka nagrzewa się, a następnie idealnie dopasowuje do kształtu głowy. Model memory wykorzystywany jest jako poduszka ortopedyczna zalecana osobom mającym problem z kręgosłupem. To doskonałe rozwiązanie również w przypadku bezsenności. Ogromną zaletą poduszek korekcyjnych jest ich higieniczność. Są antyalergiczne, nie kumulują w sobie wilgoci, roztoczy, bakterii, wirusów i kurzu. Pianka zapewnia sprawną wentylację i przewiewność. Poduszki profilowane dostępne są również w wersji lateksowej, jednak tego rodzaju materiał cechuje się słabą wentylacją i brakiem zdolności dopasowywania się do kształtu głowy śpiącego. Z tego powodu decydując się na poduszkę korekcyjną, powinieneś sięgać raczej po modele wykonane z pianki.

Poduszka syntetyczna


Obok poduszek z pierza i puchu najczęściej wybieranym modelem jest poduszka syntetyczna. Przed zakupem upewnij się, z jakim rodzajem wypełnienia masz do czynienia. Modele z watą lub pociętą fizeliną nadają się bardziej na poduszki dekoracyjne niż do spania. Poduszki z włóknem poliestrowym są sprężyste, miękkie, dobrze podpierają głowę, jednak szybko tracą swoje właściwości i wymagają wymiany. Najlepszym wyborem spośród poduszek syntetycznych będą modele z wsadem z granulatu silikonowego. To materiał, który swoją strukturą imituje puch. Kuleczki są bardzo sprężyste, trwałe i nie zbrylają się nawet podczas prania. Poduszka z granulatem dobrze dopasowuje się do karku i głowy, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgów. Zaletą tego tworzywa jest również jego trwałość.

Poduszka z pierza i puchu

Poduszki z pierza i puchu to najpopularniejszy rodzaj poduszek naturalnych. Ich wypełnienie pochodzi od gęsi lub kaczek, rzadziej od kur. Producenci oferują różne warianty mieszanki wsadu, dzięki czemu każdy znajdzie model o idealnie dopasowanym stopniu twardości. Poduszki z przewagą pierza w składzie są twardsze i sztywniejsze. Te z większą ilością puchu są natomiast puszyste i sprężyste. Ten rodzaj wypełnienia to doskonałe rozwiązanie dla osób śpiących w różnych pozycjach. Na jakość produktu wpływa ponadto poszycie, w którym umieszczony został wsad. Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze modele wykonane są z bawełny, natomiast poduszki premium mają poszycie jedwabne. Poduszki z pierza i puchu doskonale odprowadzają wilgoć i zapobiegają rozwojowi roztoczy. Mogą posiadać również właściwości alergizujące. Ich zaletą jest długa żywotność i trwałość. Wyprane raz na jakiś czas pierze i puch po wyschnięciu dają się rozbić i wracają do pierwotnego stanu, zachowując przy tym wszystkie właściwości. Nawet po wielu latach użytkowania taka poduszka nadal będzie puszysta, sprężysta i miękka. Wysokiej jakości poduszki z pierzem i puchem znajdziesz m.in. w sklepie podpierzyna.com, który jest partnerem Programu PAYBACK.

Poduszka z wypełnieniem naturalnym


Poduszki z wypełnieniem z gryki lub orkiszu są mało popularne, jednak tę opcję również powinieneś rozważyć przy zakupie. Zastosowane w nich zboże lub gryczane łuski doskonale odprowadzają wilgoć i zapewniają przewiewność. Nie kumulują kurzu, bakterii i roztoczy. Dobrze dostosowują się do kształtu głowy i szyi, dając solidne podparcie kręgom. Ich zaletą są ponadto lecznicze właściwości ziaren, które łagodzą bóle głowy i delikatnie masują skórę, pobudzając tym samym jej ukrwienie. Wadą poduszki gryczanej i orkiszowej jest charakterystyczny odgłos szeleszczenia podczas ruchu. Z tego powodu osobom szukającym naturalnych i cichych poduszek zaleca się raczej wypełnienie z prosa. Jego zaletą jest nagrzewanie się pod wpływem temperatury ciała, co doskonale sprawdza się zimą, zapewniając dodatkowy komfort.


Przeczytaj również: Oura ring – co to takiego? Jak działa to urządzenie?

Poduszka bambusowa


Poduszka bambusowa to model, który wypełniony został wysuszonymi włóknami miąższu bambusa. Zaletą wsadu jest przewiewność i oddychalność. Bambus sprawnie odparowuje wilgoć, nie dopuszczając do rozwoju bakterii, roztoczy i wirusów. Poduszka bambusowa to idealny wybór dla alergików lub dzieci.

Poduszki dekoracyjne


Poduszki dekoracyjne to element wystroju każdego mieszkania, który posiada również swoją praktyczną funkcję np. podczas popołudniowej drzemki. Modele dostępne są w różnych kształtach: okrągłych, które nadają się również do siedzenia, prostokątnych, tradycyjnych kwadratowych lub w formie wałków. Poduszki dekoracyjne mogą mieć różny rodzaj wypełnienia. Najczęściej spotykany jest wsad z waty poliestrowej, zaś w droższych modelach stosuje się kulki silikonowe. Tego typu poduszki mogą służyć podczas krótkiej drzemki, jednak nie powinny być stosowane do dłuższego spania. Są puszyste i miękkie, ale nie wspierają prawidłowo kręgosłupa i karku. Ponadto sztuczne wypełnienie z waty nie zapewnia prawidłowej cyrkulacji powietrza i nie odprowadza wilgoci, co sprzyja mnożeniu się bakterii. Powinieneś również pamiętać o ich regularnym praniu. W kontakcie z odzieżą brudzą się, zbierają kurz i roztocza, przez co tracą swoje dekoracyjne atuty.


Zainteresuje Cię: Jaką opaskę na oczy do spania wybrać? Rodzaje

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK