Jaką opaskę na oczy do spania wybrać? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Opaska na oczy

Sen jest kluczowym elementem cyklu biologicznego. To wtedy dochodzi do regeneracji całego organizmu. Dlaczego zakładanie opaski na oczy do spania przynosi korzyści? Noszenie jej zwiększa prawdopodobieństwo długiego i niczym niezakłóconego snu.

Spanie w nieodpowiednich warunkach znacząco wpływa na jakość nocnego odpoczynku. Zaburzenia snu z kolei mogą skutkować wieloma poważnymi schorzeniami, w tym depresją czy nerwicą. Kolosalne znaczenie ma światło, które docierając do ludzkich oczu w porze wieczorowej, może zaburzać wydzielanie przez szyszynkę hormonu snu. Tym hormonem jest melatonina, która reguluje cykl sen—czuwanie. Opaska na oczy do spania pomaga odciąć się od szkodliwego światła pochodzącego np. z włączonego telewizora lub smartfona i tym samym ułatwia zasypianie.

Dlaczego warto spać w całkowitej ciemności?

Melatonina jest hormonem, który wytwarza się w ciemności. Dzięki niej organizm dostaje sygnał o tym, że zbliża się pora snu i wprowadza nas w stan odprężenia i relaksu. Jeśli jednak na dworze jest jasno lub w pokoju znajdują się inne źródła światła, poziom hormonu opada. Sztuczne oświetlenie docierające do gałek ocznych w nocy nie tylko zaburza wydzielanie melatoniny, lecz także zwiększa poziom kortyzolu – hormonu stresu. Badania wykazały, że może również powodować problemy z insulinoopornością. Dlatego im ciemniej jest w sypialni, tym lepiej. Zapewnienie całkowitej ciemności bywa trudne, jednak z pomocą mogą przyjść opaski na oczy do spania. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zamontowanie rolet zewnętrznych.

Jak wybrać opaskę do spania na oczy?

Opaska na oczy ułatwia zasypianie i reguluje prawidłowe funkcjonowanie szyszynki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór opasek o różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim na materiał – musi być naturalny i oddychający, żeby skóra nie pociła się w czasie długiego snu. Z tego też powodu opaski na oczy do snu nie mogą być wykonane z poliestru. Doskonale sprawdzą się natomiast jedwabne opaski do oczu lub te wykonane z satyny. Dobrym rozwiązaniem są również opaski bawełniane. Nieco droższe modele mogą posłużyć wiele lat. Nie należy jednak zapominać o ich regularnym praniu.

Kolejnym ważnym kryterium jest sama konstrukcja opaski. Powinna ściśle przylegać do twarzy, aby nie spadła w środku nocy, np. podczas przewracania się z boku na bok. Zwiększa to nie tylko komfort, lecz także skuteczność jej działania. Dostępne są również modele, które mają specjalne kieszonki na niewielkie zimne okłady. Taki zabieg pomaga pozbyć się opuchlizny lub obrzęków, które pojawiły się w okolicy oczu w ciągu dnia. Kolor opaski do oczu nie ma większego znaczenia, jednak najbardziej popularne są czarne modele.

Dobroczynny wpływ snu

Dlaczego sen ma tak duże znaczenie w życiu człowieka? Na spaniu spędzamy ok. 30% całego życia. To naturalny sposób na regenerację wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Deprywacja snu prowadzi do przewlekłego zmęczenia, utraty koncentracji oraz wielu zaburzeń natury psychologicznej. Zarówno zbyt krótki, jak i przerywany sen może znacząco wpływać na zdrowie. Bezsenność sprzyja częstym wizytom u lekarza. Wpływa m.in. na poziom cukru we krwi czy ciśnienie tętnicze. Według statystyk nawet ok. 30% populacji ma problemy z ciągłym i nieprzerwanym snem. Jednym z wielu czynników, które mają wpływ na jakość snu, jest aktywność fizyczna w ciągu dnia, odpowiednia dieta oraz wprowadzenie się w stan relaksu co najmniej godzinę przed pójściem spać. Uprawianie sportu (nawet o niewielkiej intensywności) wpływa na poprawę szybkości zasypiania i sprzyja regeneracji. Należy również pamiętać o tym, aby ostatni posiłek spożyć ok. 2 godziny przed snem. Duży błąd to spożywanie późnym wieczorem tłustych i ciężkostrawnych potraw. Wówczas organizm całą swoją energię przeznacza na trawienie i nie jest w stanie wprowadzić się w stan odpoczynku. Ok. 2 godziny przed snem nie zaleca się oglądania telewizji oraz korzystania z laptopów czy smartfonów. Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia zaburza wydzielanie hormonu snu. Istotna jest także temperatura w sypialni. Powinna oscylować wokół 21°C i być znacznie niższa niż w całym mieszkaniu. Warto zadbać również o dopływ świeżego powietrza.

Badacze twierdzą, że najlepsza pora na sen to okres między 23:00 a 7 rano. Ważne, aby godziny chodzenia spać i wstawania były regularne. Nie zaleca się też drzemek w ciągu dnia. Zarówno palenie papierosów, jak i picie alkoholu na 2–3 godziny przed snem może skrócić czas snu. Podobnie na organizm działa kofeina. Warto mieć to na uwadze, gdy następnym razem doświadczy się problemów z zasypianiem.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.