Rodzaje glebogryzarek

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Glebogryzarka

Glebogryzarka to jedno z tych narzędzi ogrodowych, bez których pięknie rosnąca trawa, dorodne warzywa i owoce byłyby trudniejsze do wyhodowania. Wyróżnia się wiele rodzajów glebogryzarek – elektrycznych, spalinowych i ręcznych. W jaki sposób należy podejść do wyboru glebogryzarki?

Pulchna, napowietrzona i wyrównana ziemia to podstawa wszelkich sadzonych w przyszłości roślin – zbóż, warzyw, kwiatów, drzew i krzewów owocowych. Glebogryzarka to profesjonalne urządzenie, które polepsza właściwości gleby. Składa się z poziomego wału w kształcie walca, wypełnionego ostrzami przypominającymi haki. Wyróżnia się glebogryzarki ręczne (manualne), elektryczne i spalinowe. Urządzenia separacyjne podłączone do ciągnika dodatkowo oddzielają glebę od kamieni, darni i patyków.

Glebogryzarki – urządzenia, które zadbają o właściwą glebę w ogrodzie i na polu

Bez względu na to, czy zamierza się w ogrodzie posadzić drzewa, kwiaty, czy też marzy się o ogrodzie pełnym ziół i warzyw, w każdym przypadku kluczem do sukcesu okazuje się właściwie spulchniona gleba. Glebogryzarka to urządzenie rolnicze używane podczas uprawy ziemi w ogrodzie lub na polu. Głównym zadaniem glebogryzarek jest przygotowanie gleby pod uprawę. Składająca się ze specjalnych noży zamocowanych w wale obrotowym glebogryzarka przeczesuje i spulchnia ziemię, dodatkowo ją napowietrzając. Dzięki takiemu zabiegowi sadzonki i nasiona zasadzone w ziemi będą lepiej rosły. Po spulchnieniu i napowietrzeniu gleby do sadzenia nasion warto wykorzystać profesjonalny, ale prosty w obsłudze uniwersalny siewnik. Zasilany bateriami siewnik o optymalnej szerokości rozsiewu rzędu 0,5–2,5 m gwarantuje szybką i wygodną pracę w ogrodzie.


Zainteresuje Cię: Zakładanie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?

Różne rodzaje glebogryzarek – urządzenia spalinowe

Glebogryzarki spalinowe, napędzane silnikami spalinowymi, są doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy posiada się dużą działkę lub pole. Duża moc silnika spalinowego gwarantuje najwyższe możliwości przerobowe, czyniące pracę przy spulchnianiu gleby wyjątkowo łatwą i przyjemną. Urządzenia te przeznaczone są również do spulchniania i napowietrzania ziemi zbitej i twardej. Duża moc glebogryzarek spalinowych gwarantuje również bezproblemowe odchwaszczanie terenu. Podsumowując, szukając produktu, który ma być przede wszystkim przeznaczony do najtrudniejszej do obróbki ziemi, zdecydowanie warto wybrać ten produkt. Pewną wadą tego rodzaju urządzeń jest wysoki poziom głośności pracy.

Glebogryzarki ręczne i elektryczne – idealne do domu z ogrodem

Glebogryzarki ręczne to najprostszy wariant tego typu produktów. Urządzenia posiadają wygodną rączkę do manualnego sterowania i prowadzenia, poziomy wał zaopatrzony w noże przypominające wyglądem haki, na których końcach zamocowana jest para kół. Narzędzia te naturalnie napędzane są siłą mięśni człowieka, w związku z czym nie są to produkty polecane do spulchniania większych terenów. Do użytku na obszarze przydomowego ogródka sprawdzą się jednak doskonale, podobnie zresztą, jak glebogryzarki elektryczne.

Urządzenia elektryczne występują w wielu wariantach, a ich moc zwykle oscyluje w granicach 200–600 W. W przeciwieństwie do glebogryzarek spalinowych, praca tych produktów jest prawie tak cicha, jak urządzeń manualnych. Dla niektórych osób swoistym mankamentem może być jednak konieczność częstego rozwijania i zwijania kabla elektrycznego.


Przeczytaj również: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Glebogryzarka separacyjna – narzędzie do zadań specjalnych

Na dużych powierzchniach, polach rolnych lub terenach zielonych w miastach wykorzystuje się urządzenia, których już jeden przejazd gwarantuje optymalnie spulchnioną i napowietrzoną ziemię. Urządzeniami tymi są glebogryzarki separacyjne, ciągnikowe, których zadaniem jest separowanie, rozpulchnianie i jednocześnie wyrównywanie gleby. Są to produkty dużo bardziej zaawansowane i często posiadają dodatkowe funkcje – np. wbudowany siewnik. Glebogryzarka separacyjna podłączana jest do ciągnika, którego silnik musi mieć dużą moc, aby poprawnie prowadzić to nielekkie narzędzie. W trakcie pracy wykopywana ziemia zostaje transportowana przez specjalny system prętów, pozwalający na odseparowywanie gleby od kamieni lub patyków. Kolejną fakultatywną opcją w niektórych ciągnikowych glebogryzarkach separacyjnych jest możliwość jednoczesnego separowania gleby i rozwożenia kompostu. Posiadając większe obszary ziemi, zwykle przekraczające tysiąc metrów kwadratowych, zdecydowanie warto wybrać glebogryzarkę separacyjną, montowaną do ciągnika.


Zainteresuje Cię: Jak wybrać najlepsze narzędzia ogrodnicze?

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK