Jak wybrać najlepsze narzędzia ogrodnicze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Narzędzia ogrodnicze

Przydomowy ogród to jedna z najlepszych wizytówek domostwa. To miejsce relaksu i spotkań z rodziną. Zabaw dzieci i szaleńczych gonitw pupili domowych. Zakup odpowiednich narzędzi ogrodniczych pozwoli na łatwiejsze utrzymanie tego miejsca w porządku.


Większość prac ogrodowych wykonywana jest cyklicznie, co uzależnione jest od nadchodzącego sezonu. Kupowanie narzędzi ogrodniczych dobrej jakości to inwestycja na długie lata. Dlatego warto zwracać uwagę na trwałe materiały, które są odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Jednocześnie ręczne przyrządy muszą być lekkie i ergonomiczne. Najczęściej za jakością w parze idzie cena. Oszczędzanie na tym wydatku nie jest więc dobrym pomysłem. Ogród ma być miejscem wypoczynku, dlatego prace w nim najlepiej wykonywać szybko i sprawnie, co zapewnią dobre i wytrzymałe sprzęty.


Małe narzędzia ogrodnicze


Prace w ogrodzie to czysta przyjemność. Podziwianie efektów wysiłku ludzkich rąk i naturalnego biegu przyrody jest doświadczeniem bezcennym. Nie ma chyba osób, których nie cieszyłby widok pięknych, kwitnących kwiatów czy soczystozielonych krzewów. Do pielęgnacji ogródka potrzebne są jednak odpowiednie przyrządy i akcesoria.

Ręczne narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin muszą być przede wszystkim lekkie. Poza tym dobrze jest, gdy przylegają one do dłoni, nie powodując przy tym obtarć. Sekatory i nożyce muszą być ostre – to ułatwia pracę i nie uszkadza miazgi roślin. Najlepszymi materiałami, z których wykonywane są przyrządy, są: poliamid, włókna węglowe, duraluminium oraz wzmocnione włókna szklane. Wszystkie one są nie tylko lekkie, ale i bardzo odporne – nie ulegają korozji.

Podstawowy zestaw narzędzi ogrodniczych


Każdy posiadacz zielonego ogródka musi być wyposażony w podstawowy zestaw narzędzi ogrodowych. Konieczna jest łopata i szpadel, żeby bez większego problemu przekopywać ziemię i wsadzać kolejne rośliny i krzewy. Wielofunkcyjnym przyrządem są grabie. Dobrze jest, gdy zgromadzi się je w kilku rozmiarach. Sprawdzają się one świetnie jako narzędzia spulchniające glebę, wyrównujące grunt oraz pomagające porządkować nadmiar liści w sezonie jesiennym. Do sadzenia niezastąpione są z kolei łopatki, motyki do wzruszania gleby i pazurki do jej spulchniania. Przy większych ogrodach warto zakupić również sadzarki oraz kultywatory. Nawadnianie jest łatwiejsze dzięki konewkom (przy ogródkach balkonowych lub niewielkich poletkach) czy wężom ogrodowym (przy większych powierzchniach). Pędy, zdrewniałe łodygi czy żywopłoty przycina się najwygodniej ostrymi sekatorami. Do grubszych konarów warto zastosować z kolei tzw. lisie ogonki, czyli ręczne piły. Wózki i taczki ogrodowe są również niezastąpionymi akcesoriami w większych ogrodach.

Narzędzie ogrodnicze – spalinowe czy elektryczne?


Koszenie trawy to czynność konieczna, często wzbudzająca u właścicieli ogrodów niechęć. Trawę należy przycinać dość często, w sezonie od wiosny do lata. W sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych znajdują się rozmaite modele kosiarek. Wybierając odpowiedni sprzęt, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym amortyzację drgań, duże koła, trwałość łożysk kulkowych, lekką obudowę oraz możliwość regulacji wysokości.

Dla kogo przeznaczone są kosiarki elektryczne, a dla kogo spalinowe? Kosiarki na prąd są przeważnie znacznie lżejsze i pracują ciszej niż spalinowe. Mają jednak ograniczoną szerokość koszenia, około 40 cm, co sprawia, że nadają się jedynie do trawników o powierzchni do 500 m2. Kolejnym ich minusem jest przewód. Długość kabla ogranicza zasięg koszonej trawy. Należy również uważać, żeby przez przypadek nie przejechać przewodu oraz nie zaplątać się w niego. Silnik kosiarek elektrycznych nie wymaga jednak serwisowania.

Kosiarki spalinowe zaleca się z kolei do bardzo dużych trawników, większych niż 500 m2. Moc ich silnika wynosi do 6 KM. Urządzenia te mogą być wyposażone w kilka programów regulujących prędkość. Może być ona jednostajna, płynna lub też kilkustopniowa. Minusem kosiarek spalinowych jest ich wysoka cena. Ponadto, sprzęt ten jest bardzo ciężki, dlatego trudniej nim operować i uruchomić go. Urządzenia wymagają także regularnego serwisowania. Niezbędne jest też czyszczenia filtra, tankowanie oraz wymiana oleju silnikowego.

Świadome kupowanie narzędzi do ogrodu


Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Pasja do ogrodnictwa zazwyczaj rozwija się wraz z czasem. Dlatego też liczba narzędzi ogrodniczych w przydomowej szopie prawdopodobnie będzie rosła z roku na rok. Z czasem także przychodzi i praktyka, dlatego kupowanie pomocnych przyrządów staje się bardziej świadome, a ogrodnik już wie, które z dostępnych na rynku akcesoriów sprawdzają się najlepiej.


Zainteresuje Cię: Podwyższone grządki – gdzie kupić? Zastosowanie

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?