Podwyższone grządki – gdzie kupić?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Podwyższone grządki

Samodzielna uprawa roślin daje wiele satysfakcji. Jednym z najnowszych trendów w amatorskim ogrodnictwie są podwyższone grządki. W związku z tym wiele osób zastanawia się, gdzie je kupić. Jak się okazuje, można kupić podwyższone grządki w formie gotowej lub przygotować samodzielnie.

Czy faktycznie warto inwestować w to rozwiązanie? Osoby, które zdecydowały się na tę formę uprawy warzyw i niektórych owoców, wskazują na wiele zalet sadzenia w ten sposób roślin. Czym dokładnie są podwyższone grządki? Z czego można je zrobić i gdzie dostać gotowe produkty tego typu?

Podwyższone grządki – co to takiego?

Podwyższone grządki to jeden z hitów ogrodniczych ostatnich lat. Coraz więcej osób interesuje się tym rozwiązaniem z uwagi na wygodę, jaką ono daje. Jak się okazuje, ta metoda uprawy jest szczególnie popularna w Anglii i innych krajach Europy Zachodniej. Z tego powodu często można spotkać się z inną nazwą – raised bed – pochodzącą właśnie z języka angielskiego.

Również w naszym kraju ta metoda staje się coraz popularniejsza. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp do materiałów potrzebnych do stworzenia tego rodzaju grządek. Wystarczy tak naprawdę odpowiednio dobrana skrzynia lub stelaż z desek, który można wypełnić ziemią ogrodniczą. Z podwyższonych grządek chętnie korzystają też osoby, które mają duże balkony i tarasy – używają jednak wyłącznie skrzyń z dnem (tzw. uprawa skrzyniowa).


Przeczytaj również: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie.

Dlaczego warto zdecydować się na podwyższone grządki? Co można uprawiać w ten sposób?

Podwyższone grządki warzywne są chętnie wybierane z wielu względów. Jednym z najważniejszych jest fakt, że pozwalają na uprawę roślin nawet tam, gdzie brak dobrej gleby lub nie ma odpowiedniej przestrzeni. Wysokie grządki nie zajmują bowiem dużo miejsca, można w nich też umieścić bardziej wartościową glebę niż podłoże na działce czy w ogrodzie. Dzięki temu rośliny o wiele lepiej się rozwijają, a plony stają się obfitsze, dorodniejsze i zdrowsze.

Uprawa na podwyższonych grządkach jest bardzo wygodna. Poleca się ją szczególnie osobom starszym oraz tym, które mają problemy z ruchomością stawów lub z kręgosłupem. Dzięki temu, że grządki są umieszczone wyżej, nie trzeba się do nich bardzo schylać, więc nie nadwyręża się stawów. Ich wysokość można dopasować indywidualnie do własnych potrzeb. Wskazuje się również na to, że podwyższone grządki wymagają mniej pracy niż te klasyczne. Ponieważ wykorzystywana w nich ziemia jest nanoszona ze sprawdzonych źródeł, rzadziej wymagają pielenia (chociaż trzeba się liczyć z tym, że mimo wszystko może się to okazać konieczne). Mogą też być rzadziej nawożone, przynajmniej na początku. Warto podkreślić, że w przypadku takiej uprawy w każdej skrzyni można zastosować inny rodzaj gleby, aby jak najlepiej dopasować go do potrzeb poszczególnych grup roślin.

Dla wielu osób duże znaczenie ma też fakt, że podwyższone grządki wpływają na estetykę ogrodu. Szczególnie jeśli zadba się o to, by w poszczególnych skrzynkach znajdowały się rośliny, których kolory i kształty dobrze się uzupełniają.

Uprawę na podwyższonych grządkach najczęściej stosuje się w przypadku warzyw. Idealnie sprawdzi się do warzyw korzeniowych, np. marchwi, rzodkiewek czy buraków. W tego typu pojemnikach bez problemu można sadzić warzywa strączkowe. To ciekawa propozycja również dla miłośników świeżych ziół. Warto dodać, że nadają się one do uprawy kwiatów, np. nasturcji lub aksamitek, oraz wybranych owoców, takich jak truskawki lub poziomki.


Zainteresuje Cię: Jakie rośliny oczyszczają powietrze? W jaki sposób o nie dbać?

Gdzie można kupić podwyższone grządki?

Podwyższone grządki można wykonać samemu, np. z palet po przesyłkach kurierskich lub otrzymanych w zaprzyjaźnionym markecie. Możesz również kupić je w specjalistycznych sklepach. Do zrobienia podwyższonych grządek warto też wykorzystać deski i wykonać z nich skrzynię lub stelaż. Jeśli wolisz, wybierz gotowe rozwiązanie, jakim są wysokie grządki dostępne m.in. u naszego partnera – sieci marketów budowlanych PSB Mrówka. Znajdziesz tam również ziemię, nawozy, a także nasiona i sadzonki roślin, które z powodzeniem będziesz uprawiać na takich grządkach. Pamiętaj, że u partnera stacjonarnego możesz wykorzystać zebrane w Programie punkty, aby obniżyć wysokość rachunku za zakupy. Jeśli chcesz zaoszczędzić, kupując produkty do swojego ogrodu, np. grządki na podwyższeniu, i zdecydujesz się na zakupy online, zajrzyj do działu „vouchery” w serwisie lub aplikacji PAYBACK. Tam znajdziesz m.in. bony do serwisu Allegro, gdzie również oferowane są produkty z kategorii „dom i ogród”.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK