Jak najlepiej oszczędzać pieniądze? Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Istnieje wiele sposobów na to, by efektywnie oszczędzać pieniądze. Niektórzy decydują się na odkładanie środków do „skarpety”, a inni wolą założyć lokatę oszczędnościową w banku. Osoby, które nie boją się ryzyka, wybierają fundusze inwestycyjne lub wykupują akcje na giełdzie.

Według danych z 2021 roku aż 44% Polaków przyznaje, że nie ma żadnych oszczędności*. Średnia odłożona kwota – jeśli komuś udaje się zgromadzić dodatkowe pieniądze – wynosi ok. 30 tys. zł, jednak dotyczy to niewielkiej części społeczeństwa. Ponad 60% ludzi nigdy dotąd nie inwestowało i raczej nie zamierza kupować żadnych produktów inwestycyjnych. Filozofia oszczędzania zaczyna się od umiejętnego gospodarowania domowym budżetem i zmniejszenia codziennych wydatków na zakupy.

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzać pieniądze. Bywa to trudne ze względu na wysokie koszty życia lub zobowiązania finansowe, takie jak kredyty. Jednak w optymalnych warunkach każdy może wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Warto zacząć od zrobienia bilansu i dokładnie przeanalizować swoje finanse. To pozwoli określić, na czym najłatwiej zaoszczędzić – często są to zakupy spożywcze, a w niektórych przypadkach można odłożyć nawet kilkaset złotych, np. łącząc usługi telekomunikacyjne w ramach jednej, korzystniejszej oferty. Sposobem na oszczędzanie osób posiadających dom jednorodzinny jest instalacja paneli fotowoltaicznych, które pomagają obniżyć rachunki za prąd.


Aby efektywnie oszczędzać pieniądze, trzeba kontrolować swoje bieżące wydatki. Najlepszym sposobem będzie całkowite zastąpienie spontanicznych zakupów przemyślanymi i dokładnie zaplanowanymi transakcjami. Pomoże w tym np. lista potrzebnych produktów, którą sporządzisz szybko i wygodnie w aplikacji mobilnej PAYBACK. To proste metody, dzięki którym można szybciej uzbierać kwotę na wymarzony cel – własne mieszkanie, wymarzony kurs, egzotyczne wakacje itd.

Przeczytaj też: Jak nauczyć się oszczędzać? Porady

Budżet domowy – jak nim efektywnie zarządzać?

Oszczędzanie należy zacząć od finansów osobistych. Budżet domowy – bo o nim mowa – to suma dochodów wszystkich zarabiających członków rodziny. Jeśli chodzi o zarządzanie tymi środkami, pierwszeństwo mają rachunki za prąd, czynsz za mieszkanie oraz inne podstawowe opłaty. Aby je zmniejszyć, można:

  • oszczędzać wodę;
  • używać mniej prądu i wyposażyć dom w energooszczędne rozwiązania;
  • połączyć wszystkie telefony komórkowe w ramach jednej taryfy;
  • znaleźć jednego operatora dla wszystkich usług telekomunikacyjnych.

Aby mniej wydawać i zacząć oszczędzać, trzeba zweryfikować swój system robienia zakupów spożywczych. Najlepiej trzymać się wcześniej ustalonej listy i nie przekraczać określonej kwoty. Do dobrych praktyk zalicza się również korzystanie z ofert promocyjnych lub kupowanie większej ilości produktów w dyskontach oferujących ceny zbliżone do hurtowych. Dzięki kartom lojalnościowym można korzystać z ofert niedostępnych dla pozostałych klientów, a także – gdy na koncie pojawi się wystarczająca liczba punktów – obniżyć cenę kolejnych zakupów. Osoby mające kartę PAYBACK mogą m.in. robić zakupy w drogeriach dm i tankować na stacjach bp Polska, aby otrzymać atrakcyjne zniżki w przyszłości.

Oszczędzanie w zależności od celu

Sposoby oszczędzania zależne są przede wszystkim od celu. Na te drobniejsze, krótkoterminowe można odkładać do tzw. skarpety. W przypadku wydatków takich jak dom czy mieszkanie warto założyć oddzielne konto oszczędnościowe. Odkładane środki będą się pomnażały zgodnie z wysokością oprocentowania danej lokaty bankowej. Dobrym, choć nieco bardziej ryzykownym sposobem jest skorzystanie z funduszy inwestycyjnych. W przypadku trafnego ulokowania pieniędzy zysk może być naprawdę spory.

Zainteresuje Cię: Oszczędzanie dla dziecka

Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Wpływy z ZUS mogą okazać się zbyt niskie, aby na emeryturze zapewnić życie na dobrym poziomie. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać pieniądze na przyszłość i szuka alternatywnych sposobów na zapewnienie dodatkowego źródła dochodu. Do często wybieranych rozwiązań należy fundusz emerytalny, który jest prowadzony przez takie firmy jak np. PZU. Miesięczna składka zapewnia stały dochód po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Jak oszczędzać pieniądze na kupno mieszkania?

Kupno mieszkania to jedno z największych finansowych przedsięwzięć. Przeciętnie zarabiającej rodzinie trudno zebrać kwotę 500–800 tys. na zakup nowego lokum. Dlatego wiele osób decyduje się odłożyć pieniądze na wkład własny i wziąć kredyt hipoteczny, aby szybciej dostać klucze do nowego domu. Również w tym przypadku sprawdzi się oprocentowane konto oszczędnościowe.

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jak zacząć oszczędzać pieniądze. Dokładnie analizuj swoje bieżące wydatki, a w codziennych sytuacjach, takich jak wizyta w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej, pamiętaj o swojej karcie PAYBACK. Dzięki zebranym punktom możesz otrzymać zniżkę na kolejne zakupy lub obniżyć cenę tankowania paliwa. Zebrane środki wymienisz także na nagrody rzeczowe lub karty podarunkowe.
  • Jak zarządzać budżetem domowym. Zadbaj przede wszystkim o odpowiednie gospodarowanie jedzeniem i rób zakupy spożywcze z głową. Pomoże Ci w tym lista, którą szybko sporządzisz w aplikacji mobilnej PAYBACK. Dzięki niej dokładnie zaplanujesz swoje wydatki. Rób zakupy w sklepach partnerów PAYBACK – w ten sposób cały czas zasilasz swoje konto dodatkowymi punktami, dzięki którym możesz obniżyć cenę kolejnych zakupów.
  • Jak efektywnie oszczędzać w zależności od celu: na kupno mieszkania bądź emeryturę. Najłatwiej otworzyć lokatę oszczędnościową w sprawdzonym banku. Jako uczestnik programu PAYBACK możesz skorzystać na produktach finansowych, takich jak karta kredytowa czy otwarcie konta. W praktyce oznacza to, że za wybraną usługę w PKO Banku Polskim, Alior Banku czy BNP Paribas otrzymasz dużą liczbę dodatkowych punktów PAYBACK.

Oszczędzanie nie jest łatwe. Jeśli jednak na horyzoncie pojawi się cel, łatwiej będzie odłożyć większą sumę. Pomoże w tym odpowiednie zarządzanie domowym budżetem oraz wypracowanie korzystnych, codziennych nawyków. Zamiast wydawać pieniądze na spontaniczne zakupy, lepiej zaoszczędzić daną kwotę na coś znacznie trwalszego i cenniejszego.


*Źródło: Businessinsider

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK