Gdzie oszczędzać pieniądze? Z jakich produktów finansowych warto skorzystać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Gdzie oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy staje się coraz popularniejsze. Bardzo wielu ludzi odkłada mniejsze i większe sumy, by sobie zapewnić lepszą przyszłość lub pozwolić na przyjemności raz na jakiś czas. Tutaj jednak pojawia się pytanie: gdzie oszczędzać pieniądze?

Jak się okazuje, możliwości jest bardzo wiele – od odkładania do „skarpety” po najnowsze oferty banków i różnorodnych instytucji finansowych. Dzięki temu każdy może wybrać takie rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do jego potrzeb i pozwoli osiągnąć cel, jakim jest uzbieranie konkretnej sumy. Gdzie zatem odkładać pieniądze i które z najczęściej wybieranych rozwiązań jest szczególnie warte uwagi?

Oszczędzanie pieniędzy – dlaczego warto to robić?

Rosnąca liczba osób oszczędzających pieniądze wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest coraz większa dostępność do umożliwiających tę czynność produktów finansowych. Na rynku pojawiają się takie rozwiązania, które pozwalają na oszczędzanie nawet osobom mającym dość ograniczony budżet z powodu stosunkowo niewielkich zarobków.

Dzieje się też tak, ponieważ coraz więcej ludzi ma świadomość tego, ile może zyskać dzięki oszczędnościom. To przede wszystkim pewnego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość, na tzw. czarną godzinę. Jednak bardzo wielu z nas odkłada pieniądze również na jakąś przyjemność, na którą normalnie nie moglibyśmy sobie pozwolić. Przykładem może być wycieczka zagraniczna, zakup drogiego ubrania lub sprzętu RTV.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, że ludzie oszczędzają, jest chęć zabezpieczenia przyszłości swoich dzieci, ułatwienia im startu w dorosłość.


Przeczytaj również: Jak odłożyć pieniądze pracując na etacie?

Gdzie najlepiej oszczędzać pieniądze?

Jeżeli chodzi o oszczędzanie, jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to dotyczące kwestii, gdzie odkładać pieniądze. Najlepiej robić to regularnie, co miesiąc albo nawet kilka razy w miesiącu. To właśnie regularne oszczędzanie jest kluczem do sukcesu. Z uwagi na to, że coraz częściej korzystamy z bezgotówkowych form płatności, rzadziej można spotkać się z sytuacją, gdy zaoszczędzone pieniądze są trzymane w domu. Odkładanie do tzw. skarpety nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ takie pieniądze nie pracują i z czasem tracą na wartości. Miejscem, w którym najlepiej trzymać swoje oszczędności, jest bank. Może to być placówka, gdzie masz osobiste konto, z którego korzysta się na co dzień, albo inny bank mający lepszą ofertę produktów oszczędnościowych. Warto tu zaznaczyć, że już samo założenie konta oszczędnościowego w banku może stanowić pierwszy krok na drodze do oszczędzania. Jak to możliwe? Wystarczy, że wybierzesz ofertę jednego z banków będących partnerami Programu. Aktywuj też dostępny na naszej stronie kupon, za który otrzymasz dodatkowe punkty. Kiedy uzbierasz odpowiednią ilość punktów PAYBACK, możesz wymienić je na jedną z atrakcyjnych nagród bądź zakupy u Partnerów. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, bo nie będziesz już musiał kupować danego produktu.

Jakie produkty oferują banki dla osób chcących oszczędzać?

Banki oferują wiele ciekawych produktów, które pozwalają na poczynienie pewnych oszczędności. I tutaj pojawia się pytanie o to, czy lepiej wybrać konto oszczędnościowe, czy lokatę. Oba te produkty pozwalają ci oszczędzić, jednak działają nieco inaczej. Wpisując w sieci hasło: „lokata a konto oszczędnościowe”, dowiesz się, że konto oszczędnościowe to produkt podobny do zwykłego konta. Jest oprocentowane, a odkładane na nim pieniądze pracują. Można z niego pobierać pieniądze w praktycznie dowolnym momencie.

Sprawdź jak działa lokata bankowa >>

Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre banki regulaminie zaznaczają, że tylko pierwszy przelew jest bezpłatny. Za kolejne pobrania z konta oszczędnościowego należy już zapłacić. Lokaty z kolei to produkty terminowe – na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętaj, że pieniądze są wtedy zamrożone. Nie korzystasz z nich w taki sposób jak w przypadku konta oszczędnościowego. Swoje fundusze możesz wypłacić przed zakończeniem terminu lokaty, jednak musisz liczyć się z tym, że wtedy prawdopodobnie utracisz odsetki.


Zainteresuje Cię: Oszczędzanie dla dzieci

Oszczędzanie od małego – jak nauczyć dziecko odkładania pieniędzy?

Omawiając produkty ułatwiające oszczędzanie pieniędzy, warto też wspomnieć o tych, które są przeznaczone dla dzieci i ich opiekunów. Specjalne konta oszczędnościowe dla najmłodszych to doskonały sposób na to, by nauczyć pociechę samodzielnego oszczędzania i zarządzanie pieniędzmi. Dzięki temu dziecko może samodzielnie uzbierać np. na upragnioną zabawkę lub rower i zapłacić za nie swoimi pieniędzmi. Natomiast lokaty na dziecko to produkt, który umożliwia rodzicom odłożenie pieniędzy na przyszłość. Duży zastrzyk pieniędzy na pewno ułatwi pociechom wejście w dorosłe życie.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK