Lokata bankowa – co to jest i o czym powinna wiedzieć osoba zakładająca lokatę?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Lokata bankowa

Z sondażu CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) przeprowadzonego w 2023 r. wynika, że 54% Polaków ma na swoim koncie oszczędności. Osoby, które nie lubią ryzyka i cenią bezpieczne oszczędzanie, często wybierają lokaty bankowe. Jest to rodzaj umowy z bankiem, na podstawie której możesz zdeponować określoną kwotę i po umówionym okresie, np. po pół roku lub 12 miesiącach, odebrać pieniądze powiększone o odsetki. Twój zysk zależy od wysokości stóp procentowych – jeśli wzrastają, zyskujesz, a jeśli spadają, Twój zarobek jest nieznaczny.

Myślisz o założeniu konta w banku, który oferuje korzystne warunki lokowania kapitału? Otwórz rachunek z kartą PAYBACK i oszczędzaj jeszcze więcej! Korzystanie z produktów finansowych oferowanych przez partnerskie banki – np. Alior Bank, MBank, Bank Pekao czy Santander Consumer Bank – może przynieść Ci zysk w postaci nawet 20 tys. punktów PAYBACK. Wymieniaj je na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery do wykorzystania w popularnych sklepach czy zniżki na zakupy u wybranych partnerów!

Jakie są rodzaje lokat bankowych i na czym polegają różnice pomiędzy lokatami?

Rynek finansowy daje wiele możliwości na oszczędzanie. Jeśli zakup akcji lub gra na giełdzie to dla Ciebie zbyt duże ryzyko, możesz zdecydować się na zdeponowanie swoich oszczędności w ramach lokaty bankowej. Jest to produkt finansowy, który wprawdzie nie przyniesie Ci spektakularnych zysków, ale pomoże konsekwentnie pomnażać kapitał – dzięki lokacie możesz zyskać nawet kilkaset złotych w skali roku i nie będzie wymagało to od Ciebie żadnego wysiłku. Twój zysk będzie zależał od kilku czynników: wysokości kwoty, którą zdecydujesz się „zamrozić” na czas określony w umowie, oraz wysokości stóp procentowych, czyli odgórnie ustalanego czynnika, od którego zależy Twój zysk.

Zakładając lokatę w banku, nie musisz obawiać się ryzyka. Nawet gdyby z jakiegoś powodu zawiódł bank, wypłatę Twoich pieniędzy gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Banki oferują wiele rodzajów lokat, a główne różnice polegają na:

  • Rodzaju oprocentowania – podobnie jak w przypadku kredytów lokaty mogą mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. To pierwsze gwarantuje Ci zysk na przewidywalnym poziomie, a dzięki temu drugiemu możesz sporo zyskać, gdy wzrosną stopy procentowe.
  • Maksymalnej wysokości kapitału, który możesz zdeponować – niektóre banki nie stawiają tu górnej granicy, ale wiele instytucji finansowych określa limit np. na 50 lub 200 tys. zł.
  • Minimalnej wysokości kapitału początkowego – w niektórych bankach możesz zdeponować dowolną kwotę, a inne określają tzw. próg wejścia np. od 2 tys. zł.
  • Wysokości oprocentowania – nie są to duże różnice i nie należy spodziewać się, że jedne banki będą oferowały lokatę 3%, a inne 8%. Jednak niektóre instytucje finansowe dają możliwość skorzystania z czasowych ofert promocyjnych, dzięki którym ulokujesz środki na korzystniejszych warunkach.
  • Czasie, na jaki „zamrażasz” swoje pieniądze – w zależności od oferty banku środki mogą być deponowane na okres kilku lub kilkunastu miesięcy.

Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje lokat bankowych, i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie!

Sprawdź czym jest poduszka finansowa >>

  • Lokata strukturyzowana
    To połączenie bezpiecznego oszczędzania z nieco bardziej ryzykowną inwestycją. W praktyce oznacza to, że część Twoich pieniędzy jest lokowana w pewne i bezpieczne instrumenty, takie jak obligacje, a pozostałą część bank inwestuje w bardziej ryzykowny sposób, który – przy odrobinie szczęścia – przyniesie spory zysk.
  • Lokata rentierska
    To lokata długoterminowa, w przypadku której umowę zawiera się na rok lub 3 lata. Odsetki nie są wypłacane na koniec umowy, ale w regularnych odstępach czasu, np. co 3 miesiące lub pół roku. Ten wariant jest przeważnie wyżej oprocentowany, ale musisz mieć dość wysoki kapitał początkowy oraz możliwość „zamrożenia” dużych pieniędzy na dłuższy czas.
  • Lokata overnight
    Polega na lokowaniu kapitału na jeden dzień i odebraniu go po jego upływie wraz z odsetkami. Niegdyś był to sposób, aby uniknąć obowiązku płacenia tzw. podatku Belki, który zabiera określony procent wypracowanego zysku.
  • Lokata walutowa
    Swoje oszczędności możesz zdeponować również w obcej walucie. Wtedy Twój zysk będzie zależał m.in. od zmieniającego się kursu. Jeśli dolar lub euro zdrożeją, Ty na tym skorzystasz.
  • Lokata progresywna
    To długoterminowa inwestycja, w ramach której odsetki rosną w miarę upływu czasu. W przeciwieństwie do standardowej lokaty banki dają możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy i odbioru zaoszczędzonej kwoty bez straty wypracowanych odsetek.

Co to jest lokata terminowa?

Standardowa lokata terminowa to najczęściej wybierany produkt finansowy tego rodzaju. W ramach tej umowy powierzasz bankowi określoną sumę pieniędzy na z góry ustalony czas. Może to być okres kilku lub kilkunastu miesięcy, w zależności od rodzaju oferty i praktyki danego banku. W czasie trwania tego okresu nie możesz dysponować swoimi pieniędzmi, a ich wcześniejsze odebranie skutkuje stratą wypracowanych odsetek, co w przypadku dużych kwot będzie bardzo niekorzystne. Ten produkt finansowy bazuje przeważnie na stałym oprocentowaniu – w praktyce oznacza to, że już w momencie podpisywania umowy dokładnie wiesz, na jaki zysk możesz liczyć.

Sprawdź jak działa usługa afterpay >>

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jakie są rodzaje lokat terminowych?

Wśród lokat terminowych wyróżniamy warianty krótkoterminowe, w ramach których „zamrozisz” swoje oszczędności na okres krótszy niż 12 miesięcy. Opcja długoterminowa obejmuje czas powyżej 12 miesięcy. Jeśli nie masz możliwości zdeponowania swoich oszczędności i chcesz zostawić sobie możliwość korzystania z nich w dowolnym momencie, wybierz konto oszczędnościowe. W jego ramach Twoje pieniądze również się pomnażają, jednak możesz przeznaczać je na bieżące wydatki.

Czym jest lokata odnawialna?

Lokaty mogą kończyć się w terminie z góry ustalonym przez bank (tzw. lokaty nieodnawialne), ale mogą również odnawiać się po upłynięciu tego terminu. W przypadku lokat odnawialnych bank automatycznie przedłuży ten czas – warunki są dokładnie określone w umowie, którą zawierasz z bankiem – i da Ci możliwość dalszego pomnażania swojego kapitału.

Kapitalizacja odsetek – na czym polega w kontekście lokat?

Kapitalizacja odsetek to nic innego jak „dopisanie” zysku do kwoty początkowej, który wpłaciłeś w momencie zawierania umowy z bankiem. Następuje ono z określoną częstotliwością, np. co kwartał. Dzięki temu Twój kapitał bazowy, na podstawie którego są wyliczane odsetki, będzie się zwiększał w kolejnych okresach rozliczeniowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda kapitalizacja odsetek w wybranym przez Ciebie banku, porozmawiaj z doradcą finansowym.

Dowiedz się czym jest hyperwallet >>

Najważniejsze informacje na temat lokat zawarte w tym artykule

  • Lokaty bankowe to bezpieczny sposób na oszczędzanie pieniędzy.
  • Wśród najpopularniejszych rodzajów lokat bankowych wyróżniamy: lokaty terminowe, odnawialne, nieodnawialne, rentierskie, strukturyzowane i progresywne.
  • Jeśli decydujesz się na założenie lokaty, musisz liczyć się z tym, że przez cały czas trwania umowy Twoje środki zostaną „zamrożone” i nie będziesz mieć do nich dostępu. Wcześniejsza wypłata pieniędzy będzie skutkowała utratą wypracowanych odsetek.
  • Za korzystanie z produktów finansowych wybranych banków, np. za otwarcie konta, możesz zgarnąć nawet 20 tys. punktów PAYBACK!

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!