Poduszka finansowa – jak zacząć ją budować i gdzie trzymać pieniądze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Poduszka finansowa

Poduszka finansowa to oszczędności zgromadzone na wypadek kryzysowej sytuacji w gospodarstwie domowym (np. utrata pracy) lub gospodarce krajowej (np. wysokie ceny podstawowych produktów). Dodatkowe pieniądze najlepiej trzymać na oprocentowanej lokacie długoterminowej. Budowanie tego zabezpieczenia składa się z kilku etapów, m.in. ze spłaty zobowiązań, planowania budżetu domowego i kontroli wydatków.

Pojęcie „poduszka finansowa” to określenie finansowego komfortu. Osobom, którym udało się ją zbudować, nieprzewidziane wydatki nie spędzają snu z powiek. „Poduszka” – jak sama nazwa wskazuje – zapewnia miękkie lądowanie w kryzysowych sytuacjach, np. gdy zmieniasz pracę lub przytrafiły Ci się niespodziewane wydatki. Jeśli chcesz mieć poduszkę finansową, konieczna będzie nauka oszczędzania w codziennych sytuacjach. Pomoże ci w tym Program PAYBACK – zgromadzone punkty wymienisz na sprzęty domowego użytku, karty podarunkowe do wykorzystania u wybranych partnerów, a także zniżkę na zakupy spożywcze i tankowanie.

Czy Polacy oszczędzają?

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na koniec lutego 2024 roku średnie oszczędności na rachunkach bankowych gospodarstw domowych w Polsce wynosiły 1223,46 mld zł. Oznacza to, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca średnie oszczędności wynoszą około 31 000 zł. Według raportu BIG InfoMonitor „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” 39% Polaków planuje w 2024 roku oszczędzać, a 20% chce odłożyć określoną kwotę, aby mieć poduszkę finansową. Badanie TNS Polska „Polacy i ich oszczędności 2023” wykazało, że 43% Polaków oszczędza regularnie, a 32% ma odłożone jakieś oszczędności. Według raportu Fundacji NASK „Polacy wobec cyberbezpieczeństwa 2023” ok. 27% Polaków ma oszczędności, które pozwoliłyby im utrzymać się przez co najmniej 3 miesiące w przypadku utraty pracy. Osoby, które wzięły udział w ankiecie dla PAYBACK Opinion Poll, przyznają jednak, że starają się oszczędzać, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Blisko 60% ankietowanych deklaruje, że odkłada pieniądze, gdy ma jakieś nadwyżki, a ponad 40% odkłada stałą kwotę co miesiąc. Oznacza to, że budowanie zabezpieczenia finansowego stanowi ważny społecznie temat.

Dla kogo jest finansowa poduszka bezpieczeństwa?

Poduszka finansowa to rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na zachowaniu spokoju w nagłych, stresujących przypadkach, takich jak utrata pracy. Warto mieć dodatkowe pieniądze na nieprzewidziane sytuacje, np. na awarię samochodu lub komputera albo konieczność wyleczenia bolącego zęba. To rozwiązanie uniwersalne, które zostanie docenione zarówno przez singli, jak i rodziny z dziećmi. W obu przypadkach rachunek oszczędnościowy daje poczucie bezpieczeństwa, redukuje stres i zmniejsza obawy o przyszłość.

Może Cię zainteresować: Oszczędzanie dla dzieci

Jak stworzyć własną poduszkę finansową?

Aby zbudować solidny fundusz awaryjny, potrzebne są systematyczne działania. Zacznij od zweryfikowania swoich finansowych nawyków i dokładnego zaplanowania domowego budżetu. Oszczędzanie wymaga czasu i trudu, jednak przynosi to ogromne korzyści.

Co zrobić, aby zgromadzić poduszkę finansową?

Zgromadzenie poduszki finansowej wymaga przede wszystkim dyscypliny. Przede wszystkim Twoje wydatki nie powinny przekraczać zarobków. W praktyce oznacza rezygnację z zaciągania pożyczek, spontanicznych zakupów i unikanie nieplanowanych wydatków. Kluczowym elementem jest comiesięczne planowanie domowego budżetu, w czym pomoże arkusz kalkulacyjny lub specjalne aplikacje mobilne. Te narzędzia automatycznie sporządzają wykresy i zestawienia – dzięki nim łatwo przeanalizujesz swoje wydatki i będziesz mógł łatwiej zidentyfikować obszary, w których można poszukać oszczędności. W codziennym oszczędzaniu pomoże także karta PAYBACK. Każda wydana złotówka u partnera Programu to kolejne punkty, które możesz wymienić na praktyczne nagrody rzeczowe, vouchery do wykorzystania w wybranych sklepach partnerskich albo wykorzystać do obniżenia wysokości rachunku, kupując chemię w drogeriach dm lub tankując paliwa na stacji bp. Sprawdzaj aktualne oferty kodów rabatowych (Kodosfera) i znajdź atrakcyjne zniżki na zakupy w ulubionych sklepach. Jako uczestnik programu PAYBACK, szybciej zbudujesz swój fundusz awaryjny.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać pieniądze? - porady

Jaka powinna być wartość poduszki finansowej? Jak duża musi być?

Wiele osób zastanawia się, ile powinna wynosić poduszka finansowa. Trudno podawać tu konkretne kwoty, jednak można określić wysokość poduszki w poszczególnych sytuacjach:

 • trzykrotność miesięcznych dochodów – to rozwiązanie dla osób, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe w dużym mieście, gdzie stosunkowo łatwo znaleźć pracę. Szacuje się, że to minimalna wartość poduszki finansowej. W praktyce oznacza to, że osoba zarabiająca 4000 zł netto miesięcznie powinna mieć odłożone ok. 12000 zł;
 • sześciokrotność miesięcznych dochodów – to rozwiązanie proponowane rodzinom, które muszą być gotowe nie tylko na sytuacje kryzysowe, lecz także takie nieprzewidziane wydatki jak zakup nowego komputera, wymiana garderoby lub szkolna wycieczka. Oznacza to, że każdy rodzic powinien mieć odłożoną równowartość swoich półrocznych zarobków. Przykładowo, jeśli ojciec zarabia 5000 zł netto, a matka 3000 zł netto, optymalna poduszka finansowa powinna wynosić ok. 48000 zł;
 • dwunastokrotność miesięcznych dochodów – to idealna poduszka finansowa, choć nie każdy jest w stanie zaoszczędzić równowartość swoich rocznych zarobków. Taka osoba ma nie tylko stabilną sytuację, lecz także ogromny potencjał inwestycyjny.

Gdzie trzymać pieniądze odłożone w ramach poduszki finansowej?

Zbudowanie poduszki finansowej to nie wszystko. Trzeba znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Pieniądze warto trzymać na rachunku oszczędnościowym, a większe kwoty odłożyć w formie korzystnie oprocentowanej lokaty długoterminowej. Niektórzy decydują się na podzielenie pieniędzy na kilka rachunków oszczędnościowych.

Zainteresuje Cię: Cash app - jak działa?

Pasywna poduszka finansowa – czy to w ogóle możliwe?

Ulokowanie pieniędzy w banku to z pewnością o wiele korzystniejsze rozwiązanie niż trzymanie ich w „skarpecie”. Rachunki oszczędnościowe i lokaty długoterminowe są oprocentowane, dzięki czemu zgromadzona kwota po deklarowanym przez bank okresie się pomnaża (a w praktyce mniej traci na wartości, biorąc pod uwagę inflację). W przypadku większych kwot może to być dość znacząca suma. Aby wygenerować pasywny dochód, możesz wpłacić pieniądze do funduszu inwestycyjnego lub zagrać na giełdzie. Drugie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku osób, które znają się na mechanizmach giełdowych, ale powierzenie pieniędzy funduszom inwestycyjnym to metoda oszczędzania dla każdego. Stworzenie pasywnej poduszki finansowej wymaga wpłacenia dość sporej, początkowej kwoty, która będzie się pomnażać.

Czy mogę przeznaczyć poduszkę finansową na wkład własny do kredytu hipotecznego?

Nie ma przeciwwskazań, aby odkładać pieniądze w ramach poduszki finansowej i w odpowiednim momencie wydać je na wkład własny do kredytu hipotecznego. Konieczność zakupu większego mieszkania – np. w związku z perspektywą powiększenia się rodziny – może być jedną z sytuacji, na które przeznaczona zostanie poduszka finansowa. Pamiętaj, że miesięczna rata kredytu hipotecznego znacznie utrudnia zbudowanie funduszu awaryjnego od nowa. Przy zachowaniu odpowiedniej dyscypliny jest to jednak możliwe.


Jakie są etapy budowania poduszki finansowej?

Budowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa to proces, który składa się z kilku etapów:

 • W miarę możliwości spłać wszystkie zobowiązania. Raty kredytu skutecznie utrudniają oszczędzanie.
 • Zacznij od stworzenia funduszu awaryjnego – ustal niewielką kwotę, np. 1000–2000 zł, która ma być przeznaczona na nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawa telefonu lub samochodu.
 • Naucz się planować budżet domowy i kontroluj swoje finanse. Jeśli przeznaczasz 200 zł miesięcznie na zakup ubrań, nie wydawaj więcej na ten cel. Staraj się jak najdokładniej przewidzieć swoje miesięczne wydatki.
 • Staraj się poprawić swoją sytuację finansową. Aby stworzyć stabilną poduszkę finansową, Twoje dochody powinny być zawsze wyższe niż wydatki. W tym celu nie zaciągaj nowych pożyczek, ogranicz wydatki lub staraj się znaleźć dodatkowe źródło dochodu.
 • Oszczędzaj w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy spożywcze czy tankowanie paliwa. Pomoże ci w tym karta PAYBACK. Jeśli nauczysz się efektywnie i szybko zbierać punkty, będziesz mógł je wykorzystać do obniżenia wysokości rachunków u stacjonarnych partnerów Programu.
 • Zaoszczędzone fundusze trzymaj na lokacie długoterminowej, która umożliwia wyjęcie pieniędzy po upływie określonego czasu. Dzięki temu unikniesz pokusy wcześniejszego wydania środków z poduszki finansowej.

Najważniejsze informacje z artykułu:

 • Jaki stosunek do oszczędznia mają Polacy.
 • Czym jest poduszka finansowa. To nie tylko fundusz awaryjny, lecz także dodatkowa kwota, która gwarantuje ci spokojny sen oraz komfort działania w kryzysowych sytuacjach, takich jak poszukiwanie pracy.
 • Ile powinna wynosić poduszka finansowa w przypadku singli i rodzin z dziećmi
 • Jak zgromadzić fundusze na stworzenie własnej poduszki finansowej. Pamiętaj, że jednym z dobrych nawyków jest oszczędzanie z kartą PAYBACK. Każda złotówka wydana u partnera Programu to kolejne punkty, które wymienisz na praktyczną nagrodę rzeczową lub kartę podarunkową, albo wykorzystujesz do obniżenia rachunku za zakupy spożywcze lub tankowanie paliwa.
 • Jak ulokować poduszkę finansową. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się korzystnie oprocentowane rachunki oszczędnościowe lub lokaty długoterminowe.
 • Jak zbudować poduszkę finansową krok po kroku. Zacznij od spłacenia swoich kredytów i używaj swojej karty PAYBACK na codzień!

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK