Finanse w czasie inflacji – jak chronić oszczędności przed inflacją?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Inflacja

W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówi się o zjawisku, jakim jest inflacja. Ale warto wiedzieć, że nie pojawiła się ona dopiero kilka miesięcy temu i wcześniej nie występowała. Obecnie obserwujemy bardzo duży wzrost cen i wiele osób zastanawia się, jak chronić pieniądze przed inflacją.
To właśnie obawa przed szybką utratą pieniędzy w związku z nagłym wzrostem cen i usług wywołuje obawy o przyszłość. Wiele osób chce w jakiś sposób zabezpieczyć swoje pieniądze, dlatego nie dziwi fakt, że coraz częściej pojawiają się pytania, jak ochronić oszczędności przed inflacją, a wręcz, jak uciec przed inflacją. Jednak wpierw warto wiedzieć, czym dokładnie jest to zjawisko, jakie są jego rodzaje i przyczyny. To pozwoli lepiej je zrozumieć, a co za tym idzie – dostosować swoje działania do zaistniałej sytuacji.

Czym jest inflacja?

Inflacja jest zjawiskiem, o którym można mówić w momencie, gdy następuje powszechny wzrost cen za dobra materialne i usługi. Nie mówi się o niej, gdy następują zmiany w cenach pojedynczych towarów czy usług. Warto wiedzieć, że zazwyczaj inflacja występuje praktycznie cały czas, jednak utrzymuje się na poziomie do kilku procent, dlatego nie mówi się o niej tak powszechnie. Pytania o to, co zrobić z pieniędzmi w czasie inflacji i jak zabezpieczyć oszczędności, pojawiają się w ostatnim czasie coraz częściej, zuwagi na to, że w ciągu kilku miesięcy inflacja przekroczyła próg kilkunastu procent. Można już zatem mówić o inflacji galopującej, czyli takiej, gdzie roczny wzrost cen wynosi powyżej 10%. Kolejna faza to hiperinflacja, gdzie mowa już o wzroście przekraczającym 150%. Inne rodzaje to:

  • deflacja, czyli inflacja ujemna;
  • inflacja pełzająca, której wartość nie przekracza 5%;
  • inflacja umiarkowana, której wartość mieści się w granicach od 5 do 10%.

Jakie są główne przyczyny inflacji?

Wzrost inflacji zazwyczaj wiąże się z nagłymi zmianami na rynku finansowym. Może ona mieć kilka przyczyn, które dość często są ze sobą powiązane. Najczęściej wskazuje się na następujące kwestie:

  • zwiększenie emisji pieniądza;
  • nagły wzrost kosztów produkcji, co wpływa na cenę produktu;
  • źle zaplanowany budżet państwa;
  • źle zaplanowana gospodarka kraju;
  • wzrost cen towarów importowanych (import inflacji);
  • nadmierne rozwinięcie inwestycji państwowych.

Czym grozi wysoka inflacja?

Inflacja przynosi skutki, które mogą uderzyć nie tylko w gospodarkę państwa, lecz także w zwykłego obywatela. Zmniejsza się bowiem siła nabywcza pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę można kupić mniej rzeczy. To sprawia również, że oszczędności „topnieją”, czyli spada ich wartość. Oprócz tego zmniejsza wartość zobowiązań i wierzytelności. Zmieniają się z czasem także ceny towarów i usług, które początkowo nie były objęte inflacją, ale wpływ na nie mają czynniki pośrednie, takie jak wzrost cen energii czy transportu.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Co zrobić, gdy inflacja szybko rośnie?

Kroki, które mają na celu zmniejszenie skutków inflacji, podejmuje w pierwszej kolejności rząd. Jedną z możliwości jest zmiana wysokości stóp procentowych. To wiąże się jednak często ze wzrostem wysokości zobowiązań finansowych, co szczególnie odczuwają osoby, które mają wysokie kredyty, w tym kredyty hipoteczne, inwestycyjne czy leasingowe. Takie działanie ma na celu zmniejszenie liczby nowych zaciąganych zobowiązań.

Jak oszczędzać przy wysokiej inflacji?

Powyższe czynniki sprawiają, że na usta cisną się pytania o to, jak chronić oszczędności przed inflacją. Odpowiedź na nie jest bardzo ważna, szczególnie dla osób, które nie chcą, aby z trudem zbierane środki tak szybko traciły na wartości. Na pewno nie można odkładać pieniędzy do tzw. skarpety, czyli trzymać ich w domu. Chcąc je oszczędzać w bankach na lokatach czy kontach oszczędnościowych, warto zwrócić uwagę na to, czy te instytucje dostosowują swoją ofertę do dynamicznej sytuacji związanej z inflacją. W części z nich oprocentowanie produktów oszczędnościowych jest bowiem na dość niskim poziomie.

Jeżeli interesują cię produkty oszczędnościowe, wśród propozycji banków Programu takich jak np. BNP Paribas, Alior Bank, Santander Consumer Bank, PKO BP S.A czy Millennium Bank znajdziesz te dotyczące oszczędności. Pojawiają się już bowiem propozycje lokat powyżej 6%. Aktualizowane są także warunki oprocentowania kont oszczędnościowych. Zwróć uwagę na kupony dostępne na stronie PAYBACK. Aktywuj je, aby otrzymać punkty za podpisanie umowy na wybrane produkty finansowe (pamiętaj, że musisz spełnić wszystkie warunki opisane na danym kuponie). Zgromadzone punkty możesz później wykorzystać do oszczędzania w czasie zakupów – dzięki nim obniżysz wysokość rachunku za zakupy u stacjonarnych partnerów Programu. Innym rozwiązaniem jest wymiana punktów na vouchery do wybranych sklepów partnerskich. Użyj ich do obniżenia rachunku lub wręcz jako prezent bliskiej osobie.

W co inwestować pieniądze? O czym należy pamiętać, decydując się na inwestycję?

Dla części osób propozycje banków to za mało. Dlatego zastanawiają się, co kupować w czasie inflacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto celować w dobra, które nie tracą szybko na wartości. Część osób mających duże oszczędności inwestuje w nieruchomości, aby nie zamrażać pieniędzy i móc jednocześnie na tym zarobić, np. poprzez wynajem. Inni z kolei uważają, że lepiej kupić cenne kruszce lub kamienie szlachetne. Kolejną propozycją jest zakup monet bulionowych, czyli inwestycyjnych. Istnieje też możliwość zainwestowania w akcje i obligacje.

Wybierając sposób inwestycji pieniędzy, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny finansów, który pozwoli oszacować ryzyko konkretnego działania. Pamiętaj, że każda inwestycja, nawet z pozoru bezpieczna, wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy. Swoją decyzję podejmuj odpowiedzialnie, po zaczerpnięciu wiedzy ze sprawdzonych źródeł na temat konkretnego typu inwestycji.

Najważniejsze informacje zawarte w artykule

  • Co to jest inflacja i czy to zjawisko normalne w świecie finansów? Jakie są przyczyny oraz rodzaje inflacji?
  • Jakie są zagrożenia związane z wysoką inflacją? Kiedy warto zastanowić się, jak zabezpieczyć swoje finanse?
  • Co zrobić, gdy inflacja jest bardzo wysoka – czy da się zaoszczędzić, kiedy ceny rosną bardzo szybko?
  • Czy inwestowanie pieniędzy w różnego rodzaju dobra jest pomysłem, który pozwoli uratować domowe oszczędności?

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!