Generator pary co to jest i jak działa?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Generator pary działanie i zalety

Generator pary to urządzenie, które pozwala na szybkie i skuteczne wyprasowanie nawet bardzo dużych zagnieceń. Zasada jego działania jest bardzo prosta – wyrzuca on parę wodną pod ciśnieniem, jest skuteczniejszy niż żelazko. Na co zwrócić uwagę, wybierając generator pary?

Generator pary wodnej nie jest nowością na rynku sprzętów gospodarstwa domowego, jednak dopiero niedawno stał się urządzeniem bardzo modnym. Wybierając generator pary, należy zwrócić uwagę m.in. na moc urządzenia, ilość wytwarzanej pary, wielkość pojemnika na wodę, dodatkowe systemy i filtry.

Generator pary – co to właściwie jest?

Generator pary to urządzenie, które pozwala na sprawne i bardzo dokładne prasowanie nawet bardzo pogniecionych tkanin przy pomocy pary wodnej. Przypomina on żelazko, które podłączone jest do sporego pojemnika, w którym znajduje się woda. Podczas prasowania pojemnik z wodą pozostaje w niezmiennej pozycji, a prasowanie odbywa się przy pomocy żelazka, które jednak jest znacznie mniejsze i lżejsze od żelazka klasycznego. Generator pary pozwala też na prasowanie ubrań pionowo, a więc bez zdejmowania ich z wieszaka. Jest to bardzo przydatne w przypadku prasowania płaszczy, długich sukienek czy np. firan lub zasłon. Cechą charakterystyczną generatorów pary (oraz żelazek parowych) jest to, że prasując nimi, nie da się przypalić tkaniny. Ponadto para wodna ma właściwości bakteriobójcze, co doskonale sprawdza się do dezynfekcji tkanin w mieszkaniu alergika.


Zobacz jak działa parownica do ubrań oraz jaką wybrać.

Generator pary czy żelazko parowe?

Wybór urządzeń, które prasują przy użyciu pary, jest obecnie bardzo duży. Różnią się one nie tylko ceną, ale również wyglądem, wielkością i parametrami, zwłaszcza mocą wyrzutu pary. Im moc większa, tym skuteczniejsze jest prasowanie. Osoby zastanawiające się, czy wybrać żelazko parowe, czy generator pary, poszukują najlepszych rozwiązań, aby ich komfort podczas prasowania był jak najwyższy. Popularne żelazka parowe mają kształt i wielkość zbliżoną do klasycznych żelazek. Różnica polega jednak na tym, że posiadają wbudowany pojemnik na wodę, która potrzebna jest do wytworzenia pary. Wybierając żelazko parowe, należy zwrócić uwagę na parametry wyrzutu pary oraz na dodatkowe funkcje. Jedną z bardzo przydatnych jest funkcja automatycznego usuwania kamienia. Przy prasowaniu kilka razy w miesiącu żelazko parowe sprawdza się doskonale, jednak do częstego prasowania żelazko z generatorem pary jest bardziej wydajne.

Najlepszy generator pary – jaki kupić?

Na rynku jest naprawdę wiele bardzo dobrych generatorów pary pochodzących od znanych firm produkujących sprzęt gospodarstwa domowego. Zatem jaki generator pary wybrać i czym się kierować? Oczywiście można sugerować się marką, ale ważne jest przede wszystkim dokładne sprawdzenie i porównanie parametrów. Dla tego typu urządzeń najważniejsza jest moc. Duża moc gwarantuje szybkie nagrzewanie i dużą ilość pary, dzięki czemu prasowanie jest efektywne. Moc generatorów pary dochodzi do 2400 W. Ważny jest także czas nagrzewania. Im jest on krótszy, tym lepiej. W najlepszych urządzeniach nie przekracza on 2 minut! Strumień pary ciągłej to kolejny istotny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Dobry generator pary do prasowania zapewnia strumień nawet do 120 gramów pary na minutę i wyrzut pary około 300 g/min. Pozwala to na wygładzenie nawet dużych zagnieceń.

Aby prasowanie było wygodne, najlepiej zakupić generator pary z jak największym zbiornikiem na wodę. Dzięki temu nie będzie trzeba dolewać jej w trakcie prasowania. Wysokiej klasy urządzenia posiadają funkcje dodatkowe, które jeszcze bardziej ułatwiają prasowanie. Zaliczyć do nich można ochronę przed przypaleniem tkanin, a także tryb Turbo, dzięki któremu możliwe jest prasowanie grubych tkanin.

Jednym z kluczowych elementów generatora pary jest stopa żelazka – najlepsze urządzenia mają stopę wykonaną z materiału ułatwiającego poślizg (np. stopę ceramiczną, emaliowaną czy ze specjalną powłoką). Dzięki czemu bez trudu i dużego wysiłku można prasować różne rodzaje tkanin bez ryzyka ich przypalenia. Nie bez znaczenia jest też ciśnienie, z jakim pracuje generator pary – im większe, tym prasowanie jest bardziej efektywne. Najlepsze generatory pary osiągają nawet ponad 5 barów.

Deska do prasowania generatorem pary

Klasyczna deska do prasowania jest zbyt mała, żeby użyć jej do prasowania generatorem pary. Deska do generatora pary jest znacznie szersza od deski używanej do prasowania zwykłymi żelazkami. Większa jest zarówno powierzchnia do prasowania, jak i miejsce na urządzenie. Dzięki temu prasowanie może być swobodne i pozwala wykorzystać zalety generatora pary. Na dużej desce znacznie łatwiej wyprasować duże rzeczy, np. prześcieradła, pościel czy obrusy. Niestety, deska do prasowania pod generator pary zajmuje dużo miejsca, ale efekty rekompensują tę niedogodność.


Szukasz myjki do okien? - sprawdź ten artykuł.

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK