Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu i bloku

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu

Bez względu na to, z jakiego rodzaju ogrzewania korzystasz, z pewnością w twoim domu znajduje się przynajmniej jeden grzejnik. Jego odpowiednie ustawienie – tzn. wyregulowanie termostatu oraz stworzenie odpowiednich warunków w pomieszczeniu, w którym się znajduje – to klucz do komfortowej temperatury i znalezienia oszczędności w domowym budżecie.

Polacy najczęściej korzystają z ogrzewania gazowego. Na tę formę zdecydowało się aż 40% gospodarstw domowych, ale spora część nadal wykorzystuje w tym celu węgiel. Grzejniki – czy to jako podstawowe źródło ciepła, czy sposób na dogrzanie pomieszczeń – pojawiają się w niemal każdym domu. Aby mogły właściwie spełniać swoje zadanie, stwórz im odpowiednie warunki. Przede wszystkim zadbaj o to, aby odpowiednio wyregulować termostat, a oprócz tego zadbaj o odpowiednie umiejscowienie urządzenia grzewczego. Zastawianie go meblami lub wieszanie na nim mokrych ubrań może znacznie zmniejszyć jego wydajność. Pamiętaj, że zakup grzejnika lub akcesoriów do niego w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka może być tańszy dzięki punktom PAYBACK!

Jak działa termostat?

Termostat to element grzejnika, dzięki któremu ustawisz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. W głowicy termostatycznej znajduje się ciecz lub inna substancja, która pod wpływem temperatury zmienia swoją objętość i w ten sposób blokuje lub otwiera zawór przygrzejnikowy. Kiedy temperatura w pomieszczeniu spada, ciecz zaczyna się kurczyć i pozwala na przepływ gorącej wody. W sytuacji, gdy w pokoju jest zbyt gorąco, substancja rozszerza się, zatykając zawór i uniemożliwiając dalszy przepływ podgrzanej cieczy. Najkrócej mówiąc, to rozwiązanie, dzięki któremu możesz cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniu i jednocześnie obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Jak wyregulować termostat grzejnikowy? Co oznaczają cyfry na termostacie?

Wyregulowanie termostatu na pierwszy rzut oka wydaje się proste – aby uzyskać wyższą temperaturę, należy ustawić pokrętło w taki sposób, aby wskazywało większą cyfrę. Cyfry od 1 do 5 oznaczają temperaturę, która warto dostosowywać do konkretnych pomieszczeń i sytuacji:

  • 0 – kaloryfer nie ogrzewa pomieszczenia. Tryb ten ma za zadanie zapobiec zamarzaniu wody w grzejniku;
  • 1 – od 12°C do 14°C. To temperatura, jaką należy ustawić w garażu, korytarzu czy ganku;
  • 2 – od 15°C do 17°C. Wiele osób lubi wyższe temperatury w sypialni, jednak właśnie to ustawienie zalecane jest na noc;
  • 3 – od 18°C do 20°C. Ten tryb zapewni komfortowe warunki do pracy w kuchni;
  • 4 – od 21°C do 24°C. Taka temperatura zapewni komfort cieplny w pokoju dziennym, jadalni i łazience. Pamiętaj, że optymalna wartość to 21°C.
  • 5 – od 25°C do 28°C. Ten tryb ustawiaj tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. wracasz do wychłodzonego pokoju lub na dworze panuje silny mróz.

Ustawienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu pozwoli nie tylko obniżyć rachunki, lecz także zmniejszyć częstotliwość przeziębień w sezonie jesienno-zimowym. Zbyt gorące i suche powietrze sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych.

Sprawdź także jak oszcędzać wodę >>

Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu, aby cieszyć się optymalną temperaturą?

Odpowiednie ustawienie grzejników to nie tylko ich regulacja, lecz także właściwe umiejscowienie ich w pokoju. Aby praca urządzeń grzewczych była efektywna, należy montować je w eksponowanych miejscach, np. przy ścianie. Jeśli zdecydujesz się umieścić je pod oknem, pamiętaj, aby ich nie zasłaniać. Ciężkie zasłony mogą skutecznie utrudnić rozprzestrzenianie się ciepła. Ważne, by odległość między grzejnikiem a najbliższym meblem wynosiła przynajmniej 10 cm. Aby ciepło nie uciekało w stronę okna, zamontuj specjalne ekrany zagrzejnikowe. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz wykorzystać je np. podczas zakupów w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka. Znajdziesz tam szeroki wybór akcesoriów do urządzeń grzewczych. Aby jeszcze szybciej zdobywać punkty, korzystaj z kuponów rabatowych, które dadzą ci nawet 10 razy więcej punktów za określoną transakcję.

Jakich błędów unikać, aby płacić mniej za ogrzewanie?

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie:

  • odpowiednio reguluj urządzenia grzewcze i nie przegrzewaj pomieszczeń;
  • rób regularny przegląd instalacji grzewczej, a przed sezonem jesienno-zimowym sprawdzaj stan samego grzejnika. Urządzenie, na którym zebrała się warstwa kurzu, nie będzie efektywnie grzać;
  • wyłącz grzejniki podczas wietrzenia pomieszczeń;
  • nie zasłaniaj grzejników meblami, ubraniami lub suszącym się praniem. Przez takie nawyki nie możesz korzystać z ciepła wytwarzanego przez urządzenie.

Pamiętaj, że drobna zmiana nawyków dotyczących grzania może znacznie poprawić twój budżet domowy.

Sprawdź również jak oszczędzać prąd >>

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest termostat i jak działa.
  • Jak ustawić termostat i co tak naprawdę oznaczają cyfry, które widzisz na pokrętle od kaloryfera.
  • Dlaczego nie powinno się zasłaniać grzejników i stawiać ich zbyt blisko innych mebli.
  • Jak korzystać z punktów PAYBACK, aby taniej kupować akcesoria do urządzeń grzewczych. Pamiętaj, że zgromadzone punkty obniżą twój rachunek za zakupy w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka i u innych partnerów Programu.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK