Jak oszczędzać wodę? Sprawdzone sposoby

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak oszczędzać wodę

Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie dobrych nawyków, do których należy m.in. rozsądne korzystanie z kąpieli i zmiana przyzwyczajeń związanych ze zmywaniem naczyń. Co jeszcze można zrobić, by zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko?


Szacuje się, że przeciętny Polak zużywa ok. 150 l wody dziennie podczas takich czynności jak kąpiel, zmywanie naczyń, mycie zębów czy spłukiwanie toalety. Cena za m3 wody może różnić się w zależności od regionu kraju, ale mieści się w granicach 2,60–5,20 zł. Nadmierne zużycie tego dobra generuje spory koszt miesięczny dla gospodarstwa domowego, a ponadto ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu warto zweryfikować swoje codzienne nawyki – niewielkie zmiany mogą przynieść spore oszczędności. Rezygnacja ze zmywania ręcznego pozwoli zaoszczędzić do 50 l dziennie. Jeśli nie masz zmywarki, możesz kupić ją taniej dzięki karcie PAYBACK. Zgromadzone punkty wymień na voucher do wykorzystania w sklepie RTV Euro AGD, aby obniżyć cenę urządzenia nawet o 200 zł.

Jakie sprzęty zużywają najwięcej wody? Pralka, zmywarka, bateria prysznicowa

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze i chcesz, aby twoje gospodarstwo domowe funkcjonowało w ekologiczny sposób, zobacz, jak wyglądają Twoje miesięczne rachunki za wodę. Nie masz oczywiście wpływu na zmieniające się ceny za m3 wody, jednak możesz w każdej chwili zmienić swoje nawyki związane z jej gospodarowaniem. Do sprzętów gospodarstwa domowego, które zużywają najwięcej wody, należy pralka – pobiera ok. 80–100 l wody podczas jednego cyklu prania. Duży udział w pobieraniu wody ma także armatura kuchenna i łazienkowa. Toaleta generuje dzienne zużycie 30–50 l dziennie, natomiast w przeciętnej wielkości wannie mieści się nawet 200 l. Niedokręcony kran może spowodować utratę ok. 90 l tygodniowo. Z tego powodu warto bliżej przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i wprowadzić niewielkie zmiany. Nie zmniejszą one komfortu życia, a pozwolą obniżać rachunki za wodę.

Zainteresuje Cię: Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?

Sposoby na oszczędzanie wody – 10 sprawdzonych trików

Drobne zmiany w codziennych rytuałach mogą pozytywnie wpłynąć na twój budżet domowy. Aby zaoszczędzić wodę, wypróbuj sprawdzone sposoby:

1. Zawsze sprawdzaj, czy kran został dobrze zakręcony.

2. Zrezygnuj ze zmywania ręcznego, które pochłania nawet 60 l wody dziennie. Zmywarka pobiera maksymalnie 15 l podczas jednego cyklu.

3. Ogranicz długie kąpiele w wannie na rzecz krótszych pryszniców.

4. Zawsze zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby.

5. Zawsze wstawiaj pralkę pełną ubrań.

6. Uruchom zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest wypełniona naczyniami. To pomoże nie tylko oszczędzać wodę, ale także ograniczyć zużycie prądu.

7. Myj ręce dokładnie, ale nie rób tego przy odkręconym kranie.

8. Nie spuszczaj wody w toalecie bez potrzeby.

9. Jeśli bierzesz prysznic, nie lej wody przez cały czas. Intensywny strumień wody nie sprzyja oszczędzaniu.

10. Jeśli chcesz umyć samochód, pojedź z nim na myjnię, zamiast korzystać z domowych zasobów.


Wprowadzenie w życie dobrych praktyk to pierwszy krok do oszczędzania i stworzenia gospodarstwa domowego, które będzie przyjazne dla środowiska.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Inne sposoby na oszczędzanie wody – deszczówka, perlator

Jeśli udało ci się zmienić swoje codzienne nawyki i nadal szukasz oszczędności, wypróbuj inne, systemowe rozwiązania. Oszczędzanie na wszystkim wymaga inwestycji, jednak dzięki temu znacznie spadnie zużycie wody, a miesięczne rachunki staną się niższe. Jeśli mieszkasz w domu, możesz wykorzystać wodę deszczową. Montaż specjalnego zbiornika na deszczówkę pozwala zyskać sporo czystej i wolnej od zarazków wody. Szacuje się, że takie rozwiązanie może zmniejszyć miesięczne rachunki nawet o 50%. Najpopularniejsze sposoby wykorzystywania deszczówki to: podlewanie ogrodu, napełnianie oczek wodnych, mycie samochodu. Pamiętaj, że zgromadzona woda dzięki nowoczesnym technologiom posłuży także do prania i zmywania.

Innym sposobem na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym jest perlator. Ten niewielki element montuje się na końcu baterii. Jak się okazuje, zmniejsza on zużycie wody nawet o 2 l na minutę. Ma to największe znaczenie podczas kąpieli i codziennej toalety.

Może Cię zainteresować: Filtr do wody - rodzaje. Jak działają?

Z artykułu dowiesz się:

  • Które sprzęty zużywają najwięcej wody. Oprócz pralki i zmywarki należy wymienić tutaj armaturę kuchenną i łazienkową, czyli wannę, toaletę, baterię prysznicową.
  • Jakie są sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody. Zacznij od rezygnacji ze zmywania ręcznego na rzecz zmywarki. Jeśli nie masz tego urządzenia, kup je taniej dzięki punktom PAYBACK. Wystarczy, że wymienisz je na voucher do wykorzystania w sklepach RTV Euro AGD, który zmniejszy wydatek nawet o 200 zł.
  • Jak wykorzystać deszczówkę w gospodarstwie domowym oraz jakie sposoby pozwolą na jeszcze większe oszczędności. Wyszukiwanie coraz bardziej ekonomicznych rozwiązań pomoże ci także znaleźć odpowiedź na to, jak oszczędzać gaz w domu.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK