Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak oszczędzać przy małych zarobkach

Niska pensja nie jest powodem do tego, by rezygnować z oszczędzania. Wystarczy, że dokładnie przeanalizujesz swoje bieżące wydatki i zidentyfikujesz obszary, w których można wydawać mniej. Pomocna będzie też zmiana stylu życia oraz aktywniejsze korzystanie z promocji.


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2021 roku średnia pensja w Polsce wynosiła ponad 6500 zł brutto. W praktyce oznaczałoby to, że przeciętny Polak otrzymuje ok. 5 tys. zł na rękę. Jednak zdaniem ekspertów wyliczenia są zawyżone przez grupę bardzo bogatych ludzi, a większość społeczeństwa dysponuje sumą ok. 2,5–3 tys. zł netto miesięcznie. Z tego powodu wielu młodych odwleka wyprowadzkę z domu i mieszkanie na swoim oraz rezygnuje z oszczędzania. Jeśli twoje zarobki nie przekraczają 3 tys. zł, wciąż możesz znaleźć sposób, aby na twoim koncie pojawiła się większa gotówka. Jeśli masz kartę PAYBACK, oszczędzanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Za zgromadzone punkty zrobisz tańsze zakupy i obniżysz rachunek za paliwo, a także otrzymasz voucher do wykorzystania u wybranych partnerów lub praktyczną nagrodę rzeczową z jednej z wielu kategorii.

Oszczędzanie przy małych zarobkach – jak ograniczyć regularne wydatki?

Wydatki regularne, takie jak czynsz, rachunki za prąd, wodę i media, rata kredytu, składki na ubezpieczenie czy zakupy spożywcze, musisz uwzględnić w swoim budżecie domowym, bez względu na to, ile wynosi twoja pensja. Wysokość opłaty za mieszkanie nie podlega negocjacji, jednak resztę opłat możesz w prosty sposób obniżyć. Wystarczy, że będziesz zużywać mniej prądu dzięki gaszeniu niepotrzebnych świateł lub zakupowi energooszczędnych żarówek. Twoje rachunki za wodę zmniejszą się, gdy ograniczysz długie kąpiele w wannie na rzecz krótszych pryszniców i będziesz dokładniej zakręcać kran (woda cieknąca z niedokręconego kranu to dodatkowe 90 l tygodniowo!). Oprócz tego przyjrzyj się swoim rachunkom za media. Jeśli zdecydujesz się na połączenie wszystkich usług (internet, telewizja, telefon) w jeden pakiet, prawdopodobnie otrzymasz korzystniejszą cenę. Oszczędzanie na jedzeniu to ważny krok w lepszym zarządzaniu budżetem domowym – wystarczy, że będziesz planować posiłki i robić zakupy według ustalonej wcześniej listy.

W planowaniu comiesięcznych wydatków pomogą ci takie narzędzia jak Excel czy aplikacje mobilne stworzone do łatwego zarządzania budżetem domowym. Dzięki analizie dotychczasowych transakcji łatwiej zidentyfikujesz obszary, w których możesz zaoszczędzić pieniądze i powoli zbudujesz swoją poduszkę finansową.

Oszczędzanie przy małych zarobkach – dobre nawyki

Nauka oszczędzania, również oszczędzania na etacie z niewielkim wynagrodzeniem, polega na wprowadzeniu do codziennego życia kilku prostych nawyków. Po pierwsze, spróbuj gotowania zgodnie z zasadami zero waste. Polega to na planowaniu tygodniowego jadłospisu i wykorzystywania wszystkich zakupionych produktów. Aby ograniczyć wyrzucanie jedzenia, poszukaj przepisów na pyszne zapiekanki lub placuszki – to najprostszy sposób wykorzystania resztek z obiadu do przygotowania smacznej kolacji. Wraz z menu dokładnie zaplanuj listę zakupów. To pomoże ci uniknąć spontanicznych i niepotrzebnych wydatków. Przyda się tu aplikacja PAYBACK, w której możesz utworzyć, na bieżąco uzupełniać, a nawet udostępniać listę pozostałym domownikom.

Nie bój się recyklingu. Używanie jednej torby na zakupy to nie tylko ukłon w stronę środowiska naturalnego, lecz także spora oszczędność. W ten sposób zaoszczędzisz kilkanaście złotych w skali miesiąca i kilkaset złotych w skali roku. Możesz korzystać też z internetowych grup, w ramach których ludzie wymieniają się przedmiotami domowego użytku. Korzystaj z odzieżowych outletów, w których znajdziesz ubrania dobrej jakości w znacznie niższych cenach.

Zainteresuje Cię: Jak żyć oszczędnie? Sposoby

Jak oszczędzać przy małych zarobkach? Sprawdzone sposoby

Aby oszczędzać przy małych zarobkach, skorzystaj ze sprawdzonych sposobów:

 • Rozsądnie planuj domowy budżet.
 • Załóż konto oszczędnościowe, na które będziesz wpłacać dodatkowe pieniądze (premie, zwroty z podatku itd.).
 • Kiedy robisz zakupy, kieruj się przede wszystkim listą i zrezygnuj z zachcianek.
 • Kupuj w sklepie spożywczym, który oferuje najkorzystniejsze ceny.
 • Szukaj kuponów rabatowych, dzięki którym kupisz wiele potrzebnych rzeczy w niższych cenach. Znajdziesz je na stronach internetowych lub w niektórych czasopismach.
 • Przeglądaj gazetki promocyjne w wersji standardowej lub internetowej.
 • Szukaj tańszych usług (fryzjer, masaż) na stronach internetowych z voucherami i kuponami zniżkowymi.
 • Aktywnie zbieraj punkty PAYBACK – pamiętaj, że możesz wymienić je na nagrody rzeczowe takie jak praktyczny sprzęt kuchenny, ogrodowy lub akcesoria samochodowe. Zgromadzone punkty wymień także na zniżki na zakupy w drogeriach dm lub na stacji bp Polska albo na karty podarunkowe do wykorzystania u wybranych partnerów Programu.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak ograniczyć regularne wydatki. Oszczędzaj prąd i wodę, a rachunki za media połącz w jeden, korzystniejszy pakiet.
 • Jakie nawyki warto wypracować, aby mieć oszczędności na koncie przy niewielkiej pensji. Świetnym rozwiązaniem jest planowanie posiłków w myśl filozofii zero waste oraz recykling, czyli ponowne wykorzystywanie przedmiotów.
 • Jak oszczędzać jeszcze skuteczniej bez względu na to, ile zarabiasz. Nie zapomnij, że swoje punkty PAYBACK możesz m.in. wymienić na tańsze zakupy spożywcze lub wykorzystać do obniżenia rachunku za paliwo.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK