Jak żyć oszczędnie? Praktyczne wskazówki

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak żyć oszczędnie

Wiele osób zastanawia się, jak żyć tanio i oszczędnie. Aby co miesiąc odkładać pieniądze, wystarczy mądrze zaplanować budżet domowy i rozważnie robić zakupy spożywcze. Możesz znaleźć sposób na obniżenie opłat obowiązkowych i kupowanie taniej online. Z kartą PAYBACK nauczysz się wyszukiwać promocje i z nich korzystać. Przekonaj się, że oszczędzanie nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu życia czy rozrywki.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie, czyli tzw. średnia krajowa, wynosi 5736 zł na rękę. Szacuje się jednak, że większość Polaków zarabia ok. 3350 zł netto miesięcznie. Biorąc pod uwagę podstawowe koszty życia (m.in. opłaty za czynsz, rachunki za media, prąd i wodę), nie jest to duża kwota. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak żyć tanio i oszczędnie, nie rezygnując przy tym z dobrego poziomu życia oraz rozrywki, która pomaga zregenerować siły po ciężkim dniu w pracy. Raport „Barometr oszczędności” sporządzony przez Krajowy Rejestr Długów również nie wygląda optymistycznie – według niego ponad 35% ankietowanych ma poniżej 1000 zł oszczędności lub nie posiada ich wcale. Sprawdź, jak to zmienić, wypracowując nowe korzystne nawyki.

Jak żyć oszczędnie? Mądrze zaplanuj budżet domowy

Naukę oszczędzania rozpocznij od comiesięcznego planowania budżetu domowego. Na ten kapitał składają się wszystkie dochody podstawowe i dodatkowe pracujących członków rodziny. W miesięcznym planie muszą znaleźć się fundusze na opłaty podstawowe (czynsz, rachunki), zakupy spożywcze, wydatki regularne (np. czesne za szkołę, opłata za dodatkowe zajęcia dzieci) oraz inne planowane inwestycje. Oprócz tego warto odłożyć pewną kwotę na nieprzewidziane sytuacje.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygodnie zaplanować budżet domowy, użyj notatnika lub arkusza w Excelu. Pomocne są także bezpłatne aplikacje mobilne, dzięki którym zobaczysz gotowe zestawienia, wykresy i porównasz swoje wydatki w poszczególnych okresach. Tego typu narzędzie nie tylko ułatwia zarządzanie pieniędzmi, lecz także pozwala dostrzec obszary, w których możesz poszukać oszczędności.

Zainteresuje Cię: Oszczędzanie - jak oszczędzać na wszystkim?

Opłaty podstawowe – czy można je obniżyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak żyć oszczędnie, przyjrzy się swoim opłatom podstawowym. Wysokość czynszu nie podlega negocjacjom, jednak rachunki za prąd, wodę i media możesz obniżyć. Sprawdź, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia, a następnie znajdź energooszczędne alternatywy. Nawet prosta wymiana żarówek może przełożyć się na niższe opłaty za prąd. Rozważ też wymianę sprzętów, które zużywają najwięcej prądu, a przy zakupie nowej pralki lub lodówki zawsze zwracaj uwagę na klasę energetyczną. Oprócz tego zweryfikuj swoje zwyczaje – gaś niepotrzebne światła i nie zostawiaj włączonego telewizora. Doskonałym sposobem na oszczędzanie wody jest zakup zmywarki. Ta inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Olbrzymia konkurencja na rynku usług telekomunikacyjnych sprawia, że możesz otrzymać pakiet łączonych usług (TV, internet, telefon) w bardzo korzystnej cenie. Jeśli masz kartę PAYBACK, za podpisanie umowy z wybranymi operatorami otrzymasz nawet 15 tys. punktów, które można wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub zniżki na zakupy u partnerów Programu.

Zakupy spożywcze – jak kupować i oszczędzać?

Aby na twoim koncie pojawiły się oszczędności, koniecznie zweryfikuj sposób robienia zakupów spożywczych. Za każdym razem sporządzaj listę, która pomoże ci uniknąć niepotrzebnych wydatków. Możesz zrobić to szybko i wygodnie w bezpłatnej aplikacji PAYBACK – wówczas będziesz mieć listę zawsze pod ręką. Wybieraj sklepy oferujące niższe ceny produktów – śmiało porównuj oferty i wyszukuj promocje w internetowych gazetkach. Do dobrych praktyk należy także planowanie menu na cały tydzień – dzięki temu zyskasz pewność, że zakupione jedzenie się nie zmarnuje.

Rób zakupy online i oszczędzaj

Pandemia COVID-19 sprawiła, że popularność zakupów online znacznie wzrosła. To idealna propozycja dla osób, które zastanawiają się, jak żyć tanio i oszczędnie. Kupując przez Internet, lepiej zaplanujesz zakupy i unikniesz spontanicznych wydatków. Co ważne, sklepy internetowe prowadzą wiele akcji promocyjnych, których nie znajdziesz w punktach stacjonarnych.

Z kartą PAYBACK zrobisz szybkie i wygodne zakupy online u jednego z ponad 250 partnerów Programu. Wśród nich znajdziesz m.in. cenione marki ubrań, obuwia oraz różnego rodzaju dodatków. Każda transakcja nagradzana jest punktami, pod warunkiem, że zalogujesz się na stronę wybranego sklepu przez platformę lub aplikację PAYBACK. Możesz wymienić je np. na kartę podarunkową na Allegro i kupić potrzebny sprzęt do domu w niższej cenie.

Naucz się wyszukiwać promocje i korzystaj z nich!

Korzystanie z promocji to doskonały sposób na to, by żyć oszczędniej. Wystarczy, że będziesz regularnie przeglądać strony ulubionych sklepów online i internetowe gazetki. Wypróbuj również platformy, które oferują kody rabatowe na określone produkty i usługi. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca.

Z kartą PAYBACK szybko i efektywnie nauczysz się wyszukiwania promocji. Pomoże ci w tym aplikacja mobilna, w której znajdziesz na bieżąco aktualizowaną ofertę kuponów rabatowych. Dzięki nim otrzymasz nawet do 20 razy więcej punktów za wybraną transakcję. Oprócz tego możesz sprawdzić inne promocje u partnerów Programu. Efektywne zbieranie punktów pozwoli ci obniżyć wysokość rachunku za zakupy spożywcze lub zmniejszy cenę paliwa na stacji bp Polska.

Przeczytaj też: Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?

Jak żyć oszczędnie i nie rezygnować z rozrywki?

Oszczędne życie nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z rozrywki. Bilety do kina czy teatru możesz kupić w promocyjnej cenie albo skorzystać z okolicznościowych lub cyklicznych promocji (np. tanie bilety w poniedziałek). Zabiegi kosmetyczne lub masaże często dostępne są jako vouchery w bardzo korzystnych cenach.

Pamiętaj, że z kartą PAYBACK możesz wyskoczyć do Multikina na poniedziałkowy seans i wymienić swoje punkty na tani bilet. Przed wizytą sprawdź ofertę kuponów promocyjnych – być może znajdziesz wśród nich zniżkę na ulubiony zestaw barowy.

Najważniejsze informacje w tym artykule:

  • Jak żyć oszczędnie i zaplanować domowy budżet. Użyj do tego gotowej aplikacji – wskaże ci ona obszary, gdzie warto poszukać oszczędności.
  • Jak obniżyć wysokość opłat podstawowych. Wybierz ofertę łączoną (TV, internet, telefon) w korzystnej cenie. Za podpisanie umowy z wybranym operatorem otrzymasz dodatkowe punkty PAYBACK, które wymienisz na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub zniżki na zakupy w sklepach partnerskich.
  • Jak robić zakupy spożywcze z głową. Zaplanuj menu na cały tydzień, a na zakupy zawsze zabieraj kartę PAYBACK.
  • Jak efektywnie kupować online. Za każdą transakcję u internetowych partnerów Programu – do wyboru jest ponad 250 znanych i cenionych marek – na twoje konto trafiają dodatkowe punkty PAYBACK.
  • Jak wyszukiwać promocje. W aplikacji PAYBACK codziennie znajdziesz zaktualizowaną ofertę kuponów rabatowych.
  • Jak żyć oszczędnie i na poziomie. Z kartą PAYBACK oszczędzasz nawet wtedy, gdy decydujesz się na wypad do Multikina. Swoje punkty możesz wymienić na tani bilet na poniedziałkowy seans.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK