Rodzaje hamaków

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Hamak

Słysząc słowo „hamak”, wiele osób od razu wyobraża sobie wypoczynek na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody. Jest to dla nich synonim idealnego relaksu. Hamak ogrodowy czy na balkon może być montowany na wiele sposobów, co pozwala na wybór najlepszego dla użytkownika.

Hamaki można zamontować nie tylko do drzew czy innych wsporników. Przykładowo hamak ze stelażem bez problemu umieścimy na tarasie czy większym balkonie, natomiast hamak typu fotel będzie idealnym rozwiązaniem do niewielkich przestrzeni – można go zamontować nawet w mieszkaniu. Jakie są jeszcze rodzaje hamaków, na które warto zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze przy wyborze hamaka?

Czym jest hamak?

Hamak to rodzaj wiszącego łóżka lub siedziska, które tradycyjnie wykonane jest z naturalnych tkanin lub siatki plecionej ze sznurków. Zawieszany jest pomiędzy dwoma podporami (obecnie dostępne są również hamaki na stelażu). Hamaki są niezwykle popularne w krajach Ameryki Południowej i to najprawdopodobniej tam zaczęła się ich historia. Po przybyciu na Karaiby konkwistadorów ten rodzaj łóżka bardzo szybko zyskał za ich sprawą popularność również na Starym Kontynencie i do dziś kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem.

Jakie są rodzaje hamaków?

Szukając hamaka idealnego, można spotkać się z wieloma modelami, z których każdy zapewnia wygodę i przyjemność z wypoczynku na łonie natury lub w zaciszu własnego domu. Wśród najczęściej spotykanych hamaków wyróżnia się:

  • hamak tradycyjny – przywiązuje się go do podpory, najczęściej drzewa, za pomocą lin mocujących. Charakterystyczne dla tego rodzaju hamaków jest to, że nieobciążone zwisają luźno i się zwijają. Jest to podstawowa forma hamaka. Jest to dobry hamak do ogrodu. Kiedy nie mamy możliwości zamocowania go na podporach, można użyć specjalnego stelażu. Hamak na stelażu jest też dobrym rozwiązaniem do większych pomieszczeń domowych czy na taras lub balkon;
  • hamak z poprzeczkami – odmiana hamaku tradycyjnego. Mocuje się do niego na końcach drewniane kije, które sprawiają, że nieobciążony hamak nie zwija się i po wejściu do niego nie zapada się głęboko, dlatego też są często wywrotne;
  • hamak typu fotel (krzesło) – dobry hamak do pokoju i innych niewielkich przestrzeni. Może być montowany do sufitu. Hamak tego typu ze specjalnym stojakiem może być ustawiony na małym balkonie czy w ogrodzie. Dostępne są różne warianty hamaka-fotela. Przykładem jest hamak huśtawka lub hamak kokon. Ten ostatni szczególnie lubią większe dzieci;
  • hamak turystyczny – ma kilka rodzajów. Zazwyczaj wyposażone są one w moskitierę. Ciekawą odmianą są hamaki-namioty, które sprawdzają się szczególnie w czasie wypadów do egzotycznych krajów;
  • hamak dla dzieci – również małe dzieci lubią wypoczynek w hamaku. Dlatego specjalnie z myślą o nich powstały bezpieczne modele dostosowane do różnych grup wiekowych, np. hamak dla niemowlaka powinien być wyposażony w szelki bezpieczeństwa, natomiast ten dla nieco starszych dzieci mieć wysokie boki i wsparcie dla pleców. Zawsze przed zakupem hamaka dla dziecka należy zapoznać się z wytycznymi producenta i sprawdzić, czy produkt posiada wszystkie atesty, w tym bezpieczeństwa.

Producenci, nawiązując do tradycji, wypuszczają na rynek hamaki nazywane od kraju ich pochodzenia. Są one tworzone z zachowaniem odpowiednich reguł. Do takich hamaków zalicza się:

  • hamak brazylijski – wykonany z płótna. Charakterystycznym elementem są długie frędzle umieszczone po bokach;
  • hamak meksykański – wykonany z drobnej siatki. Dobrze dopasowuje się do ciała i zajmuje niewiele miejsca po złożeniu;
  • hamak ekwadorski – tradycyjnie wykonywany jest z ręcznie produkowanych tkanin, zazwyczaj w wyrazistych kolorach;
  • hamak kolumbijski – jest wielokolorowy i ma bardzo szeroką powierzchnię leżenia.


Zainteresuje Cię: Jak rozpalić grilla – bez podpałki, z brykietem i jeszcze inaczej

Co jest najważniejsze przy wyborze hamaka?

Przed wyborem hamaka należy zastanowić się, gdzie on będzie użytkowany i ile osób jednocześnie będzie z niego korzystać. Pozwoli to odpowiednio dobrać jego wielkość i sposób montażu. Jeżeli chodzi o wielkość, to powinno się zwrócić uwagę zarówno na szerokość, jak i długość, szczególnie w przypadku tradycyjnych hamaków. Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej hamak powinien mieć ok. 3 m długości i ok. 1,5 m szerokości. Wybierając miejsce montażu hamaka tradycyjnego, należy zwrócić uwagę, aby rozstaw punktów zaczepu był odpowiednio duży i same podpory wytrzymały planowane obciążenie (w zależności od modelu hamaki wytrzymują obciążenie od 90 do nawet 300 kg).

Duże znaczenie dla komfortu wypoczynku w hamaku ma materiał, z jakiego jest on wykonany. Najpopularniejsze do ogrodu są hamaki wykonane z bawełnianego płótna. Hamaki coraz częściej wykonywane są również z włókien syntetycznych, np. poliestru czy polipropylenu, a także tkanin funkcyjnych, jak np. jedwab spadochronowy czy opatentowane przez niektórych producentów tkaniny minimalizujące ryzyko odbarwienia czy rozwoju mikroorganizmów na powierzchni hamaka.


Przeczytaj również: Jak wybrać dobry grill węglowy?

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK