Jaki grill węglowy wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Grill węglowy

Grille węglowe różnią się od siebie nie tylko jakością wykonania, lecz także poziomem zaawansowania. Praktyczne rozwiązania, takie jak: przykrywka, łatwo zdejmowany ruszt czy system usuwania popiołu, podnoszą cenę. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki nim grillowanie staje się przyjemniejsze.

Wiele osób często nie wie, na jaki model postawić i na co zwrócić uwagę, kupując grill węglowy. Duży czy mały, z przykrywką czy bez, żeliwny czy kamienny? Co powinien mieć, a bez czego można się obyć? Podpowiadamy, jak rozsądnie wybrać spełniający oczekiwania model.

Grill węglowy – powstanie i zasada działania

Grill węglowy półkolisty jest najstarszym typem tego rodzaju akcesorium ogrodowego. Powstał on w latach 50. XX wieku, a wymyślił go spawacz George Stephen. Postanowił on stworzyć grill, wykorzystując do tego stalową kulę z przykrywką osadzoną na nóżkach. Dzięki takiemu kształtowi przyrządzane potrawy były chronione przed działaniem wiatru czy deszczu.

W grillach węglowych ogrodowych źródłem energii jest węgiel drzewny. Obróbka żywności jest możliwa dzięki pojawieniu się żaru w procesie spalania. Pokrywa natomiast pomaga w regulacji temperatury na ruszcie, a grillowane produkty pieką się także od góry, przez co nie trzeba ich obracać. Istnieje wiele rodzajów węgla, np. w postaci bryłek czy brykietu. W zależności od jego typu można uzyskać różne walory smakowe przyrządzanych potraw.

Grill ogrodowy węglowy – funkcjonalne rozwiązania

Na rynku można nabyć grille węglowe składane, stacjonarne, stojące na nóżkach, kółkach czy nawet wiszące. Do tego wyróżnia się także kilka typów, w zależności od materiału, z jakiego są one wykonane. Profesjonalne grille węglowe najczęściej są żeliwne, kamienne, betonowe lub wykonane z ceramiki. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na nowoczesne dodatki, które umilą korzystanie z tego rodzaju akcesorium ogrodowego. W przypadku każdego z wymienionych przyda się na pewno dobra rozpalarka, która sprawia, że nie trzeba używać płynnych środków. To ważne z punktu widzenia ekologii.

Dobry grill węglowy powinien mieć przede wszystkim stabilną konstrukcję i być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Oprócz regulacji wysokości rusztu czy obiegu istotne są także praktyczne rozwiązania, jak np. półka boczna i dolna do szybkiego odłożenia upieczonych produktów, haczyki na akcesoria czy kosz na węgiel. Kółka ułatwiające transport to także wielki plus, zwłaszcza te obracane o 360 stopni. Dodatkowy ruszt montowany na pokrywie to kolejny element, który warto mieć. Umożliwia on pieczenie większej ilości potraw w jednym czasie.

Chcąc szybko oczyścić sprzęt po użyciu, warto postawić na grille węglowe z popielnikiem. Drzwiczki do uzupełniania brykietu umożliwiają z kolei jego uzupełnienie bez potrzeby podnoszenia całego rusztu.

Ogrodowy grill węglowy z pokrywką to model, który sprawi, że biesiadowanie nie będzie musiało się zakończyć, jeśli nagle spadnie deszcz czy zacznie wiać mocny wiatr. Miłośnicy tego rodzaju modelu doceniają w nim także to, że mięso przygotowywane pod przykryciem jest bardziej soczyste. Grill węglowy zamykany sprawia również, że przyrządzane w nim potrawy są szybciej podgrzewane. Do tego w razie pojawienia się dużego ognia można szybko zmniejszyć płomień, zamykając pokrywę.

Zainteresuje Cię: Najpopularniejsze rodzaje grillów elektrycznych – zamknięty, otwarty, stojący, stołowy

Grill węglowy – jaki model wybrać?

W marketach oferujących wyposażenie do ogrodu najczęściej można spotkać grill węglowy prostokątny lub okrągły. Może on być wykonany np. Z hartowanej blachy. W zależności od producenta ceny takiego modelu zwykle wynoszą od około 50 do około 500 złotych.

Duży grill węglowy sprawdzi się w przypadku osób dysponujących ogródkiem. Można wtedy postawić na modele stacjonarne, np. te wykonane z betonu czy kamienia. Są one nie tylko funkcjonalne, lecz także stanowią piękny element wyposażenia ogrodu, będąc idealnym uzupełnieniem rattanowych mebli. Inną ciekawą opcją są też dwukomorowe grille węglowe z wędzarnią. Dzięki nim w jednym czasie można np. upiec warzywa i uwędzić aromatyczną szynkę.

Grill węglowy bezdymny z kolei sprawdza się na balkonie czy w czasie wyjazdów. Można go używać np. podczas pikniku w plenerze, pobytu na plaży czy nawet na łodzi. Taki rodzaj grilla nie będzie uciążliwy dla osób będących w pobliżu. Jest niewielki i można go szybko przenieść, a do tego nie nagrzewa się, więc może stać nawet na stole. Co ciekawe, większość modeli tego typu można myć w zmywarce.

Grill węglowy ceramiczny to coś dla wytrawnych pasjonatów pieczenia potraw na świeżym powietrzu. To produkt z tzw. wyższej półki, cechujący się bardzo wysoką jakością wykonania i wykorzystanych materiałów, co przekłada się na jego cenę. Za taki model zwykle trzeba zapłacić od 2000 do 8000 złotych. Zastosowana w nim gruba warstwa ceramiki wykazuje doskonałe właściwości izolacyjne zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze, dzięki czemu potrawy można nie tylko piec, lecz także wędzić czy dusić. Ceramika, odbijając powietrze, zapewnia im także wyjątkowy, aromatyczny zapach i smak. Co ważne, można go używać nawet zimą.

Przeczytaj również: Ruszt – jakie są rodzaje? Jak go wyczyścić? Porady

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK