Jak przechowywać zdjęcia cyfrowe

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Zdjęcia

Zdjęcia z podróży, uroczystości i ważnych momentów w życiu stanowią nieocenioną pamiątkę, po którą sięga się po latach z sentymentem. Aby jednak przyjemność ta była jak największa, należy zadbać o właściwe przechowywanie zdjęć.

Nie trzeba iść do zakładu fotograficznego, żeby mieć piękne zdjęcia do albumu, drukowanie zdjęć w domu jest proste i szybkie. Przechowywać można je w albumie, kartoniku i na szereg innych sposobów. Z kolei zdjęcia cyfrowe w wygodny sposób można przechowywać na zewnętrznym dysku twardym lub w tzw. chmurze.

Sposoby na przechowywanie wydrukowanych zdjęć

Chociaż cyfrowe aparaty fotograficzne już dawno temu wyparły urządzenia analogowe, a nowoczesne technologie gwarantują bardzo wygodne przechowywanie cyfrowych zdjęć na komputerze, to klasyczne, wywołane i wydrukowane zdjęcia wciąż mają w sobie pewną urzekającą magię. Drukowanie zdjęć staje się coraz rzadsze, ale ma silnych zwolenników. W inny sposób podchodzi się do zdjęć widocznych na ekranie komputera, w inny sposób można delektować się pamiątkowymi zdjęciami z albumu.

Tradycyjne albumy fotograficzne to standardowa forma na przechowywanie zdjęć. Ułożone bezpiecznie w albumie zdjęcia nie powinny się zniszczyć i w każdej chwili pozostają na wyciągnięcie ręki. Mankamentem takiego sposobu przechowywania zdjęć jest ilość miejsca, którego potrzeba do składowania albumów. Osoby, które wykonują naprawdę dużo zdjęć, mogą potrzebować nawet całego regału przeznaczonego specjalnie na albumy fotograficzne. W związku z tym zdecydować się można na któryś z alternatywnych sposobów lub połączyć ze sobą kilka. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie pudełek. Kartoniki w różnych rozmiarach (w zależności od rozmiarów zdjęć) mogą stać się bardzo interesującą ozdobą każdego domu. Aby dodatkowo zabezpieczyć zdjęcia, przed ułożeniem ich w pudełku warto je umieścić np. w przezroczystej folii.

Alternatywą dla tradycyjnych albumów ze zdjęciami są fotoksiążki. Wpływ na ostateczny wygląd fotoksiążki zależy w największej mierze od samego posiadacza, który oprócz doboru zdjęć drukowanych może także zaplanować układ i kolorystykę fotoksiążki. Do pozostałych pomysłów zaliczyć należy nagrywanie zdjęć na płyty CD, DVD czy BluRay i wkładanie zdjęć w ramki. Pierwszy sposób spodobać się może entuzjastom minimalizmu i łączenia stylów, drugi urzeknie osoby preferujące wysoki stopień zagospodarowania wolnej przestrzeni domu.

Przeczytaj również: Przechowywanie - jakie są dostępne rozwiązania?

Jak drukować zdjęcia w domu samemu?

Drukowanie zdjęć w domu współcześnie nie stanowi dla nikogo większej trudności. Potrzeba jedynie odpowiedniej jakości papieru do zdjęć oraz drukarki fotograficznej. Zasadniczo zdjęcia można drukować na każdej drukarce, jednak urządzenia przeznaczone konkretnie do tego celu, ze względu na lepsze parametry, gwarantują lepszy rezultat. Wybierać można m.in. spośród drukarek atramentowych lub droższych odpowiedników laserowych.

Cyfrowe odbitki można drukować na papierze matowym lub błyszczącym. Ostatnie cechują się lepszym efektem wizualnym, jednak są bardziej podatne na pozostawanie na nich odcisków palców. Jeżeli zdjęcia nie będą znajdowały się w albumie i będę często przeglądane, lepiej wówczas zdecydować się na papier matowy. Istotna jest także gramatura papieru – im wyższa, tym zdjęcie będzie grubsze i mniej podatne na wygięcia.

Zainteresuje Cię: Akcesoria fotograficzne – jakie warto kupić?

Elektroniczne przechowywanie zdjęć

Zdjęcia cyfrowe na szereg różnych sposobów można przechowywać elektronicznie. Dzięki temu nie trzeba się przejmować odpowiednim ustawieniem rozmiarów i formatu zdjęć do drukowania ani przeznaczać żadnych pieniędzy na samo ich wywołanie czy wydrukowanie.

Zdjęcia można przechowywać na komputerze, laptopie, netbooku czy telefonie komórkowym. Osoby, które wykonują dużo zdjęć, powinny jednak rozważyć alternatywne opcje ich przechowywania ze względu na fakt, że dobrej jakości zdjęcia w dużym formacie mogą zajmować bardzo dużo miejsca na dysku twardym. Z tego powodu zaleca się kupno osobnego dysku zewnętrznego, służącego do przechowywania zdjęć, jak i ewentualnie innych danych. W niewymagający sposób dysk taki można podłączyć do jakiegokolwiek komputera za pomocą dołączonego kabla USB.

Kolejnym wariantem jest przechowywanie zdjęć w tzw. chmurze, czyli na dysku sieciowym. Cyfrowe odbitki będą nie tylko bezpieczne, ale także dostępne do przeglądania z każdego urządzenia i w każdym miejscu świata po wcześniejszym zalogowaniu się do platformy. Wiele kont mailowych również udostępnia tego rodzaju usługi, dzięki którym można umieścić nawet do kilkunastu gigabajtów zdjęć w sieci – dostępnych tylko dla użytkownika lub udostępnionych innym osobom, np. członkom rodziny. Dzięki temu dzielenie się zdjęciami staje się banalnie łatwe, a odległości geograficzne przestają być jakąkolwiek przeszkodą.

Przeczytaj również: Statyw – do telefonu, do aparatu. Jaki wybrać?

Zbieraj °punkty kupując wyposażenie do domu i ogrodu z PAYBACK