Akcesoria fotograficzne – jakie warto kupić?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Akcesoria fotograficzne

Aparat fotograficzny posiada obecnie niemal każdy, gdyż często stanowi część telefonu komórkowego. Jeśli jednak fotografia to twoja pasja, taki sprzęt może okazać się niewystarczający. Aby robić profesjonalne zdjęcia, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria fotograficzne.

Kolejnym krokiem w rozwoju pasji, jaką jest fotografowanie, może być stworzenie własnego studia fotograficznego. Okazuje się, że niewielkie studio możesz zorganizować we własnym mieszkaniu lub w piwnicy.

Aparat i obiektyw – podstawowe akcesoria fotograficzne

Rozpoczynając przygodę z fotografią, na pewno zadajesz sobie pytanie: jaki aparat wybrać? Eksperci szczególnie polecają aparaty zwane lustrzankami. Są one stosunkowo duże, ale ich ogromną zaletę stanowi uniwersalność. Można nimi wykonywać wszelkiego rodzaju zdjęcia i filmy o bardzo wysokiej jakości. Lustrzanki idealnie nadają się do wykonywania zdjęć sportowych lub przyrodniczych.

Drugim podstawowym akcesorium fotograficznym jest obiektyw. Dopilnuj przede wszystkim, żeby miał on taki sam system mocowania jak twój aparat. W przeciwnym wypadku nie da się go użyć. Poza tym warto zwrócić uwagę na wykonanie obiektywu oraz na system i rodzaj matrycy.


Przeczytaj również: Jak wybrać idealny prezent dla fotografa?

Dodatkowe, ale przydatne akcesoria dla fotografów

Poza aparatem i obiektywem duże znaczenie mają dodatkowe akcesoria dla fotografów. Elementem, o którym na pewno powinieneś pomyśleć, jest lampa błyskowa. Co prawda większość modeli ma taką lampę wbudowaną, ale dopiero zewnętrzna lampa znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć bez względu na warunki zewnętrzne. Bardzo ważne jest to, żeby miała ruchomą głowicę, dzięki czemu można oświetlać obszar znajdujący powyżej aparatu lub po jednej z jego stron. Fotografowany obiekt oświetla się wtedy światłem odbitym, a nie bezpośrednim, czego efektem jest bardziej naturalna fotografia. Jeżeli rozważasz korzystanie z lampy błyskowej, powinieneś to uwzględnić już na etapie wyboru aparatu, ponieważ musi on być wyposażony w specjalne przyłącze.

Aby móc wykonywać dużą liczbę zdjęć, niezbędnym akcesorium do fotografii jest karta pamięci o odpowiedniej pojemności. Warto od razu zaopatrzyć się w czytnik karty pamięci, który pozwoli na ekspresowe przeniesienie fotografii z karty na komputer.

Bardzo przydatnym akcesorium do aparatów fotograficznych jest także statyw. Do wyboru jest wiele modeli o różnej budowie i sposobie działania. Aby wybrać odpowiedni statyw, musisz pamiętać o trzech bardzo ważnych rzeczach. Powinien on być lekki, solidnie wykonany i odporny na uszkodzenia. Bardzo duży wybór statywów oferuje Media Markt, jeden z partnerów Programu. Kupując tam wysokiej jakości sprzęt, możesz zbierać punkty PAYBACK – za każde wydane 3 zł otrzymasz 1 punkt. Pamiętaj, że naliczane są one tylko w przypadku zakupów dokonywanych w sklepie online.

Jeśli planujesz na poważnie zająć się fotografią, bardzo przydatnym akcesorium będzie torba na aparat i pozostałe elementy zestawu. Wybierając odpowiednią torbę, pamiętaj, że wraz z rozwojem swoich umiejętności fotograficznych będziesz potrzebował więcej miejsca na dodatkowe akcesoria, takie jak np. kolejne obiektywy.

Podstawowe wyposażenie studia fotograficznego

Dzięki dobremu przygotowaniu i porównaniu cen w poszczególnych sklepach akcesoria do studia fotograficznego można nabyć relatywnie małym kosztem. Oczywiście najpierw należy odpowiedzieć na pytanie: z jakich elementów powinno składać się wyposażenie twojego studia fotograficznego?

Podstawowym akcesorium jest niewątpliwe aparat fotograficzny. Musi on właściwie spełniać tylko trzy warunki. Nie może to być proste, bezobsługowe urządzenie, dlatego wybierz lustrzankę. Ze względu na specyfikę pracy w studiu, taki aparat musi mieć opcję pracy w trybie manualnym oraz synchronizację z zewnętrzną lampą błyskową. Obecnie na rynku jest dostępne bardzo wiele lustrzanek, które znakomicie sprawdzą się w twoim studiu fotograficznym. Nie ma więc znaczenia, na jaką konkretnie markę się zdecydujesz.

Zwłaszcza że o wiele większe znaczenie dla jakości zdjęcia w studiu fotograficznym ma obiektyw. Warto nawet zaoszczędzić nieco na samym aparacie, ale kupić droższy obiektyw. Oczywiście na początku nie należy kupować sprzętu najwyższej jakości. Według ekspertów wystarczy obiektyw z zoomem o ogniskowej mieszczącej się w przedziale 24–105 mm. Jeśli okaże się, że wykonywanie zdjęć w studio fotograficznym jest tym, czym chcesz zająć się na poważnie, wtedy dokupisz obiektyw stałoogniskowy. Wszelkie akcesoria do studia fotograficznego kupisz m.in. na stronie cyfrowe.pl. Ponieważ sklep ten należy do partnerów Programu PAYBACK, za zakupione towary otrzymasz punkty, które możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.