Statyw – do telefonu, do aparatu. Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Statyw

O jakości wykonanego zdjęcia decyduje wiele czynników. Jednym z najistotniejszych jest stabilność obrazu. Wiele aparatów czy kamer posiada funkcję optycznej lub cyfrowej stabilizacji obrazu. Często jednak do uzyskania pełnej stabilizacji niezbędne będzie użycie specjalnego statywu.

Statywy stosowane są przy wielu rodzajach sprzętów i urządzeń. Wśród nich wyróżnia się np. statyw do lornetki, statyw oświetleniowy czy statyw do lampy. Inne rodzaje tego akcesorium – do telefonu lub aparatu mają za zadanie spełniać dwie funkcje. Po pierwsze, jeśli masz zamiar wykonywać kilkakrotnie to samo ujęcie, statyw zapewnia podobne ustawienie aparatu. Po drugie pozwalają uzyskać pełną ostrość obrazu, nawet przy wolniejszym zwalnianiu migawki.

Statyw fotograficzny – dlaczego warto go kupić?

Czas otwarcia migawki trwający powyżej 1/60 sekundy powoduje obniżenie się jakości obrazu, a tym samym zmusza do wykorzystania statywu. Bywa on nieocenioną pomocą, zwłaszcza w zdjęciach nocnych, ponieważ fotografowanie „z ręki” w trudnych warunkach może doprowadzić do braku ostrości zdjęcia, widocznych pikseli czy wrażenia rozmazania się postaci w ruchu. Statyw sprawdzi się równie świetnie w czasie nagrywania filmów, przy wykonywaniu zdjęć grupowych lub autoportretów przy użyciu samowyzwalacza albo w fotografii panoramicznej.

Statywy do aparatów dzielą się na cztery główne rodzaje. Najpopularniejszym jest tzw. trójnóg, którego nazwa pochodzi od jego konstrukcji. Ponadto posiada on kolumnę i głowicę, na której montuje się aparat. Wszystkie elementy takiego statywu są ruchome, co pozwoli ci na dokładne ustawienie jego parametrów, zwłaszcza wysokości i kąta nachylenia. Specyficznym typem statywu jest statyw kolumnowy, który charakteryzuje się przede wszystkim dużą wagą. Dzięki temu utrzymuje każdy aparat w absolutnie stabilnym położeniu. Jest to typowy statyw do stacjonarnej pracy w studio, jeśli więc poszukujesz wsparcia do wykonywania zdjęć w plenerze - ten rodzaj sprzętu raczej ci się nie przyda.

Bardzo popularny jest statyw do aparatu czy telefonu typu monopody. Posiada tylko jedną nogę, która powoduje, że jego największą zaletą jest duża poręczność i wygoda w transporcie. Pamiętaj jednak, że nie zapewnia on pełnej stabilizacji – jedynie w płaszczyźnie pionowej uzyskać można całkowitą blokadę.Niezwykle praktyczne w użyciu są ministatywy do telefonu nazywane też stołowymi. Dzięki nim możesz unieruchomić aparat na wybranej płaskiej powierzchni lub podwyższeniu.

Czym kierować się przy wyborze statywu?

Podstawowym kryterium jest tutaj rodzaj fotografii, którą chcesz wykonywać. Jeśli planujesz fotografowanie krajobrazu wieczorową porą, do czego niezbędna jest właściwa stabilizacja obrazu, wystarczy ci prosty statyw typu trójnóg. Ważnym argumentem jest też niezaprzeczalny komfort robienia zdjęć przy użyciu statywu, bez konieczności długiego przebywania w niewygodnej pozycji. Wówczas powinieneś wybrać statyw umożliwiający rozłożenie go do 10 centymetrów powyżej twojego wzrostu. Dzięki temu twój kręgosłup i ręce nie będą zbytnio obciążone.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj statywu, sprawdź oferty partnerów Programu PAYBACK. Oprócz produktu dobrej jakości otrzymasz punkty, które w późniejszym czasie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody. Partnerem Programu jest m.in. AliExpress, gdzie znajdziesz szeroki asortyment statywów, a za każde wydane 3 zł otrzymasz 1 punkt w Programie.


Przeczytaj również: Jak wybrać idealny prezent dla fotografa?

Statyw do mikrofonu – o czym pamiętać przy zakupie?

Kolejnym rodzajem statywu jest model przeznaczony do mikrofonu. Również w tym przypadku masz do wyboru wiele rodzajów, różniących się ze względu na swoje przeznaczenie. Niewątpliwie najpopularniejszym jest statyw mikrofonowy prosty. Służy on najczęściej do śpiewania i mówienia, choć sprawdzi się również przy rejestracji dźwięków niektórych instrumentów, na których można grać na stojąco np. trąbki. Sprzęt posiada regulację umożliwiającą dopasowanie go do twojego wzrostu. W górnej części statyw wyposażony jest w specjalny gwint, do którego możesz dokręcić uchwyt na mikrofon.

Bardziej rozbudowaną wersję stanowi statyw do mikrofonu z ramieniem. Dzięki zastosowaniu tego elementu jest on bardziej uniwersalny. Regulacja ramienia pozwala korzystać ze statywu osobie, która gra na instrumencie w pozycji siedzącej. W przypadku gry na większym instrumencie niezwykle praktyczna będzie także możliwość odpowiedniego oddalenia pionowego elementu statywu od muzyka. Dla nagrywania dźwięków z instrumentów stojących na podłożu, takich jak bęben, dedykowane są również specjalne statywy. Jest to tzw. statyw mikrofonowy podłogowy. Posiada on zdecydowanie dłuższe ramię w stosunku do części pionowej, co daje jeszcze większą możliwość jego regulacji.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.