Ozdobne drzewa do ogrodu – liściaste, kwitnące, zimozielone. Jakie gatunki roślin są najbardziej dekoracyjne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Drzewka ozdobne

Krzewy i drzewa ozdobne do ogrodu sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru, a odpoczynek wśród zieleni staje się znacznie przyjemniejszy. Wybierając rośliny na swoją działkę, zdecyduj się na kilka różnych gatunków, które będą zdobić ogród o każdej porze roku.


Zastanawiając się nad tym, jakie drzewka ozdobne do ogrodu wybrać, zwróć uwagę na ich wymagania i specyfikę. Niektóre gatunki są wręcz idealne do posadzenia na niewielkiej przestrzeni, inne potrzebują więcej miejsca, aby mogły prawidłowo się rozrosnąć. Odpowiednio dobrana roślinność w ogrodzie to nie tylko duża wartość estetyczna, lecz także możliwość stworzenia całorocznego zielonego kącika na świeżym powietrzu. Zobacz, jakie rodzaje, gatunki i odmiany krzewów oraz drzewek ozdobnych warto mieć w ogrodzie.

Jakie drzewka ozdobne do ogrodu wybrać?

Podobnie jak uprawiane w ogrodach owoce i warzywa, krzewy i drzewka ozdobne wymagają określonych warunków, żeby móc się prawidłowo rozwijać. Przed podjęciem decyzji o zasadzeniu nowych roślin w przydomowym ogrodzie warto bliżej przyjrzeć się specyfice każdego z gatunków. Niektóre rośliny są bardziej wymagające niż inne i mogą potrzebować specjalnego nawodnienia, określonego rodzaju gleby i dodatkowego nawożenia. Zarówno same krzewy i drzewka ozdobne, jak i wszystkie niezbędne narzędzia do ich uprawy oraz pielęgnacji ogrodu znajdziesz u partnerów PAYBACK. Szeroki wybór dużych i małych roślin liściastych, iglastych i szczepionych na pniu znajdziesz na Sadowniczy.pl oraz OBI.pl, a także w sklepie stacjonarnym Mrówka.


Zainteresuje Cię: Zakładanie i pielęgnacja trawnika – co warto wiedzieć?

Kwitnące drzewko ozdobne do ogrodu – jakie zasadzić?

Kwitnące gatunki ozdobnych drzewek ogrodowych potrafią całkowicie odmienić ogród w porze kwitnienia. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj roślinności na swojej działce, wybieraj tylko takie odmiany popularnych drzew i krzewów, które dobrze prezentują się przez cały rok. Warto, aby przyciągały uwagę nie tylko pięknymi kwiatami, lecz także nieregularnym pokrojem, nietypowym kształtem lub kolorem liści.

Wśród kwitnących drzewek ozdobnych największą popularnością cieszą się: odmiana głogu pośredniego ‘Paul’s Scarlett’ oraz odmiana magnolii ‘Galaxy’. Pierwsza z roślin wyróżnia się stosunkowo niskim wzrostem (dorosłe egzemplarze osiągają maksymalnie 6 metrów wysokości). Okres kwitnienia głogu pośredniego przypada na maj i czerwiec, w tym czasie na drzewie pojawiają się duże kwiaty o ciemnoczerwonym odcieniu. Dekoracyjna odmiana magnolii ‘Galaxy’ podbiła serca właścicieli ogrodów swoimi intensywnie pachnącymi, różowymi kwiatami. To drzewko ozdobne polecane jest raczej do dużych ogrodów, ponieważ silnie się rozrasta.

Ozdobne drzewka iglaste do ogrodu – całoroczna dekoracja działki

Drzewa i krzewy iglaste to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać na pielęgnację roślin ogrodowych. Większość gatunków iglaków jest niezwykle odporna na niesprzyjające warunki uprawy oraz mróz i wymaga jedynie regularnego przycinania.

W roli naturalnego ogrodzenia działki najczęściej wykorzystuje się jałowce oraz żywotniki zachodnie, w przydomowym ogrodzie warto rozważyć jednak zasadzenie również innych, bardziej dekoracyjnych odmian popularnych gatunków roślin, takich jak:

  • Odmiana świerka pospolitego ‘Acorona’, wolno rosnąca, osiągająca ok. 4 m wysokości. Ma charakterystyczne duże szyszki, które wiosną zmieniają kolor na czerwony.
  • Odmiana jodły szlachetnej ‘Glauca’ to drzewko szczepione na pniu, które sprawdzi się jako dekoracja ogrodu, tarasu lub balkonu. Roślina wyróżnia się srebrzystobłękitnymi igłami oraz dużymi szyszkami, które z czasem zmieniają kolor z zielonego na purpurowobrązowy. Pień odmiany ‘Glauca’ zazwyczaj rośnie krzywo, tworząc w ten sposób oryginalny, nieregularny kształt korony.
  • Odmiana sosny limby ‘Compacta Glauca’ osiąga maksymalnie do 3 m wysokości. Zasługuje na uwagę ze względu na nietypowy piramidalny pokrój oraz rosnące ku górze pędy. Szyszki tej odmiany mają intensywny niebieskozielony odcień.
  • Szydlica japońska to gatunek o wielu różnych dekoracyjnych odmianach, które sprawdzą się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie. Roślina charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz i łatwością uprawy, dlatego jest polecana osobom niedoświadczonym w ogrodnictwie. Jej walorami dekoracyjnymi są: stożkowata korona oraz powyginane igły.
  • Odmiana cisa pospolitego ‘Summergold’ stała się popularna dzięki igłom o złocistym zabarwieniu, pięknie mieniącym się w słońcu. To drzewko ozdobne do ogrodu wyróżnia się wyjątkowo powolnym wzrostem – jego wysokość nawet po kilkunastu latach uprawy nie przekracza 1 m.


Przeczytaj również: Jak skutecznie pozbyć się chwastów z przydomowego ogrodu? Wskazówki

Jakie liściaste drzewo ozdobne wybrać? Ciekawe gatunki ogrodowe

Warto posadzić kilka różnych gatunków drzew liściastych, aby ogród cieszył oko przez większą część roku, od wiosny aż do późnej jesieni. Wybór jest naprawdę spory, choć od wielu lat największą popularnością cieszy się klon jawor (zwłaszcza jego dekoracyjne odmiany, takie jak ‘Esk Sunset’), klon czerwony, wiśnia japońska i kulista oraz jabłoń ozdobna (rajska).

Ozdobne rośliny szczepione na pniu: popularne gatunki

Gatunki szczepione na pniu pozwalają na uzyskanie miniaturowych krzewów oraz drzewek ozdobnych, które świetnie pasują nawet do niewielkiego przydomowego ogrodu. Od lat największą popularnością wśród roślin szczepionych na pniu cieszą się róże. Są one niezwykle dekoracyjne i występują w wielu odmianach, dzięki czemu każdy znajdzie gatunek idealnie dopasowany do swojego gustu oraz możliwości przestrzennych. Jako ozdobne drzewka ogrodowe szczepione na pniu można wykorzystać również niektóre gatunki brzóz oraz wierzb. Na uwagę zasługują niezwykle dekoracyjne wierzby japońskie, wyróżniające się różnobarwnymi liśćmi o odcieniach białym, zielonym i różowym oraz brzozy zwisłe, które charakteryzują się parasolowatą, opadającą koroną (nieco przypominającą wierzbę płaczącą). Rośliny szczepione na pniu pięknie prezentują się zarówno sadzone bezpośrednio w glebie, jak i uprawiane w doniczkach na tarasie lub balkonie.

Uprawa i pielęgnacja roślin szczepionych na pniu nie jest zbyt skomplikowana, wiele zależy jednak od gatunku. Podstawowe zabiegi, o których należy pamiętać, to regularne przycinanie gałęzi oraz usuwanie zbyt mocno rozrastających się pędów, w tym rośliny macierzystej. Narzędzia niezbędne do przeprowadzenia tych zabiegów znajdziesz w ofercie partnerów PAYBACK. Wszelkiego rodzaju manualne oraz elektroniczne sprzęty do pielęgnacji ogrodu, takie jak nożyce, przycinarki, sekatory czy ostrza wymienne, możesz kupić w stacjonarnym sklepie Mrówka oraz na stronach internetowych sklepów Jula i OBI. Szeroki wybór produktów i konkurencyjne ceny to nie jedyne zalety kupowania w tych miejscach. Wybierając produkty z oferty partnerów Programu, otrzymujesz punkty, które później możesz wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub kupony zniżkowe na kolejne zakupy.


Zainteresuje Cię: Kosiarki do ogrodu i na pole – elektryczne, spalinowe, rotacyjne i bębnowe

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?