Inteligentne urządzenie do domu – dlaczego warto je mieć? Jakie korzyści płyną z systemu inteligentnego domu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Inteligentne urządzenia do domu

Inteligentne urządzenia to coraz chętniej wybierana opcja do domów i mieszkań. Bazują one na nowoczesnych technologiach, które znacznie zwiększają ich funkcjonalność. Mówiąc o inteligentnych urządzeniach, wiele osób ma na myśli automatyczne roboty sprzątające, to jednak nie wszystko.

Automatyczne odkurzacze niepotrzebujące żadnej obsługi to jedynie niewielka część tego, co oferują inteligentne systemy do domu. Inteligentny dom to urządzenia, które pozwalają na automatyczną obsługę wielu instalacji i poszczególnych znajdujących się w budynku sprzętów. Jaka jest historia inteligentnych rozwiązań? Czym tak właściwie jest inteligentny dom i jakie płyną korzyści z jego posiadania?

Czym jest inteligentny dom? Jaka jest historia tego systemu?

Inteligentny dom to określenie stosowane w przypadku specjalnych systemów pozwalających na automatyczne zarządzanie poszczególnymi instalacjami w budynku. Zazwyczaj instalacje te pozwalają na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podczas przebywania w budynki. Dzięki nim można zarządzać m.in. klimatyzacją, ogrzewaniem, a także systemem alarmowym i oświetleniem.

Chociaż może się wydawać, że tego typu rozwiązania to wynalazki XXI wieku, jak się jednak okazuje, pierwsze próby stworzenia takich inteligentnych systemów i urządzeń były podejmowane już w połowie ubiegłego wieku. Jeden z pierwszych budynków z systemem, który można nazwać „inteligentnym”, powstał w 1950 roku i był wyposażony w czujniki ognia, automatyczne rolety oraz możliwość zdalnego sterowania radiem, chociaż nie było to sterowanie bezprzewodowe. Ciekawostką jest fakt, że w tym domu zainstalowano system zamykający okna po wykryciu opadu deszczu. Jednak inteligentne systemy do zarządzania domem w formie, jaką znamy dzisiaj, zaczęto tworzyć nieco później, bo w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. W Europie pierwsze domy tego typu zaczęto tworzyć w latach 90. Stopniowo technologia zaczęła się zmieniać. Inteligentny dom nie wymagał już dużego okablowania, oprócz tego, które jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej. Działanie systemu w dużej mierze jest oparte na technologii bezprzewodowej.

Inteligentny dom – dlaczego te systemy stają się tak popularne?

Z roku na rok inteligentne systemy domów zyskują na popularności. Dzieje się tak ze względu na ich coraz lepsze dopasowanie do użytkownika. Każdy może spersonalizować sieć inteligentnego budynku i wybrać nie tylko całe instalacje, lecz także pojedyncze urządzenia, które będą wchodzić w jego skład. Zwiększają one znacznie komfort korzystania z budynku i mogą zmniejszać zapotrzebowanie energetyczne (wszystko zależy od instalacji oraz materiałów zastosowanych do stawiania budynku). W łatwy sposób steruje się też nimi za pomocą jednostki centralnej lub aplikacji na urządzenia mobilne. Z roku na rok rośnie także liczba urządzeń AGD, które można integrować z inteligentnymi domami. Dlattego warto zwracać uwagę podczas wyboru.

Nie tylko systemy do zarządzania domem – poznaj inteligentne urządzenia, które ułatwią ci codzienne funkcjonowanie

Nawet pojedyncze inteligentne urządzenia mogą sprawić, że twój dom stanie się „smart”. Jakie to produkty? Urządzenia dla inteligentnego domu to m.in. systemy oświetleniowe, w których wykorzystywane są specjalne żarówki. Często można za pomocą aplikacji mobilnej ustawić ich intensywność, ciepły lub zimny odcień bieli, a nawet zmienić kolor. Istnieje też możliwość zaprogramowania momentu włączania i wyłączania oświetlenia.

Pojedyncza żarówka staje się swego rodzaju urządzeniem znacznie wpływającym na komfort mieszkańców domu.

Coraz więcej osób sięga także po inteligentne roboty sprzątające. Obecnie mają one stosunkowo niewielkie rozmiary. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze automatyczne urządzenia sprzątające powstały już na początku XX wieku. W porównaniu jednak z obecnie dostępnym sprzętem były to prawdziwe kolosy, które były ciągnięte przez konie.

Przeczytaj jak działają inteligentne baterie kuchenne

Zintegrowane aplikacje

Często producenci sprzętu elektronicznego udostępniają użytkownikom specjalne zintegrowane aplikacje. Jedna aplikacja pozwala wówczas obsługiwać w komfortowy sposób wszystkie posiadane sprzęty. Jak się okazuje, to już nie tylko wspomniane wyżej roboty sprzątające czy systemy oświetleniowe, lecz także telewizory, a nawet pralki lub ekspresy do kawy.

Jeżeli interesują cię inteligentne urządzenia domowe, sprawdź ofertę naszych partnerów w kategorii Elektronika. W sklepach takich jak RTV Euro AGD lub Media Markt znajdziesz sprzęty bazujące na najnowszych technologiach, które pozwolą ci na stworzenie własnego inteligentnego domu. Pamiętaj, że kupując u naszych partnerów, zbierasz także punkty PAYBACK. Wystarczy, że zalogujesz się do naszego serwisu lub aplikacji i stamtąd przejdziesz do sklepu partnerskiego. Nie zapomnij wcześniej aktywować dostępnych kuponów, które pozwolą ci zdobyć dodatkowe punkty. Dzięki temu możesz odebrać nagrody jeszcze szybciej!

Przeczytaj również: Kiedy i gdzie najlepiej kupować sprzęt AGD i RTV?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?