Jakie są rodzaje plecaków dla dzieci? Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Plecak dla dzieci

Wybór plecaka dziecięcego jest bardzo ważny, ponieważ powinien być podyktowany zdrowiem malucha. Choć wiele osób kieruje się tylko wyglądem, to najważniejsze są inne parametry. Dowiedz się, na co w szczególności zwrócić uwagę.

Plecaki dla dzieci do szkoły lub przedszkola powinny być przede wszystkim praktyczne i bezpieczne dla zdrowia. Jest wiele ich rodzajów i czasem trudno wybrać najlepszy model. Dlatego warto się dowiedzieć, czym się kierować podczas zakupu plecaka szkolnego dla dzieci.

Rodzaje plecaków dziecięcych

Dziecięce plecaki można podzielić nie tylko według ich funkcjonalności, ale również przeznaczenia. Największą popularnością cieszą się wersje klasyczne, złożone z komory głównej i kieszeni bocznych, zamykanych na suwak. Szelki mają możliwość regulowania długości, dzięki czemu można dostosować plecak do wzrostu dziecka oraz pod kątem wygody noszenia. Do łask powracają również modne dawniej tornistry, które dedykowane są głównie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz pierwszoklasistom. Mają one dodatkowe usztywnienie oraz wyprofilowany tył, dzięki czemu są bardziej stabilne i nie obciążają kręgosłupa. Najmniej polecanym modelem są worki, których funkcja ogranicza się jedynie do przechowywania książek i zeszytów.

Oferta rynku w tym zakresie staje się coraz bogatsza. W sprzedaży dostępne są także plecaki dla dzieci na kółkach lub w postaci walizek. Te rozwiązania to doskonały sposób na odciążenie pleców i zwiększenie komfortu użytkowania. Z tych modeli korzystają najczęściej dziewczynki, dla których dźwiganie ciężkich przedmiotów jest dużo bardziej niewygodne niż dla chłopców. Szczególnymi typami tych produktów są sportowe i turystyczne plecaki dla dzieci. Wyposażone są w anatomiczne profilowane plecy i szelki oraz poduszki, które gwarantują wygodę noszenia. Wykonane są z wytrzymałych i wodoodpornych materiałów, dzięki czemu doskonale się sprawdzają w roli plecaków w góry, na basen lub wycieczki na łono natury.

Czym się kierować podczas wyboru plecaka do szkoły dla dzieci?

Mnogość i różnorodność plecaków dla małych dzieci pozwala na bardzo duży wybór spośród dostępnych na rynku modeli. Wielu rodziców często nie potrafi się zdecydować, który z nich wybrać i jaki parametr jest najważniejszy. Tak naprawdę jest ich kilka i każdy z nich jest równie istotny. Plecak szkolny dla dziecka przede wszystkim powinien być lekki, co oznacza, że jego waga musi być dostosowana do ogólnej masy ciała dziecka. Przyjęło się, że pusty tornister nie powinien przekraczać 1,5 kg. Bardzo ważne są również szelki nośne, które muszą być miękkie i szerokie (minimum 4 cm) oraz usztywnione plecy, które pomagają równomiernie rozłożyć cały ciężar.

Najlepsze plecaki dla dzieci wyposażone będą w widoczne odblaski, które zwiększą bezpieczeństwo na ulicy, zwłaszcza po zmroku. Dobrze, jeśli elementy świecące są dużych rozmiarów i rozmieszczone są na całej powierzchni tornistra. Nie bez znaczenia są również atesty. Nie zawsze cena dziecięcych plecaków szkolnych idzie w parze z jakością. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy produkt przeszedł odpowiednie testy i czy posiada niezbędne certyfikaty. W tym przypadku dobrze zapytać sprzedawcę szczególnie o testy udźwigu, które potwierdzą wytrzymałość materiału oraz żywotność produktu.

Zarówno duże, jak i małe plecaki dziecięce powinny posiadać dostateczną ilość kieszeni, komór oraz przegródek. To pomoże maluchom dobrze zorganizować przestrzeń i ułatwi korzystanie z nich w szkole. Najbardziej praktyczne modele będą wyposażone także w dodatkowe kieszenie do przechowywania butelek lub termosów, karabińczyk na klucze oraz wygodny uchwyt do noszenia. Warto także wybrać plecak dla dziecka ze stelażem, który zapewnia większy komfort użytkowania oraz równomierne rozłożenie ciężaru.

Jakie wzory plecaków dziecięcych wybrać?

Dobre plecaki dla dzieci będą nie tylko praktyczne i użytkowe, ale będą również zachwycały swoim wyglądem. Jak się okazuje, zarówno dla maluchów, jak i rodziców, walory estetyczne także mają znaczenie. Oryginalne plecaki będą rzucały się w oczy swoim nieszablonowym designem. W pierwszej kolejności decyduje o tym dziecko, dopiero później rodzice akceptują ich wybór. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na ponadczasowość wybranego printu. Sezonowe motywy mogą się okazać złym wyborem, ponieważ, gdy moda na dany model przeminie, nastanie konieczność zakupu kolejnego plecaka. Aby tego uniknąć, warto postawić na uniwersalne wzornictwo. Dla malucha będzie ważna również kolorystyka. Dziewczynki z pewnością będą gustować w różowych i pastelowych barwach, natomiast chłopcy zdecydują się na kolory wojskowe i ciemniejsze odcienie.


Przeczytaj również: Plecaki młodzieżowe – co jest ważne podczas wyboru?

Na zakupy po nowe ubrania wybierz się z PAYBACK! Załóż kartę i zbieraj punkty w ulubionych sklepach online.