Jak usunąć żywicę z ubrania, sposoby na plamy z żywicy

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Jak usunąć żywicę z ubrania

Chociaż usunięcie plamy z żywicy wydaje się bardzo trudnym zadaniem, nie jest niemożliwe. Pozostawiona na materiale substancja wnika we włókna, niszczy je i sprawia, że powstaje nieestetyczna plama. Dowiedz się, jak usunąć żywicę z ubrania. Jakie środki i sposoby działają najskuteczniej?

Plama z żywicy to problem, z którym mierzył się niemal każdy. Przypadkowe otarcie się o drzewo może zaowocować tym, że na ubraniu powstanie trudna do usunięcia plama. Na szczęście nie musisz wyrzucać zabrudzonego materiału. Pozbywając się plamy w odpowiedni sposób, nie pozostawisz na ubraniu żadnych śladów. Żywicę z łatwością wywabisz domowymi metodami lub za pomocą specjalnych środków, które znajdziesz m.in. na Allegro. Portal jest partnerem PAYBACK, więc za dokonane u niego zakupy zyskujesz punkty, które możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody. Podczas usuwania żywicy z ubrań pamiętaj, by robić to bardzo delikatnie. Zasychając, cząstki substancji bardzo głęboko wnikają we włókna. Szarpiąc lub próbując siłą zerwać żywicę, możesz przerwać strukturę materiału i uszkodzić go.

Usuwanie plamy z żywicy a rodzaj włókna

Sposób usuwania żywicy z ubrań zależy przede wszystkim od rodzaju materiału. Tkaniny naturalne, np. jedwab, wymagają wyjątkowej ostrożności. W przypadku delikatnych włókien syntetycznych, takich jak wiskoza (sztuczny odpowiednik jedwabiu), również powinieneś postępować ostrożnie. Bawełna, len, poliester i inne tego typu materiały cechują się większą wytrzymałością oraz odpornością na zniszczenia. Dzięki temu usunięcie z nich plam po żywicy będzie znacznie prostsze niż w przypadku bardzo delikatnych materiałów. Pamiętaj, by niezależnie od rodzaju włókna zabezpieczyć tkaninę, podkładając pod plamę chusteczkę lub ręcznik papierowy. Zabrudzenie pocieraj delikatnie wacikiem, nigdy nie używaj do tego innego fragmentu tkaniny. W przypadku materiałów naturalnych sięgnij najpierw po domowe sposoby, a jeśli one zawiodą, użyj silniejszych i przeznaczonych do tego detergentów. Specjalne spraye znajdziesz m.in. na Allegro. Platforma ta jest jednym z partnerów Programu.


Zainteresuje Cię: W jaki sposób prasować koszule? Czego warto użyć do prasowania?

Jak usunąć plamy żywicy domowymi sposobami?

Zanim sięgniesz po specjalistyczne, silnie działające detergenty, spróbuj usunąć plamy z żywicy domowymi sposobami. W przypadku tkanin wytrzymalszych i grubszych pomocna będzie mieszanka terpentyny i spirytusu w stosunku 3:1. Do wywabienia plamy z żywicy z włókien naturalnych i bardzo delikatnych użyj octu z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Płynów nie wylewaj bezpośrednio na plamę, gdyż w ten sposób możesz uszkodzić materiał. Namocz wacik w substancji, a następnie delikatnie potrzyj zabrudzone miejsce. Czynność powtarzaj, aż usuniesz substancję z tkaniny. A co możesz zrobić, jeśli żywica wsiąknęła w wełniane włókna? Pomocny w tym przypadku będzie talk, którym należy posypać zabrudzenie, a następnie natrzyj plamę mieszanką terpentyny i spirytusu. Pamiętaj, by użyć wersji zdenaturowanej, a nie salicylowej. Jeśli żywica przykleiła się do ubrania w kawałku, nie odrywaj jej. Włóż odzież do zamrażarki lub potrzyj miejsce kostkami lodu. Kiedy już zamrozisz żywicę, odłam ją, a resztki delikatnie wyskrob. Jeśli mimo to na ubraniu została plama, pomoże ją usunąć olejek herbaciany, który doskonale rozpuszcza i skutecznie usuwa resztki żywicy oraz smoły. Pocieraj zabrudzone miejsce zmoczoną w olejku szmatką, a następnie wypierz ubranie w detergentach, których zazwyczaj używasz. Zwróć uwagę, czy produkt ma czysty skład. Wysokiej jakości olejki kupisz u partnerów Programu PAYBACK, m.in. w drogerii Natura, drogerii Elnino Parfum oraz Notino. Lepiej nie próbuj usunąć plam z żywicy zmywaczem do paznokci lub innymi produktami zawierającymi aceton. Pamiętaj, że substancja ta nie tylko osłabia włókna, lecz także trwale je odbarwia. Podobne działanie ma również rozpuszczalnik chemiczny, stosowany m.in. podczas prac malarskich.

Usuwanie żywicy za pomocą żelazka

Najbardziej znanym domowym sposobem na skuteczne pozbycie się plam z żywicy jest użycie żelazka. Ważne jest, aby przed prasowaniem odpowiednio zabezpieczyć i przygotować tkaninę. Pod spód i na wierzch plamy połóż bawełnianą szmatkę. Zamiast niej do zabezpieczenia materiału możesz użyć również papieru do pieczenia. Ustaw na żelazku możliwie najwyższą dla danej tkaniny temperaturę, a następnie przyłóż urządzenie do zabrudzenia. Delikatnie poruszaj żelazkiem. Pod wpływem ciepła żywica powinna delikatnie się rozpuścić i przykleić do szmatki. Pamiętaj jednak, że ten sposób nie jest zalecany do usuwania plam z poliestru lub cienkiej bawełny. Przyłożenie do takich materiałów rozgrzanego żelazka sprawia, że żywica wnika we włókna tkaniny.


Przeczytaj również: Jak wyczyścić żelazko z kamienia i przypaleń? Jak o nie dbać? Jakie są na to sposoby?

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych