Jak prasować koszule? O czym pamiętać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Jak prasować koszule

Wiele osób uważa prasowanie koszul za trudne zadanie. Często określa je również jako najbardziej znienawidzony obowiązek domowy. W końcu dokładne rozprasowanie zagnieceń wymaga wprawy i cierpliwości. Można sobie jednak to zadanie znacznie ułatwić, wykorzystując odpowiedni sprzęt. Jak prasować koszule?

Jak się okazuje, duże znaczenie przy prasowaniu koszul ma odpowiednie przygotowanie. Chodzi tutaj m.in. o sposób prania tej części garderoby, a także sprzęty używane do prasowania. Jakie urządzenie wybrać do prasowania koszuli? Jak się przygotować do tej czynności, aby przebiegła sprawnie?

Chcesz szybko wyprasować koszulę? Zwróć uwagę na sposób prania i suszenia

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak wyprasować koszulę, wiele osób skupia się na samej czynności prasowania. Tymczasem duże znaczenie ma to, w jaki sposób ubranie zostanie do tego przygotowane. Ważny jest proces prania i suszenia odzieży. Koszule, podobnie jak inne ubrania, zawsze należy prać zgodnie z wytycznymi producenta umieszczonymi na metce. Warto też pamiętać, aby pod koniec prania dodać płyn zmiękczający. Jeżeli nie chcesz, aby na materiale powstało dużo zagnieceń, wybierz średnie obroty wirowania i nie susz koszuli w suszarce bębnowej. Najlepiej umieścić ją na wieszaku i dopiero wtedy powiesić na sznurze do suszenia. W ten sposób nie powstaną trudne do rozprasowania ślady po klamerkach czy sznurku.


Poznaj historię jeansów mom jeans.

Prasowanie koszul – pamiętaj o odpowiedniej kolejności

Jeżeli chcesz sobie ułatwić prasowanie koszuli, wykonuj je w określonej kolejności. Najlepiej rozpocząć od mankietów i kołnierzyka, które nie gniotą się podczas dalszego prasowania. Następne zajmij się takimi elementami jak karczek oraz listwy guzikowe. Po nich warto zabrać się za front oraz tył. Na koniec zostaw sobie rękawy. Uważaj, by nie zaprasować ich w kant. Możesz zobaczyć na filmikach dostępnych w sieci, jak dokładnie to zrobić. Co ciekawe, coraz więcej producentów oferuje koszule, które oznaczone są symbolem easy iron, czyli łatwe prasowanie. Jeżeli nie lubisz prasowania, zwróć uwagę właśnie na takie modele. Innym rozwiązaniem są koszule non-iron, które w ogóle nie wymagają prasowania. Znajdziesz je u jednego z naszych partnerów online. W czasie zakupów możesz zbierać też punkty PAYBACK. Wystarczy, że przed rozpoczęciem transakcji zalogujesz się w naszym serwisie bądź aplikacji i dopiero wtedy przejdziesz na stronę sklepu.

Jak szybko wyprasować koszulę? Postaw na odpowiedni sprzęt

Dla sprawnego prasowania koszul potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Przyda się dobre żelazko z wyrzutem pary, a także deska do prasowania. Wybierając deskę, zwróć uwagę na to, czy zwęża się ona z jednej strony. Niektóre modele mają specjalne nakładki do prasowania rękawów. Jeżeli więc znajdziesz taką deskę, wybierz ją – to znacznie ułatwi prasowanie rękawów koszuli. Unikniesz bowiem tworzenia się na nich kantów. Tego typu deski dostępne są m.in. w ofercie innego naszego partnera online, czyli Allegro.pl. Robiąc tu zakupy, możesz wykorzystać zebrane wcześniej punkty PAYBACK, aby zapłacić częściowo za dany produkt. Zrobisz to, wymieniając punkty na voucher prezentowy w naszym serwisie.

Jednak najważniejsze jest to, czym prasujesz swoje ubrania. Jeżeli masz dużo koszul, możesz wybrać żelazko z wyrzutem pary i spryskiwaczem. Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup stacji parowej. Dlaczego akurat takie urządzenia? Para znacznie ułatwi „walkę” z uporczywym zagnieceniami, które trudno rozprasować tradycyjnym żelazkiem. Pamiętaj jednak, że możesz dobrze wyprasować ubrania, nawet jeśli nie masz stacji parowej. Wystarczy dokupić spryskiwacz, który będzie służył do zwilżania materiału. O wiele łatwiej jest wygładzić wilgotną tkaninę koszulową żelazkiem ustawionym na odpowiednią temperaturę.

Wybierając żelazko do prasowania koszul, zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonana stopa oraz jaki ma kształt. Polecane są szczególnie modele ze stopą odporną na zarysowania, dobrze sunącą po materiale – może ona być m.in. ceramiczna, szafirowa lub eloksalowana. Wybierając taką stopę, nie musisz martwić się, że uszkodzisz urządzenie, przypadkiem najeżdżając na guziki.

Kształt stopy ma znaczenie przy prasowaniu przestrzeni między guzikami. Im węższe jej zakończenie, tym łatwiej wygładzić miejsca znajdujące się na listwie między guzikami.

Jeżeli stoisz przed wyborem żelazka lub stacji parowej, skorzystaj z oferty partnerów Programu, np. Media Markt lub RTV Euro AGD. W tych sklepach internetowych znajdziesz szeroki wybór urządzeń, a także akcesoriów, które znacznie ułatwią przygotowywanie ubrań. Jeżeli nie wiesz, który model będzie odpowiedni dla ciebie, skorzystaj z pomocy konsultanta online. Dodatkowo za każdą transakcję w wymienionych sklepach zyskasz punkty PAYBACK. Jeżeli chcesz, aby te środki naliczały się prawidłowo, pamiętaj o wcześniejszym zalogowaniu się w naszym serwisie.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Co można zrobić w sytuacji, gdy pilnie musisz wyprasować koszulę, ale nie masz żelazka? Przykładowo, jesteś w ważnej podróży służbowej, a w hotelu, w którym się zatrzymałeś, urządzenie jest zepsute? Wówczas warto wykorzystać sprytne triki. Jednym z nich jest wykorzystanie pary wodnej, która wytwarza się w czasie kąpieli lub wtedy, gdy bierzesz prysznic. Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody, wystarczy, że odkręcisz gorącą wodę. Koszulę zawieszoną na wieszaku umieść jak najbliżej źródła pary. Zazwyczaj wystarczy około 15 minut, by zagniecenia na tkaninie się rozprostowały. To czas, w którym spokojnie weźmiesz prysznic i wykonasz poranną toaletę. Pamiętaj, że taka metoda najlepiej sprawdza się w przypadku koszul bawełnianych, uszytych z tkaniny łatwej do rozprasowania.


Może cię zainteresuje: Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań i sprytnych gadżetów mogą ułatwić sobie zadanie, korzystając z urządzenia, jakim jest robot do prasowania koszul. Co to takiego? To produkt, który swoim kształtem przypomina klasycznego manekina. Taki robot pozwala jednocześnie suszyć i prasować ubrania. Niektóre modele umożliwiają usunięcie zagnieceń nie tylko koszul, bluz czy T-shirtów, lecz także spodni. Tego rodzaju urządzenia dobrze sprawdzają się przy prasowaniu większości materiałów, nawet tych uznawanych za trudne (np. len). Jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że tkanina nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła. Zmniejsza to ryzyko zniszczenia materiału, a co za tym idzie – przedłuża się żywotność ubrania.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych