Mom jeans - co to jest i jak je nosić?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Mom jeans

Lubimy inspirować się przeszłością. Co pewien czas powracają elementy, które dobrze znamy. Tak było np. ze stylami hippie i boho, które nawiązują do mody lat 60. W tym sezonie projektanci inspirują się trendami przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Wyrazem tego jest m.in. powrót spodni typu mom jeans.

Spodnie mom jeans były najmodniejsze na przełomie dwóch ostatnich dekad XX wieku. Później ustąpiły miejsca bardziej dopasowanym i nowoczesnym modelom. Jednak obecnie ponownie pojawiają się w sklepach odzieżowych i na wybiegach pokazów mody. Jakie stylizacje z mom jeans sprawią, że będziesz czuć się niezwykle kobieco? Co warto wiedzieć na temat wykorzystania jeansu w modzie?

Kilka słów o historii jeansu

Jeansy mają za sobą już ponad 160 lat historii. Po raz pierwszy spodnie jeansowe w formie, jaką znamy dzisiaj, pojawiły się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Levi Strauss stworzył spodnie będące strojem roboczym dla poszukiwaczy złota. Z czasem do pierwszych modeli wprowadzono kolejne poprawki, takie jak np. zmiana kroju oraz wzmacniające nity przy kieszeniach. Co ciekawe, Strauss i jego partner biznesowy – Jacob Davis, w 1873 roku otrzymali patent na swój produkt. Przyjmuje się, że to właśnie od tego momentu zaczęła się historia współczesnych jeansów. Prawdziwy pierwszy boom na spodnie z denimu przyszedł jednak dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy to zaczęły się pojawiać jako element stroju aktorów występujących w westernach. W kolejnych dekadach wprowadzono nowe modele, zmieniło się też znaczenie jeansów. Przykładowo, w latach 50. kojarzyły się z buntem, którego symbolami byli m.in. Marlon Brando i James Dean. Lata 60. to z kolei pełna wolność i hipisi, którzy pokochali tzw. dzwony.

Kolejne dekady, w szczególności lata 80. i początek 90., to kolejny milowy krok w historii jeansów. Pojawiły się wtedy słynne mom jeans, które wyróżniają się wysoką talią i „niedopasowaniem” w biodrach. Przełom wieków przyniósł z kolei bardzo dopasowane spodnie o obniżonej talii. Jednak już 20 lat później w sklepach ponownie zaczęły pojawiać się spodnie stylizowane na mom jeans.

Historia jeansów

Jak wyglądają spodnie typu mom jeans?

Znane z takich seriali jak „Beverly Hills 90210” czy „Przyjaciele”, high waisted mom jeans po niemal 30 latach powróciły na wybiegi w nieco odświeżonej formie. Dzięki temu podbijają serca kolejnych pokoleń. Czym wyróżniają się te spodnie? Mom jeans to spodnie z wysokim stanem, często sięgającym do połowy talii. Również luźny fason wyróżnia je na tle innych, popularnych obecnie modeli spodni. Noszące je osoby podkreślają, że to bardzo wygodne rozwiązanie. Przez swój wygląd mom jeans niekiedy są mylone ze spodniami typu boyfriend. Klasyczne modele mają granatowy lub jasnoniebieski kolor, jednak dostępne są także czarne mom jeans. Jeżeli chcesz wybrać model nawiązujący do klasyki lat 90., unikaj mom jeans z dziurami lub slim mom jeans. Te propozycje mają bardziej nowoczesny charakter.

Jak nosić mom jeans?

Wiele młodszych osób, które chcą sięgnąć po raz pierwszy po te spodnie, zastanawia się, z czym nosić mom jeans. Trzeba pamiętać, że ten krój może nieco zaburzać proporcje. Chodzi tutaj głównie o biodra – wydają się one bardziej okrągłe niż zwykle. Dlatego osoby o obfitych kształtach powinny na to uważać, z kolei wysokie i szczupłe osoby mogą je nosić bez większych ograniczeń. Warto jednak podkreślić, że odpowiednio dobrane dodatki sprawią, że również mom jeans plus size będą dobrze się prezentowały na krągłej sylwetce.

Jeżeli chodzi o stylizacje, to mom jeans z wysokim stanem ciekawie będą prezentować się z krótkimi topami i koszulkami. Dobierz do nich golf dopasowany w talii, który wciągniesz pod spodnie. W ten sposób do jeansów możesz nosić też koszulę – najlepiej białą, o prostym kroju. Jeżeli chcesz stworzyć bardziej elegancką stylizację, do mom jeans załóż niezbyt wysokie szpilki, np. z odkrytymi palcami. Dzięki takiemu strojowi przeniesiesz się modowo do lat świetności tego modelu spodni.

Gdzie kupić mom jeans?

Obecnie mom jeans są jednym z najpopularniejszych rodzajów spodni. Bez problemu więc znajdziesz je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Oferuje je wielu partnerów PAYBACK. Mom jeans kupisz m.in. na allegro.pl, możesz także skorzystać z naszych kart podarunkowych do sklepu H&M i tam poszukać opisywanych jeansów. Pamiętaj, że robiąc zakupy w sklepach partnerskich, zbierasz punkty. Jeżeli chcesz szybciej gromadzić te środki, pamiętaj o aktywacji kuponów.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych