Jakie żelazko kupić? Rodzaje urządzeń i porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Jakie żelazko kupić? Rodzaje urządzeń i porady

Każdy wie, jak nieestetycznie i nieelegancko wyglądają pomięte ubrania. Zaradzić temu może jedynie dobre żelazko, które powinno stanowić element wyposażenia każdego domu. Jakie rodzaje urządzeń do prasowania można znaleźć w sklepach i które z nich wybrać?

Niegdyś dostępny był jedynie jeden rodzaj żelazka – ciężki, masywny, wykonany z aluminium. Dziś większość sklepów ze sprzętem RTV i AGD ma na wyposażeniu pokaźną gamę różnorodnych urządzeń prasujących (np. parowych, bezprzewodowych, systemowych itp.). Różnią się one funkcjami, budową, ceną czy też materiałem, którym pokryta jest stopa żelazka. Nic więc dziwnego, że wybór tego najlepszego może przyprawić o zawroty głowy. Przed jego zakupem warto zastanowić się więc, jak często się prasuje, w jakich warunkach i jaka funkcja żelazka będzie najbardziej przydatna.

Żelazko parowe – król wśród urządzeń prasujących

Niewątpliwie najczęściej wybieranym żelazkiem jest to parowe. Ma ono wbudowany pojemniczek z wodą, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę. Ta natomiast zwilża ubrania i rozchyla włókna materiału, co bardzo ułatwia prasowanie. Za samo wygładzanie tkanin odpowiada jednak nagrzana płyta urządzenia. Para ma jedynie charakter pomocniczy. Żelazka parowe dostępne są w wielu modelach o różnych mocach, jakościach wykonania, odmiennych rodzajach stóp oraz innych intensywnościach wytwarzania pary. Sprawdzą się one dla każdego, kto prasuje swoje ubrania mniej więcej 2–3 razy w tygodniu. Z łatwością wygładzą zarówno prosty t-shirt, jak i elegancką, białą koszulę.

Przydatny artykuł: Żelazko bezprzewodowe - czy warto je kupić?

Żelazko z generatorem pary

Czym innym niż żelazko na parę jest urządzenie z generatorem pary (zwane także systemowym). Ono także prasuje za pomocą gorącej pary. Różnicę stanowi miejsce, w którym ta powstaje. W sprzęcie tym, w zewnętrznej jego części, znajduje się bowiem mały bojler, w którym podgrzewana woda przechodzi w stan lotny. Następnie pompowana jest ona do stopy urządzenia i intensywnie wydmuchiwana na zewnątrz. Systemowe żelazko ze stacją parową będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które prasują częściej niż trzy razy w tygodniu, a nie lubią przy tym spędzać na wygładzaniu ubrań dużej ilości czasu. Takie żelazko umożliwia także prasowanie w pionie.

Czym jest żelazko pionowe?

Żelazko, którym wygładza się ubrania w pozycji poziomej (np. na desce), zdecydowanie wiedzie prym wśród wszystkich modeli urządzeń do prasowania. Na popularności zyskuje jednak także parowe żelazko stojące, które pozwala prasować w pionie. Spotyka się je przede wszystkim w sklepach i butikach z odzieżą, ale również coraz częściej stanowi ono wyposażenie domostw. Na sprzęt ten składa się specjalny wieszak, na którym zawiesza się ubrania, oraz urządzenie przypominające końcówkę odkurzacza, z której bucha bardzo gorąca para wodna. Pozwala ono na bardzo szybkie i dokładne wygładzenie wszystkich rodzajów tkanin, nawet tych trudnych do wyprostowania, takich jak zasłony czy firany.

Prasowanie w podróży, czyli jakie żelazko turystyczne wybrać?

Każdy, kto podróżuje, wie, jak ubrania przechowywane w plecaku lub walizce łatwo gną się, a przez to wyglądają bardzo nieestetycznie. Tymczasem każdy podczas urlopu chce prezentować się zjawiskowo. W czasie podróży na pewno nie sprawdzą się zwykłe żelazka, których używa się w domu. Są one często zbyt ciężkie i masywne, aby swobodnie przewozić je w bagażu. Na wakacje najlepiej zabrać ze sobą specjalne żelazko turystyczne. Jest ono dużo mniejszych rozmiarów i jest lżejsze od sprzętu domowego. Co więcej, większość modeli podróżnych to żelazka bezprzewodowe, czyli takie, które nie wymagają podłączenia do prądu, a nagrzewają się na specjalnej podstawce. Pozwolą one na łatwe wygładzenie wakacyjnej sukienki lub plażowych szortów. Nie sprawdzą się jednak jako urządzenia domowe – są bowiem zbyt małe i zbyt mało wydajne do częstego prasowania dużej ilości ubrań.
W tym segmencie warto wspomnieć o parownicach ręcznych do ubrań, po które sięga coraz więcej osób głownie za sprawą podróży służbowych ale nietylko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?

Wybierając żelazko, należy skupić się na kilku aspektach, które mogą świadczyć o tym, jak długo służyć będzie zakupiony sprzęt. Przede wszystkim istotną sprawą jest moc urządzenia. Od niej zależy intensywność wyrzutu pary oraz tempo nagrzewania się stopy. Większość żelazek na parę ma moc około 2000 W, a te z generatorem pary około 2400 W. Im więcej, tym jednak lepiej. Kolejnym elementem, na który warto jest zwrócić uwagę, są gabaryty żelazka. Im większe i cięższe, tym trudniejsze w swobodnym operowaniu. Przy zakupie żelazka warto będąc w sklepie wziąć urządzenie do ręki i sprawdzić, czy prasowanie nim nie sprawi kłopotu. Ostatnią, równie ważną, kwestią jest cena sprzętu. Bywa, że tanie żelazka mają podobne parametry do swoich droższych odpowiedników. Zazwyczaj jednak te kosztowniejsze modele mają dużo więcej dodatkowych opcji (takich jak, chociażby: funkcja samoczyszczenia, system odwapniania, samowyłączania się po zakończeniu pracy, blokady kapania, regulowania temperatury płyty itd.).


Dowied się jak dbać o żelazko i czyścić je z kamie i przypaleń.

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?